Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspertka zdradza: To jedzenie jest najzdrowsze

Rozmawiała Ewa Murzyńska
Na temat tłuszczów słyszymy skrajnie odmienne opinie. Raz, że szkodą i trzeba je wykluczyć z diety. Innym razem znów mówi się, że są zdrowe oraz potrzebne. W co wierzyć?

- Tłuszcze stanowią naturalny oraz niezbędny składnik pożywienia. Choć to fakt, że obecnie budzą wiele emocji. Zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Pamiętajmy jednak, że tłuszcz tłuszczowi nierówny.

Które tłuszcze zatem są najmniej zdrowe?

- Z powodu łatwego dostępu do szeregu artykułów, z chęcią sięgamy po bardzo duże ilości mięsa i przetworów mięsnych. Warto jednak wiedzieć, że oprócz dużej ilości wartościowego białka, zjadamy również olbrzymie ilości tłuszczów nasyconych. Są one doskonałym źródłem energii i to jedyna ich zaleta. Szereg badań dowiodło, że zwiększone stężenie w pożywieniu tłuszczów pochodzenia zwierzęcego prowadzi do wzrostu we krwi frakcji LDL cholesterolu, zwanego potocznie "złym".

A dlaczego "złym"?

- Ponieważ przyczynia się do rozwoju płytki miażdżycowej. A co za tym idzie, zwiększa ryzyko rozwoju choroby zakrzepowej oraz chorób nowotworowych, w tym nowotworu okrężnicy. Obserwuję na szczęście, że coraz częściej podczas zakupów do naszych wózków trafiają również produkty będące źródłem zdrowych tłuszczów.

Czyli jakich?

- Czyli takich, które zawierają kwasy tłuszczowe jedno- i wielonienasycone. Te pierwsze znajdziemy w oliwie z oliwek, awokado, oleju rzepakowym, sardynkach i tuńczyku. Szczególnym zainteresowaniem, dzięki modzie na dietę śródziemnomorską, cieszy się oliwa z oliwek bogata w kwas oleinowy. Jest on polecany szczególnie chorym na cukrzycę, ponieważ przyczynia się do redukcji poziomu glukozy we krwi. Kwas oleinowy jest doskonały również w profilaktyce miażdżycowej, ponieważ obniża "zły" cholesterol, przyczyniając się jednocześnie do wzrostu korzystnej frakcji lipoprotein HDL zwanej potocznie "dobrą".

A które produkty są bogate w zdrowe i korzystne dla organizmu kwasy wielonienasycone?

- Na szczególną uwagę zasługują kwasy z rodziny Omega 6 i Omega 3. Jest w nie bogate mleko matki. Dorośli i starsze dzieci znajdą je w oleju krokoszowym, winogronowym, słonecznikowym, w oleju z zarodków pszennych, siemieniu lnianym, orzechach włoskich, soi i ciemnozielonych warzywach. Pochodne kwasu alfa-linoenowego - EPA i DHA - znajdują się obficie w łososiu, sardynkach, tuńczyku, śledziach i makreli.

Podsumowując: co jeść, a czego unikać?

- Powinniśmy unikać nadmiaru nasyconych kwasów tłuszczowych obecnych np.: w wieprzowinie, ciastkach i słodyczach. Jednocześnie powinniśmy się zaprzyjaźnić z wartościowymi tłuszczami wielonienasyconymi. Potrzebujemy ich m.in. dla właściwej pracy wątroby, odpowiedzialnej za gospodarkę tłuszczami w naszym organizmie i spalanie nadmiernych kilogramów. Potrzebujemy tłuszczów także po to, by skóra wyglądała promiennie, a włosy lśniły. Pamiętajmy, że witaminy A i E, kluczowe dla wyglądu, przyswajają się z pożywienia tylko wraz z tłuszczami. Rezygnując z wartościowych tłuszczów, w rozsądnych ilościach, rezygnujemy z promiennego wyglądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna