MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki nim pacjent będzie słyszał. Lekarze z kliniki otolaryngologii USK wszczepili nowatorski implant ucha środkowego

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
W piątek (22.03.2024) w Klinice Otolaryngologii USK w Białymstoku przeprowadzono operację wszczepienia nowego, pierwszego na Podlasiu innowacyjnego implantu ucha środkowego. Był to system BONEBRIDGE będący implantem słuchowym znajdujący zastosowanie w niedosłuchu przewodzeniowym i mieszanym.
W piątek (22.03.2024) w Klinice Otolaryngologii USK w Białymstoku przeprowadzono operację wszczepienia nowego, pierwszego na Podlasiu innowacyjnego implantu ucha środkowego. Był to system BONEBRIDGE będący implantem słuchowym znajdujący zastosowanie w niedosłuchu przewodzeniowym i mieszanym. USK Białystok
Na jedno ucho 60-letni pacjent nie słyszał już niemal w ogóle. W odzyskaniu zdrowia nie pomagały kolejne operacje. Lekarze spróbowali jeszcze raz. Wszczepili mu nowatorski implant. - Już wiemy, że będzie słyszał - zapewniają.

W piątek (22.03.2024) w Klinice Otolaryngologii USK w Białymstoku przeprowadzono operację wszczepienia nowego, pierwszego na Podlasiu innowacyjnego implantu ucha środkowego. Był to system BONEBRIDGE będący implantem słuchowym znajdujący zastosowanie w niedosłuchu przewodzeniowym i mieszanym.

Podczas operacji wsparcia instruktażowego białostockim lekarzom udzielił prof. dr hab. Piotr Skarżyński, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Instytutu Narządów Zmysłów Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Pacjent to 66-letni mężczyzna, cierpiący przewlekły stan zapalny ucha środkowego.

- Z powodu swojej choroby był już 3-krotnie operowany w Klinice Otolaryngologii – wyjaśnia dr Paweł Bielecki z Kliniki Otolaryngologii. – Mężczyzna nie słyszał już prawie w ogóle na jedno ucho. Z racji tego, że ma uszkodzone ucho środkowe, ta operacja była jedynym ratunkiem, by przywrócić mu słuch. Implant składa się z dwóch części. Wewnętrzna została dziś założona podczas zabiegu. Zewnętrzną część otrzyma od nas już po wygojeniu rany za około 4 tygodnie. Wtedy będzie mógł ocenić efekty naszych działań. Choć my już wiemy, że będzie słyszeć.

W prawidłowym procesie słyszenia drgania są przekazywane przez ucho zewnętrzne i środkowe, aż do ucha wewnętrznego. W przypadku niedosłuchu typu przewodzeniowego albo mieszanego na skutek uszkodzenia którejś ze struktur ucha, dźwięki nie mogą efektywnie dotrzeć do ucha wewnętrznego - receptora. Implant BONEBRIDGE omija uszkodzone części ucha i przesyła dźwięki bezpośrednio do ucha wewnętrznego za pośrednictwem kości czaszki. W przypadku osób z głuchotą jednostronną system BONEBRIDGE odbiera dźwięki po stronie niesłyszącej i przekazywania ich do ucha wewnętrznego po stronie słyszącej. Jest to nowa generacja technologii słuchowych, gdzie implant umieszczony jest całkowicie pod skórą. Dzięki mikroprocesorowi dźwięku, utrzymywanemu na skórze za pomocą magnesu, możliwe jest przetwarzanie dźwięków na sygnały, które następnie są przekazywane do implantu przetwarzającego te sygnały na drgania mechaniczne przewodzone do uszu wewnętrznych, co umożliwia pacjentom percepcję dźwięku.

Dzięki zastosowaniu Bonebridge, pacjenci z uszkodzeniem ucha środkowego i z przewodzeniowymi oraz mieszanymi ubytkami słuchu mogą doświadczyć znaczącej poprawy jakości życia. Implant ten oferuje nie tylko lepszą jakość dźwięku, ale również komfort noszenia, minimalizując ryzyko infekcji i innych komplikacji związanych z tradycyjnymi urządzeniami słuchowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzięki nim pacjent będzie słyszał. Lekarze z kliniki otolaryngologii USK wszczepili nowatorski implant ucha środkowego - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna