MKTG SR - pasek na kartach artykułów

SLA atakuje nerwy i mięśnie. Objawy bywają różne. Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) odbiera sprawność i życie pacjentów w ciągu kilku lat

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Stwardnienie zanikowe boczne to jedna z najbardziej podstępnych chorób. SLA zabiera kolejne osoby, jak obecnie partnera Sandry Bullock czy słynnego fizyka Stephena Hawkinsa przed pięciu laty. Jest nieuleczalna, a od momentu diagnozy pacjenci żyją tylko 2-5 lat. Objawy mogą być całkiem różne dla poszczególnych postaci schorzenie i początkowo łatwe do przeoczenia, jednak tragiczne w konsekwencjach.

Spis treści

Kto choruje na stwardnienie zanikowe boczne (SLA)?

Stwardnienie zanikowe boczne to choroba, na którą można zapaść w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka osoby mające 40-70 lat. Średni wiek diagnozy to natomiast 55 lat. Schorzenie jest o ok. 20 proc. częstsze u mężczyzn niż u kobiet, choć nie w przypadku choroby rodzinnej. Różnice te zacierają się też po 70. roku życia. Na stwardnienie zanikowe boczne choruje w Polsce ok. 2,6 tys. pacjentów, przy czym zapadalność wynosi według różnych szacunków od 4 do 7 osób na 100 tysięcy ludzi.

Rehabilitant z pacjentem na wózku
Choroba neuronu ruchowego, jak nazywa się też SLA, prowadzi do postępującej dysfunkcji i atrofii mięśni. bialasiewicz/123RF

Stwardnienie zanikowe boczne to choroba neurodegeneracyjna odkryta w latach 1930., nazywana też chorobą neuronu ruchowego, chorobą Charcotta – od jednego z lekarzy, który opisał ją po raz pierwszy – oraz chorobą Lou Gehriga, od znanego bejsbolisty, który zapadł na nią w tamtym czasie. Bardziej uniwersalne nazwy to z SLA (łac. sclerosis lateralis amyotrophica) oraz ALS (ang. amyotrophic lateral sclerosis). Czynniki rozwoju są nieznane, uznaje się, że to kwestie genetyczne (5-10 proc. przypadków) i środowiskowe, m.in. immunologiczne.

W przebiegu stwardnienia zanikowego bocznego dochodzi do uszkodzenia górnego i dolnego neuronu ruchowego, prowadzącego od mózgu i rdzenia kręgowego do mięśni. Powoduje to ich obumieranie i przyczynia się do zaburzeń neurologicznych i mięśniowych.

Oprócz amerykańskiego sportowca najbardziej znaną osobą, która chorowała na ALS, był fizyk Stephen Hawking. SLA zdiagnozowano też u wielu sławnych osób takich jak amerykański twórca „Ulicy Sezamkowej” Jon Stone, polski piłkarz Krzysztof Nowak, amerykańska piosenkarka Roberta Flack czy chiński dyktator Mao Tse-Tung. W sierpniu 2023 r. z powodu choroby odszedł życiowy partner Sandry Bullock.

Sprawdź też:

Jakie są pierwsze objawy stwardnienia zanikowego bocznego?

Pierwsze objawy stwardnienia zanikowego bocznego mogą być tak subtelne, że bywają niezauważone. Do tych najwcześniejszych należy drżenie mięśni rąk, nóg i ramienia, a także tiki nerwowe. Mogą pojawiać się zaburzenia koordynacji ruchowej, sztywnienie i bolesne skurcze nóg. Objęte zmianami mięśnie stopniowo ulegają zanikowi (atrofii), zwykle po jednej stronie ciała.

W przebiegu stwardnienia zanikowego bocznego dochodzi do uszkodzenia górnego i dolnego neuronu ruchowego. Miejscem lokalizacji neuronów ruchowych w organizmie jest rdzeń kręgowy, opuszka (rdzeń przedłużony) i kora ruchowa. To od niej zależy rodzaj wczesnych objawów choroby.

Biorąc pod uwagę początkowe umiejscowienie objawów, wyróżnia się dwie postaci SLA:

  • postać kończynowa SLA (ang. limb onset) – symptomy występują pierwotnie w kończynach, występuje u ok. 3 na 4 chorych,
  • postać kończynowa SLA (ang. bullbar onset) – pierwsze objawy to zaburzenia mowy i połykania. Początkowo niewłaściwa artykulacja zdań może być słyszalna po spożyciu małej dawki alkoholu), jednak w ciągu pół roku do roku niemożność mówienia staje się całkowita. Rzadko występują wcześniej problemy z przełykaniem pokarmów stałych i płynów.

W większości przypadków u chorych na SLA obserwowane są też objawy rzekomoopuszkowe: chwiejność nastrojów czy nasilone ziewanie. To także niekontrolowany śmiech lub częściej płacz w niewłaściwych momentach.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

U 2/3 pacjentów występuje klasyczna postać ALS, nazywana chorobą Charcota-Marie-Tootha, a jaj manifestacją jest ogniskowy zanik i osłabienie mięśni dłoni, przedramion albo ramion w kończynach górnych. Choroba może zająć także górną część uda lub końcowe odcinki kończyn dolnych.

U niektórych pacjentów jako pierwszy rozwija niedowład kończyn dolnych ze wzmożonym napięciem mięśniowy (parapareza spastyczna). W przebiegu typowej postaci ALS nie stwierdza się jednak zaburzeń czucia ani funkcjonowania zwieraczy.

Choroba z czasem nasila się i obejmuje coraz więcej mięśni, odbierając zdolność do niefunkcjonowania. Pacjentom dokucza ból neuropatyczny, problemy z poruszaniem się, jedzeniem, piciem, porozumiewaniem się, a nawet oddychaniem.

Ile się żyje z SLA?

Ze stwardnieniem zanikowym bocznym można przeżyć nawet dekadę, a rekordzista Stephen Hawking nie dał się chorobie aż przez 55 lat. Jest to jednak schorzenie nieuleczalne ze złymi rokowaniami. Od momentu diagnozy do wystąpienia niewydolności oddechowej pacjenci przeżywają zwykle 5 lat w przypadku postaci kończynowej i 2-3 lata przy postaci opuszkowej choroby. Krócej żyją pacjenci, u których do wykrycia SLA doszło w późnym wieku lub wcześnie wystąpiły zaburzenia oddechowe.

Życie chorych można obecnie wydłużyć o ok. 3 miesiące za pomocą jedynego dostępnego w Polsce refundowanego leku, który jest inhibitor kwasu glutaminowego.

Polecamy też: W tej chorobie słabną mięśnie, a objawy widać na powiekach. O miastenii i jej leczeniu mówi neurolog

Czy da się wyleczyć SLA? Jak powstrzymać stwardnienie zanikowe boczne?

Lekiem stosowanym w stwardnieniu zanikowym bocznym jest Riluzol, wspomniany wcześniej inhibitor kwasu glutaminowego. Dodatkowo stosuje się inne specjalistyczne leki, co jest uzależnione od symptomów. Pomocniczo to także środki przeciwdepresyjne, uspokajające i nasenne. Natomiast jednym z leków łagodzących ból i objawy neurologiczne u pacjentów jest medyczna marihuana.

Leczenie SLA jest objawowe i wymaga współpracy specjalistów, m.in. neurologa, rehabilitanta, psychologa, dietetyka.

Skuteczna terapia stwardnienia zanikowego bocznego jest wciąż kwestią przyszłości. Prowadzone są badania kliniczne nad terapią polegającą na przeszczepie komórek macierzystych, opracowywane i wdrażane są także terapie genowe.

Jak rozpoznać ALS?

Rozpoznanie ALS należy do lekarza neurologa na podstawie badań diagnostycznych. To cały szereg testów, przy czym do najważniejszych należą te elektrofizjologicznych, jak elektromiografia i elektroneurografia. Wykonuje się ponadto badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny OUN. Uzupełnieniem jest oznaczanie przeciwciał GM1 we krwi i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Stwardnienie zanikowe boczne a stwardnienie rozsiane – różnice

Stwardnienie zanikowe boczne i stwardnienie rozsiane to choroby neurodegeneracyjne, które atakują centralny układ nerwowy, jednak dotyczy to jego innych obszarów. SLA dotyka neuronów ruchowych i wywołuje większą niepełnosprawność.

W stwardnieniu rozsianym (SM) zmiany dotyczą natomiast mózgu i rdzenia kręgowego, przez co komunikacja między centralnym układem nerwowym i ciałem zostaje spowolniona. Choroba powoduje większą niepełnosprawność umysłową niż SLA. Rozwija się u młodszych ludzi niż SM i częściej dotyczy kobiet. Udowodniono, że ma charakter autoimmunologiczny, co w przypadku SLA nie jest jeszcze pewne.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna