Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci: Inwestując przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu ulg i programów. I wspomagać rozwój samorządów

Andrzej Matys
Andrzej Matys
O możliwościach inwestowania w strefach specjalnych mówił Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - organizator białostockiej konferencji "Przedsiębiorco, inwestuj z ulgą".
O możliwościach inwestowania w strefach specjalnych mówił Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - organizator białostockiej konferencji "Przedsiębiorco, inwestuj z ulgą". Wojciech Wojtkielewicz
Konferencja służy temu, aby jak najwięcej przedsiębiorców mogło dowiedzieć się jak różne instytucje mogą im pomóc w prowadzeniu bieżącej działalności, w tym np. eksportowej – stwierdził Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która zorganizowała poniedziałkowe (26.06) wydarzenie „Przedsiębiorco, inwestuj z ulgą!”, w Białymstoku.

Uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządów z powiatu białostockiego, przedsiębiorców, banku BGK i Centrum Obsługi Przedsiębiorców.

Spis treści

Wiele możliwości wsparcia przedsiębiorców

- Będziemy rozmawiali o wszelkich możliwościach wsparcia przedsiębiorców, przede wszystkim w sprawach inwestycyjnych. Nie chodzi tylko o strefy ekonomiczne, ponieważ Agencja Rozwoju Przemysłu i Bank Gospodarstwa Krajowego mają też środki, którymi mogą wspomóc choćby bieżącą działalność firm czy czasami działalność eksportową. My, jako Polska Strefa Inwestycji udzielamy też m.in. wsparcia właśnie na inwestycje, udzielamy ulg podatkowych, więc form wsparcia jest dużo i będziemy je dzisiaj prezentowali – mówił tuż przed konferencją prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i przypomniał, ze dzisiaj specjalną strefą ekonomiczna jest cała Polska.

Prezes Dec stwierdził też, że na przykładzie Klastra Obróbki Metali widać jak dobrze może przebiegać współpraca między przedsiębiorcami m.in. w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, unijnych, na wspieranie biznesu w różnych dziedzinach.

Czytaj również:

Inwestycje w gminach i powiatach

Na konferencję zostali też zaproszeni przedstawiciele samorządów z powiatu białostockiego w tym osoby, które współpracują z przedsiębiorcami: - Będziemy również rozdawali materiały informacyjne i myślę, że warto by było, aby w każdej gminie, powiecie była osoba zorientowana, która mogłaby informować przedsiębiorców z różnych branż o instytucjach, które mogą je wspierać – dodał Leszek Dec i przypomniał, że każda inwestycja w gminie czy powiecie oznacza nowe miejsca pracy i przychody dla samorządu.

- Supraśl jest uzdrowiskiem. Mamy wydzielone strefy ekonomiczne w Sowlanach, w części Zaścianek, ale będziemy starali się proponować przedsiębiorcom możliwość doinwestowania z możliwością np. wzięcia kredytu na preferencyjnych warunkach. Jesteśmy otwarci, a ta konferencja może nam podpowiedzieć z jakich programów korzystać, by przedsiębiorcy mogli u na inwestować, a gmina się rozwijała – przyznał Marcin Iwaniuk, zastępca burmistrza Supraśla.

Inwestycja – ryzyko, ale opłacalne

- Bank Gospodarstwa Krajowego jest instytucją, która oferuje mnóstwo produktów dla przedsiębiorców, poczynając od zwykłego finansowania obrotowego, inwestycyjnego przez cały system gwarancji BGK po pożyczki unijne. W obecnej sytuacji gospodarczej niektóre branże nie boją się i inwestują, ale wielu przedsiębiorców czeka, obserwuje i tu już widać spowolnienie. Zresztą w inwestycjach generalnie widać spowolnienie – tłumaczyła Urszula Bielawiec, specjalista ds. projektów rozwojowych BGK Region Podlaski.

Czytaj również:

Jej zdaniem, inwestycji nie boją się branże produkcyjne. Czasami nie mają wyjścia, a czasem trudna sytuacja staje się dźwignią: - Jeśli ktoś zaryzykuje i zainwestuje, może szybciej pójść do przodu – podkreśliła i dodała, że sporo inwestują też samorządy (najczęściej w drogi i kanalizację) – w ramach Polskiego Ładu, który obsługuje program BGK.

Pomoc w pandemii i inflacji

- Niestety część naszych przedsiębiorstw ciągle nie wie, że od czterech lat obsługujemy małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). Działamy jako uzupełnienie sektora finansowego, a w związku z tym, że działamy w oparciu o kodeks spółek handlowych możemy być bardziej uniwersalni. Możemy finansować wszystkie branże, a warunek jest jeden podmiot musi działać w oparciu o pełną księgowość i księgi rachunkowe – powiedziała Beata Olszewska dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencji Rozwoju Przemysłu w Białymstoku.

Czytaj również:

Przypomniała, że COP bardzo często finansuje firmy z branż produkcyjnych, spożywczej, budowlanej, transportowej, a ostatnio ruszyło bardzo duże zainteresowanie budową magazynów wielopowierzchniowych. Generalnie zaś ARP stara się dostosować swoją ofertę do wymogów rynkowych: - Na przykład podczas pandemii mieliśmy finansowanie długoterminowe w ramach tarczy antykryzysowej. Potem była pożyczka antyinflacyjna dla tych, którzy zmagali się z wysoką inflacją lub rozpoczęli inwestycję i przez inflację zabrakło im pieniędzy na jej dokończenie. Teraz razem w Polska Strefą Inwestycji finansujemy przedsiębiorców, którzy mają wydaną decyzję strefową – wyliczała Barbara Olszewska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Eksperci: Inwestując przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu ulg i programów. I wspomagać rozwój samorządów - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna