Emerytury będą wyższe, bowiem – jak podał GUS - nasze życie trwa średnio krócej

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS
Od 1 kwietnia obowiązują nowa tablica trwania życia. Przez ostatni rok średni okres dalszego trwania życia, dla osób w wieku emerytalnym, skrócił się o ponad 13 miesięcy. Pozwala to obliczyć emeryturę 65-latka wyższą o 6,5 proc. niż na bazie poprzedniej tablicy.

Co roku GUS publikuje dane o oczekiwanej długości życia Polaków. Dla przechodzących na emeryturę to ważne informacje, bo wpływają na wysokość świadczeń przyznawanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn są pdst. do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku.

Zależność jest prosta. Jeśli GUS podał, że Polacy żyją dłużej, emerytury będą niższe, bo zgromadzony kapitał musi wystarczyć na więcej miesięcy. Jeśli żyją krócej, świadczenia będą wyższe, ponieważ ZUS dzieli składki ubezpieczonego przez mniejszą liczbę miesięcy.

Czytaj również: Jak wyliczyć przyszłą emeryturę? Sposoby wyliczenia wysokości przyszłej emerytury. Jak skorzystać z kalkulatora emerytalnego?

Tablica trwania życia przedstawia przeciętną liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby od 30 do 90 lat. Najnowszą tablicę przygotowano na pdst. liczby zgonów i liczby ludności według płci i wieku, odnotowanych w 2020 roku. Zawarte w niej dane są wspólne dla obu płci. Od kwietnia tego roku do marca 2022 roku ZUS będzie wykorzystywał nowe tablice do obliczenia emerytury osób, które ukończą wiek emerytalny i złożą wniosek o to świadczenie.

Wartości podane w najnowszej tablicy GUS po raz pierwszy tak znacznie różnią się od poprzedniej. Nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, m.in.:

  • o 15,4 miesiąca dla 30-latków,
  • o 13,8 miesiąca dla 60-latków,
  • o 13,3 miesiąca dla 65-latków,
  • o 7,7 miesiąca dla 80-latków,
  • 0 4,2 miesiąca dla 90-latków.

- Na dane zawarte w tabelach ma wpływ śmiertelność z ubiegłego roku. Warto wspomnieć o tym, że liczba zasiłków pogrzebowych wypłaconych tylko przez ZUS w Białymstoku wzrosła o tysiąc. W 2019 roku Zakład wypłacił około ośmiu tysięcy świadczeń, zaś przed rokiem blisko dziewięć tysięcy – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

To oznacza, że między 1960 a 1990 rokiem przeciętne trwanie życia nieznacznie wzrosło, zwłaszcza w przypadku mężczyzn. Były lata wzrostu i spadku. Na początku tego okresu było to 15,9 lat dla 60-letnich mężczyzn oraz 18,7 roku dla 60-letnich kobiet, a na końcu – odpowiednio 15,3 i 20 lat.

Czytaj również: Kto otrzymuje najwyższą, a kto najniższą emeryturę w województwie podlaskim?

Od czasu transformacji ustrojowej sytuacja zaczęła się istotnie poprawiać. Po 1990 roku, czyli w ciągu ostatnich 30 lat spadki odnotowano tylko w sześciu latach: 1991, 2003, 2015, 2017 i 2018 roku oraz (oczywiście) w 2020 roku Średnie dalsze trwanie życia 65-latków wzrosło do 19,3 lat, a 60-latek – do 24,2 lat.

Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę dla 60-latki wyższą o 5,6 proc., a dla 65-latka o 6,5 proc. wyższą (niż na pdst. poprzedniej tablicy).

  • Dla 60-latki z kapitałem 500 tys. zł emerytura wyniesie 2018,57 zł, czyli o 106,52 zł więcej.
  • Dla 65-latka z takim samym kapitałem emerytura wyniesie 2447,38 zł, co daje wzrost o 149,59 zł.

- Zyskają także osoby, które w poprzednich latach zdecydowały się odłożyć decyzję o przejściu na emeryturę. Na przykład osoba z kapitałem 0,5 mln zł, która w kwietniu 2020 roku skończyła wiek emerytalny, rok temu mogła liczyć, że jeśli odroczy emeryturę o rok, zyska 3,6 proc. na wysokości miesięcznego świadczenia tylko dzięki średniemu dalszemu trwaniu życia - wyjaśnia rzeczniczka.

Ja dodaje rzeczniczka, nie jest tu uwzględniany efekt wynikający z opłacenia dodatkowych składek i waloryzacji, które podnoszą korzyść do kilkunastu procent. Dzięki nowej tablicy GUS taka osoba zyska jednak więcej - bo 9,6 proc (różnica 5,9 pkt. proc.). Przykład dla 65-letniego mężczyzny ukazuje wzrost korzyści o 11 proc. a nie o 4 proc. (różnica 7 pkt proc.).

Materiał oryginalny: Emerytury będą wyższe, bowiem – jak podał GUS - nasze życie trwa średnio krócej - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie