MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki temu posiadacze telefonów zaoszczędzą dużo pieniędzy. W jaki sposób? Rewolucyjna ustawa Unii Europejskiej

Kacper Derwisz
Unia Europejska przegłosowała ustawę, która pozwoli nam zaoszczędzić dużo pieniędzy i znacznie poprawi komfort życia z telefonem.
Unia Europejska przegłosowała ustawę, która pozwoli nam zaoszczędzić dużo pieniędzy i znacznie poprawi komfort życia z telefonem. Tyler Lastovich / Pexels
Od wielu lat baterii we współczesnych telefonach nie da się wyjąć w prosty sposób. Aby wymienić ogniwo na nowsze, należy udać się do specjalistycznego serwisu, który często kasuje za tę usługę duże pieniądze. Parlament Europejski przegłosował właśnie ustawę, dzięki której demontaż akumulatora z urządzenia będzie musiał być znacznie łatwiejszy. Zobacz, o czym mówi rozporządzenie oraz kiedy wejdzie ono w życie.

Spis treści

Wymiana baterii w telefonie

We współczesnych smartfonach wymiana baterii to skomplikowany zabieg. W starych telefonach wystarczyło zdjąć klapkę z tyłu urządzenia, by w prosty sposób otrzymać dostęp do ogniwa i z łatwością wymienić je na nowe. Obecnie wiąże się to z wizytą w serwisie, gdzie koszt takiej usługi potrafi osiągać połowę wartości urządzenia.

Sprawia to, że ludzie niechętnie decydują się na wymianę uszkodzonych baterii w telefonie. Skomplikowanie procesu wymiany generuje masę elektrośmieci, z którymi zawzięcie ostatnio walczy Unia Europejska. Z tego też powodu wkrótce wszystkie smartfony mają posiadać złącze USB-C jako port ładowania.

Zmiany w przepisach UE dotyczących baterii w telefonach

Parlament Europejski zatwierdził niedawni nowe przepisy dotyczące projektowania, produkcji i zarządzania odpadami wszystkich typów baterii sprzedawanych w Unii Europejskiej. Dotyczą m.in. akumulatorów do aut elektrycznych oraz baterii w urządzeniach elektronicznych. Nowe prawo uwzględnia rozwój technologiczny i przyszłe wyzwania w sektorze i obejmie cały cykl życia baterii, od projektu do wycofania z eksploatacji.

– Po raz pierwszy mamy przepisy dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym, które obejmują cały cykl życia produktu – podejście, które jest dobre zarówno dla środowiska, jak i gospodarki. Uzgodniliśmy środki, które przyniosą znaczne korzyści konsumentom: baterie będą dobrze funkcjonować, będą bezpieczniejsze i łatwiejsze do usunięcia. Naszym ogólnym celem jest zbudowanie silniejszego przemysłu recyklingu w UE, w szczególności w odniesieniu do litu, oraz konkurencyjnego sektora przemysłowego jako całości, co ma kluczowe znaczenie w nadchodzących dziesięcioleciach dla transformacji energetycznej i strategicznej autonomii naszego kontynentu. Środki te mogą stać się punktem odniesienia dla całego globalnego rynku baterii – powiedział sprawozdawca, włoski europoseł Achille Variati.

Najważniejszym elementem nowych przepisów jest ustanowienie obowiązku projektowania przenośnych baterii w urządzeniach w taki sposób, aby konsumenci mogli je łatwo wyjąć i wymienić. Rozwiązanie to ma wiele plusów, a wśród nich wyróżnia się dwa najważniejsze:

  • Tania wymiana starej baterii – ogniwa w naszych smartfonach i innych urządzeniach elektronicznych zużywają się dość szybko, przez co często po około 2 latach użytkowania telefon trzyma na jednym ładowaniu zdecydowanie krócej, niż świeżo po zakupie. Wiele osób decyduje się wtedy na montaż nowej w specjalistycznym serwisie, gdzie kosztuje to kilkaset złotych. Czasami koszt takiej usługi znacznie przewyższa wartość rynkową urządzenia, przez co konsumenci wolą kupić nowe urządzenie, niż naprawiać stare. Dzięki powrotowi do wymienialnych baterii jedyną rzeczą, jaką będzie trzeba zrobić, pozostanie zakup nowego akumulatora.
  • Dłuższa praca telefonu bez ładowania – łatwa wymiana baterii oznacza, że można w prosty i szybki sposób wymienić ogniwo na inne w momencie, gdy jest ono bliskie wyczerpania. Dzięki temu mniej potrzebne mogą okazać się powerbanki, a ludzie zaczną nosić przy sobie zapasową, w pełni naładowaną baterię.

Co więcej, wymiana baterii nie będzie wiązała się już z utratą gwarancji na urządzenie, co również często hamowało użytkowników przed wybraniem się do serwisu.

Kiedy zostaną wprowadzone zmiany?

Niestety, zanim ustawa zostanie wdrożona, minie jeszcze sporo czasu. Unia Europejska musi dać również czas producentom urządzeń elektronicznych na dostosowanie się do ogłoszonych zmian. Ma ona wejść w życie za 3,5 roku, czyli na początku 2027 roku.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna