Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2010. Część humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza

Urszula Walesiuk [email protected]
Michał, Ula, Andrzej i Szymon z Gimnazjum Sióstr Misjonarek w Białymstoku – laureaci konkursów – otrzymali wczoraj stosowne zaświadczenia
Michał, Ula, Andrzej i Szymon z Gimnazjum Sióstr Misjonarek w Białymstoku – laureaci konkursów – otrzymali wczoraj stosowne zaświadczenia
Wiedzę z polskiego, matematyki, historii czy fizyki mają w małym palcu. Teraz przed nimi tylko jedna z części egzaminu gimnazjalnego i drzwi każdego liceum stoją otworem.

Minutą ciszy rozpoczęły się wczorajsze uroczystości związane z nagrodzeniem laureatów konkursów przedmiotowych z województwa podlaskiego. Mimo radości z otrzymania zaświadczeń, gimnazjaliści potrafili uczcić pamięć tragicznie zmarłych. - W obliczu sobotnich wydarzeń ważne jest, aby młodzi ludzie byli przygotowani do godnego zastąpienia polskiej elity - takie słowa usłyszeli uczniowie od przedstawiciela Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Jestem laureatką z matematyki, zawsze lubiłam ten przedmiot, więc łatwiej było mi przygotować się do niego - mówi Urszula Kozłowska z Gimnazjum Sióstr Misjonarek w Białymstoku.

W tej szkole jest 4 laureatów i jak mówi siostra Emanuela - dyrektor szkoły - już szykują się kolejni. Zdaniem dyrektor, najważniejsze jest to, aby dziecko dobrze czuło się w szkole, a przede wszystkim akceptowało samego siebie. Dzięki temu chętniej się uczy i mniej trudności sprawia mu przygotowywanie się do konkursów. Urszula Kozłowska, która jest w tej chwili w III klasie gimnazjum, już ma wybrane liceum. Dzięki otrzymanemu wczoraj zaświadczeniu wie, że na pewno zostanie do niego przyjęta. Jak się okazuje, nie tylko laureaci z III klasy mają już konkretne plany na przyszłość.

- Interesuje mnie komputer i wszystko, co jest z nim związane - mówi Szymon Rakowski, laureat z Gimnazjum Sióstr Misjonarek. - Jestem w I klasie, ale już teraz zastanawiam się nad pójściem do I LO, raczej się to nie zmieni.

Szymon jest laureatem z informatyki. To, niestety, nie zwalnia go z pisania egzaminu, ale już teraz ma maksymalną liczbę punktów przy rekrutacji. Nauczycielka chemii i fizyki Justyna Zdrodowska poświęciła dużo czasu na pomoc przyszłym laureatom Michałowi Bieniewskiemu i Andrzejowi Chomentowskiemu. Jak mówi, chłopcy sami wykazywali zainteresowanie przedmiotami, ona tylko zaproponowała im wzięcie udziału w olimpiadzie. Nauczyciele wspólnie z uczniami rozwiązywali testy z poprzednich lat i podsyłali kolejne zadania.

- Jestem dumna z moich uczniów, musieli przejść 2 etapy olimpiady, by zostać laureatami. Sam konkurs nie był ani za łatwy, ani za trudny, w sam raz na poziom uczniów gimnazjum - kontynuuje Justyna Zdrodowska.

W województwie podlaskim w tym roku szkolnym jest 485 laureatów. Po raz pierwszy wśród 14 przedmiotów konkursowych znalazła się plastyka. Są też języki obce, łącznie z białoruskim. Zdarzały się również osoby, które mają potrójny, poczwórny, a nawet pięciokrotny tytuł laureata. Wśród nich znalazł Łukasz Łuniewski z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży. W tym też gimnazjum uczy się największa liczba laureatów - aż 38. Kolejną placówką jest PG nr 7 z Białegostoku z 22 wybitnymi uczniami.

Czytaj też:
Egzamin gimnazjalny 2010. Część humanistyczna arkusze, pytania, odpowiedzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna