Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dym to trucizna

(mp)
Sami musimy chcieć rzucić palenie. Bo jeśli nie będziemy mieli takiej potrzeby, to nie pomogą ani plastry, ani tabletki
Sami musimy chcieć rzucić palenie. Bo jeśli nie będziemy mieli takiej potrzeby, to nie pomogą ani plastry, ani tabletki
Nikotyna uzależnia i dlatego tak trudno wyjść z tego nałogu. Ale na szczęście wielu osobom udaje się rzucić palenie

Palenie jest przyczyną większej liczby zgonów niż AIDS, alkoholizm, wypadki samochodowe, narkotyki, pożary, zabójstwa i samobójstwa razem wzięte. To nałóg, z którego trudno wyjść, jednak jest to możliwe.

Palenie tytoniu jest na świecie przyczyną prawie 4 milionów zgonów rocznie, a to oznacza, że z powodu tzw. chorób odtytoniowych umiera dziennie 11 tys. palaczy. W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku 35-69 lat!

Same minusy

W dymie tytoniowym znajduje się ponad 4 tys. związków chemicznych. Ponad 40 czynników ma działanie rakotwórcze. Każdy wypalony papieros powoduje w organizmie niekorzystne zmiany.

Dym tytoniowy prowadzi do powstania 14 lokalizacji nowotworów. Najsilniejszy związek z paleniem wykazują nowotwory złośliwe: płuc (80-90 proc. nowotworów występuje u palaczy!), krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego i trzustki. Nieco słabszy związek obserwuje się w przypadku nowotworów żołądka, nosa, wargi, wątroby, miąższu nerki oraz białaczki.

Palenie zwiększa również ryzyko chorób układu krążenia, w tym naczyń mózgowych. Układ oddechowy palaczy jest narażony na wiele chorób, a wśród nich: przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma oskrzelowa czy gruźlica płuc. Nikotyna wpływa niekorzystnie na żołądek i dwunastnicę, przyczyniając się do powstawania wrzodów. Jest częstą przyczyną katarakty, osteoporozy i paradontozy. U mężczyzn palenie powoduje zaburzenia potencji, u kobiet natomiast zaburza płodność i przyspiesza nadejście menopauzy.

- Bardzo niebezpieczne jest palenie tytoniu przez matkę w czasie ciąży - mówi Romana Popiel-Krzywicka, lekarz rodzinny. - Dziecko jest narażone na wiele powikłań, bo nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, potrzebnego do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Problemy z płucami

Jedną z chorób odtytoniowych jest także przewlekła obturacyjna choroba płuc.
- To najczęstsza choroba w świecie, która powoduje w końcowym efekcie inwalidztwo pacjenta - mówi lekarz. - Choruje na nią około 15 proc. Polaków. Pierwsze objawy to kaszel i odkrztuszanie plwociny. Następnym objawem jest duszność, to następstwo nieodwracalnego zmniejszenia powierzchni oddechowej płuc. Zaprzestając palenia, można uniknąć choroby lub spowodować spowolnienie jej rozwoju.

Po pierwsze - motywacja

Nikotyna uzależnia i trudno wyjść z nałogu. Jednak jest to możliwe.
- Przede wszystkim pacjent sam musi mieć motywację - mówi Romana Popiel-Krzywicka. - W dzisiejszych czasach na rynku jest wiele różnych leków, które bardzo pomagają nam w rzuceniu palenia.

Są leki na receptę, plastry z nikotyną, specyfiki ziołowe, gumy do żucia, a nawet elektroniczne papierosy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna