MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie o sytuacji w Polsce i na świecie (21 marca)

DW
Polska Press
Raport 21 marca 2020: Już 536 osób zachorowało w Polsce na koronawirusa. Pięć z nich zmarło. Rząd zdecydował o zamknięciu szkół do Świąt Wielkanocnych. Na terenie Polski wprowadzono stan epidemii. - To trudna decyzja, ale ważna, żeby nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania koronawirusa - stwierdził w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki. Podwyższono karę za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Za nami najtragiczniejsza doba od początku epidemii we Włoszech. W ciągu 24 godzin na koronawirusa zmarło tam 793 osoby.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - 21 marca 2020:

22:55

Centrala NFZ w celu ograniczenia zużycia zapasów krwi i preparatów krwiopochodnych, Centrala NFZ zaleca w okresie od 23 do 29 marca 2020 r. stopniowe ograniczanie przyjęć, a od 30 marca br. wstrzymanie przyjęć pacjentów na zabiegi operacyjne wykonywane planowo, w szczególności:

  • endoprotezoplastyki dużych stawów
  • duże zabiegi korekcyjne kręgosłupa
  • zabiegi naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej
  • pomostowanie naczyń wieńcowych;
  • nefrektomia;
  • histerektomia.

Decyzja o odroczeniu terminu zabiegu powinna być podejmowana indywidualnie w odniesieniu do każdego pacjenta, u którego ma być wykonana operacja, z uwzględnieniem jego aktualnego stanu klinicznego i ryzyk wynikających z przeprowadzenia leczenia operacyjnego w późniejszym terminie. Pacjentom, co do których zostanie podjęta decyzja o odroczeniu operacji, należy wyznaczyć kolejny termin zabiegu.

22:49

Znak czasów: Nowy rząd Słowacji - wszyscy jego członkowie w maseczkach. Na zaprzysiężenie rządu również wszyscy przybyli w maseczkach. Podobnie jak prezydent kraju Zuzana Čaputová i parlamentarzyści.

22:44

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda na poniedziałek (23 marca br.) na godz. 12.00 zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Po posiedzeniu, odbywającym się w formie wideokonferencji, planowana jest wypowiedź Prezydenta RP.

20:30

MZ: Mamy 44 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 20 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego i po 1 osobie z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 536/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

19:50

Piłkarz Paulo Dybala, napastnik Juventusu Turyn, uzyskał wynik pozytywny na obecność koronawirusa. Dybala poinformował na Instagramie, że wirusa ma też jego dziewczyna, ale są w dobrym zdrowiu. Dybala jest trzecim graczem popularnego na świecie Juve, który potwierdził, że ma wirusa. Pozostali to Daniele Rugani i Blaise Matuidi.

19:38

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji wynosi już 562, a 6172 osób jest hospitalizowanych - dane Ministerstwa Zdrowia Francji.

19:30

Z danych Johns Hopkins University w USA wynika, że na chwilę obecną stan zarażonych od początku pomiarów wynosi: 297 090 chorych w tym 12 755 ofiar śmiertelnych. 91 540 pacjentów wyzdrowiało.

19:00

Wiceprezydent USA Mike Pence, który stoi na czele grupy zadaniowej ds. koronawirusa, podał właśnie, że wraz z żoną przejdzie jeszcze w sobotę testy. Zrobi to, bo okazało się, że jeden z członków tego zespołu uzyskał wynik pozytywny. Pence dodał, że mężczyzna ma się dobrze i od poniedziałku nie był w Białym Domu.

18:36

Ministerstwo Zdrowia podsumowało sytuację "koronawirusową" w Polsce. Stan na sobotę, na godz. 18.38.

18:29

Niepokojące sygnały dochodzą z Niemiec. Jak podaje DW, rząd federalny chce ograniczyć władzę krajów związkowych.

18:21

Hiszpania zgłasza 3355 nowych przypadków koronawirusa i 233 nowych zgonów, co łącznie daje 24 926 przypadków zachorowań (w tym 1326 zgonów) tym kraju.

18:20

Oficjalne dane we Włoszech podają, że 793 osoby zmarły na Covid-19 w ciągu ostatnich 24 godzin - to kolejny dzienny rekord. Ogółem od początku pandemii zmarło we Włoszech aż 4825 osób, najwięcej na świecie.

18:00

Ministerstwo Zdrowia podało nowy bilans zachorowań. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 492/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Potwierdzone nowe przypadki (40) dotyczą: 19 osób z woj. łódzkiego, 7 osób z woj. śląskiego, 5 z woj. podkarpackiego, 5 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osoby z woj. pomorskiego i 1 osoba z woj. małopolskiego.

17:53

Reakcje piłkarzy na pandemię koronawirusa są różne. Jedni żonglują papierem toaletowym, inni apelują do kibiców o pozostanie w domach, a niektórzy finansowo wspierają walkę z wirusem. Którzy zawodnicy zdecydowali się pomóc?

PRZECZYTAJ, którzy sportowcy, oprócz Kuby Błaszczykowskiego, pomagają w walce z koronawirusem

17:35

Singapur, Finlandia i Mauritius poinformowały o pierwszych zgonach związanych z koronawirusem.

16:53

Eksperci twierdzą, że nie ma jeszcze dowodów na to, że Covid-19 może być przenoszony drogą płciową, ale wiemy już, że choroba układu oddechowego może przenosić się poprzez bliski lub bezpośredni kontakt z tymi, którzy go mają. Prof. Paul Hunter, ekspert medycyny na University of East Anglia, próbował zinterpretować, co oznacza najnowsza rada brytyjskiego rządu dla intymności. Mówi on zatem, że "jeśli partnerzy nie mają żadnych objawów, wydaje się, że nie ma powodu, aby unikać seksu, ale prawdopodobnie najlepiej powstrzymać się od niego i innych form bliskiego kontaktu.

16:50

USA Track and Field (USATF), amerykańska organizacja zrzeszająca lekkoatletów z tego kraju, właśnie opublikowała list wzywający do przełożenia Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio.

16:22

Przewoźnik autobusowy - firma "Polonus" - uruchamia kolejne połączenie w ramach akcji "Lot do domu".

16:03

Australijska policja zamknęła słynną plażę Bondi w Sydney po sygnałach, że zbierają się na niej setki plażowiczów, pomimo rządowego zakazu dużych zgromadzeń. W Australii zanotowano dotychczas 791 przypadków zachorowań w tym 6 osób zmarło.

15:52

Wojska Obrony Terytorialnej informują: Dostarczanie żywności i leków, wsparcie służb sanitarnych i samorządu terytorialnego, współpraca z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wsparcie rodzin personelu medycznego, kombatantów, osób starszych i przebywających w kwarantannie, oddawanie krwi oraz infolinia psychologiczna – to obecnie główne obszary naszych działań w walce z koronawirusem.

15:30

Prezydent Andrzej Duda zapowiada po kilkugodzinnym spotkaniu m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, że składki ZUS-wskie powinny być umorzone. W poniedziałek o godz. 12.00 odbędzie się telekonferencja z udziałem przedstawicieli wszystkich sił politycznych w formacie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Propozycja prezydenta brzmi: Z płacenia składek na ZUS przez trzy miesiące będą wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, jeżeli ich przychody spadły o więcej niż 50% w stosunku do lutego 2020 roku. Cała wypowiedź poniżej:

Szczegóły prezydenckich propozycji pakietu pomocowego dla przedsiębiorców

15:11

W przesłanym do nas oświadczeniu Pracodawcy RP piszą: W nadzwyczajnej sytuacji trzeba szukać oszczędności, w innym przypadku finansom publicznym grozi katastrofa. Polska, jak każdy kraj, nie ma zasobów bez dna – obecny budżet centralny wymaga poważnej przebudowy, dlatego należy natychmiast zawiesić wypłatę 13. i 14. emerytur

15:05

Brytyjski rząd opublikował wytyczne dot. dystansowania społecznego i grup szczególnego ryzyka po polsku:

14:55

Zdecydowana większość Polaków jest zadowolona z projektu Tarczy Antykryzysowej - wynika z sondażu Estymator dla DoRzeczy, przeprowadzonego 20 marca.

14:49

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz wiceministrowie Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker biorą udział w codziennej wideokonferencji z wojewodami.

14:45

ZUS wyjaśnia, jak uzyskać świadczenie chorobowe za kwarantannę po przekroczeniu granicy.

14:39

Najnowsze dane, dotyczące pandemii koronawirusa mówią o ok. 275 tysiącach zakażonych wirusem na całym świecie. Do tej pory ponad 11 tysięcy osób zmarło z powodu zakażenia koronawirusem.

14:35

"Dyrekcja Wojewódzkiego Specjalistycznego ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy k. Kalisza informuje, że 38-letnia kobieta z powiatu kaliskiego, zakażona koronawirusem, aktualnie leczona w Szpitalu Zakaźnym do walki z SARS-CoV-2 w Poznaniu, była pacjentką szpitala" - czytamy w oświadczeniu. Oddział, na którym przebywała pacjentka, został objęty kwarantanną. Szpital wstrzymał planowe przyjęcia pacjentów.

14:30

"Trwają rozmowy o ponownym uruchomieniu działalności szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą" – powiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, który w przeszłości pracował w tym szpitalu i kilka dni temu zgłosił się tam, by wesprzeć pracujący tam personel medyczny - podaje Onet.

14:19

W piątek we Włoszech policja ukarała prawie 10 tysięcy osób za złamanie przepisów o walce z epidemią - informuje włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych. W sumie, od początku obowiązywania tego dekretu, spisano w całym kraju ok. 71 tysięcy osób.

14:12

Rzeczniczka wojewody śląskiego poinformowała, że wojewoda Jarosław Wieczorek, który był poddany kwarantannie w związku z kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem, zakończył pobyt w trwającej tydzień izolacji; wrócił już do normalnych zajęć - informuje Onet.

14:07

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski przypomniał na Twitterze: ograniczmy do minimum kontakty i często i dokładnie myjmy ręce wodą z mydłem lub płynami czy żelami na bazie alkoholu.

14:02

Już 20 europejskich krajów ogłosiło stan wyjątkowy z powodu epidemii koronawirusa. Wśród nich jest 15 krajów należących Unii Europejskiej.

13:58

Na granicy polsko-czeskiej w Cieszynie pojawiły się dwa banery. Jeden, z napisem "Tęsknię za tobą Czechu", wywiesili Polacy, natomiast "I ja za tobą Polaku" powiesili Czesi.

13:50

"Nie zajmuję się wyborami. Doskonale pan wie, TVN powinien wiedzieć że zajmuję się leczeniem chorych, a nie określaniem wyborów i proszę przekazać swoim szefom, żeby takich pytań nie przysyłali, bo one są naprawdę nie na miejscu" – odparł wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski na briefingu w Nowym Mieście nad Pilicą.

13:44

"ORLEN zakupił 5 tysięcy maseczek ochronnych, które przekaże Agencji Rezerw Materiałowych. Będą one dystrybuowane przede wszystkim wśród służb medycznych" - poinformował prezes Daniel Obajtek.

13:37

Minister Jacek Czaputowicz rozmawiał dzisiaj telefonicznie z ambasadorem Ukrainy w Polsce. Poruszono m.in. kwestie sytuacji na przejściach granicznych i możliwości powrotu obywateli Ukrainy do domu.

13:32

Policjant z Brwinowa, który miał objawy grypy, nie ma koronawirusa. Dwa dni temu tamtejszy komisariat zamknięto właśnie z tego powodu.

13:28

Trwa spotkanie u prezydenta Andrzeja Dudy. Biorą w nim udział premier Mateusz Morawiecki, prezes ZUS Gertruda Uścińska, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka i minister Jadwiga Emilewicz.

13:24

Do tej pory w Polsce zdiagnozowano 452 przypadki zakażenia koronawirusem, z czego pięć osób zmarło.

13:22

13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. dolnośląskiego, 2 z woj. podlaskiego i po 1 osobie z woj. podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego - informuje Ministerstwo Zdrowia.

13:17

Godzinę temu rozpoczęło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w KPRM.

13:10

"Żołnierze i pracownicy wojska z 6 Brygady Powietrznodesantowej, którzy na co dzień zajmują się naprawą spadochronów szyją maseczki. W pierwszej partii powstanie ok. 3 tys. sztuk, które otrzymają żołnierze niosący bezpośrednią pomoc w walce z koronawirusem" - informuje minister Mariusz Błaszczak.

13:02

54-latek, który w czwartek uciekł ze szpitala zakaźnego w Zgierzu, został aresztowany, na mocy postanowienia sądu. Mężczyzna przebywał w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, a po ucieczce został zatrzymany w domu. Zgodnie z prawem, grozi mu nawet do 8 lat więzienia.

12:56

Uniknięcie przeciążenia sieci to nie jest "absurdalne działanie" - zatory komunikacyjne i brak przepustowości w sieci może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń w trakcie pandemii koronawirusa - pisze Komisja Europejska.

12:51

1326 ofiar koronawirusa w Hiszpanii - podało tamtejsze ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 324 przypadki śmiertelne, spowodowane wirusem.

12:46

"Dzięki staraniom MSZ, Departament Stanu USA wyraził zgodę na wylot do Stanów Zjednoczonych małych pacjentów z Polski, wymagających pilnego leczenia. Już dziś 2 dzieci wylatuje do Chicago. Życzymy pomyślnych wyników kuracji!" - podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

12:40

"Trwają ostatnie szlify projektu ustawy ws. tarczy antykryzysowej. mamy nadzieję, że projekt zostanie szybko przyjęty przez parlament" - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

12:34

"Jeżeli pomoc, to wstrzymanie obowiązku płacenia ZUS a nie prolongaty na przyszłe okresy" - napisał przedsiębiorca i były poseł Marek Jakubiak.

12:27

"Polscy uczeni aktywnie włączyli się w walkę z epidemią koronawirusa" - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin na konferencji przeprowadzonej online.

12:22

W piątek infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia obsługiwało jednocześnie 300 osób. W tym samym dniu po raz pierwszy do obsługi infolinii został użyty voicebot - poinformowała Sylwia Wadrzyk, rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia.

12:16

Pacjent z zawałem serca i z podejrzeniem zakażenia koronawirusem został zoperowany w szpitalu zakaźnym w Puławach. Chorego zoperował profesor Jarosław Wójcik, szef Szpitala Kardiologii Inwazyjnej IKARDIA w Nałęczowie - informuje Radio Lublin.

Pacjent miał objawy rozwijającego się zawału ściany przedniej. "Po wykonanej diagnostycznej koronarografii, szef Ikardii podjął decyzję o natychmiastowej angioplastyce ze stentem najważniejszej tętnicy dla serca. Tętnicy międzykomorowej przedniej" – podałszpital.

12:10

Ministerstwo Zdrowia radzi, co robić podczas kwarantanny.

12:04

Drugi pracownik Centrum Zdrowia Dziecka z koronawirusem. "W dniu wczorajszym u drugiego pracownika naszego Instytutu potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2-19. W związku z tym wdrożono standardowe procedury. Pracownik nie ma żadnych objawów choroby, przebywa w domu i czuje się dobrze. Ustalono listę kontaktów, a o sprawie powiadomiony został Sanepid. Dalsze działania ustalane są w porozumieniu z Sanepidem. Dostęp do oddziału jest ograniczony. O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco" - napisano w oświadczeniu.

11:59

Pierwszy śmiertelny przypadek koronawirusa na Litwie. Zmarła osoba, to kobieta w starszym wieku, która cierpiała też na wiele innych chorób przewlekłych

11:55

"Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 56 tys. osób poddanych kwarantannie. W 328 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania" – przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Wobec osób, które nie zastosowały się do kwarantanny, wdrożono czynności mające na celu pociągnięcie ich do odpowiedzialności prawnej.

11:50

Dziś w Ministerstwie Obrony Narodowej odbyła się wideokonferencja ministra Błaszczaka z dowódcami na temat zaangażowania żołnierzy Wojska Polskiego w działania mające na celu walkę z koronawirusem.

11:38

"Każdy, kto przedkłada własny interes polityczny nad bezpieczeństwo rodaków pokazuje, że nie dojrzał do sprawowania władzy w okresie próby. Kaczyński kolejny raz okazuje się być cynicznym graczem, który kosztem zdrowia i życia Polaków za wszelką cenę chce utrzymać władzę" - twierdzi Borys Budka, przewodniczący PO.

11:29

"Tarcza Antykryzysowa to największy w historii pakiet wsparcia dla polskich firm. Wymaga on jednak uzupełnienia. Porozumienie zgłasza m.in. postulaty: zniesienia na 3 miesiące składek na ubezpieczenia społeczne w najciężej dotkniętych branżach, ustawowego obniżenia czynszu w galeriach handlowych dla najemców zobowiązanych do zawieszenia działalności, podniesienia pożyczek dla małych firm do 10 tys." - napisał wicepremier Jarosław Gowin.

11:20

Piłkarze Wieczystej Kraków nie przerwali zajęć. Na ich trening przybyła policja - SZCZEGÓŁY.

11:12

"Tarcza antykryzysowa wydaje się być tylko i wyłącznie hasłem, bo oprócz pięknej nazwy, nie spełnia swojej roli. Postulujemy przeprowadzenie jednej, najważniejszej zmiany. Zaprzestania poboru składek i podatków" - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL na briefingu prasowym.

11:05

"Nie ma możliwości przeniesienia terminu Wielkanocy, ponieważ jest ona centrum Roku Liturgicznego" - czytamy w specjalnym dekrecie sporządzonym na polecenie papieża Franciszka. Biskupi diecezjalni będą mieli jednak możliwość przełożenia mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek - podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

Więcej informacji W TYM MIEJSCU.

11:01

"Według nowych badań, nawet 20% osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych to młode osoby, w wieku od 20 do 44 lat." - informuje CNN International.

10:53

Woda z kranu może stwarzać zagrożenie zakażenia się koronawirusem? Alkohol chroni przed wirusem? Koronawirus jest niebezpieczny tylko dla osób starszych? W głowach Polaków roi się od pytań dotyczących koronawirusa, a co gorsza, w sieci można znaleźć bardzo wiele nieprawdziwych informacji. Światowa Organizacja Zdrowia, a także Ministerstwo Zdrowia odpowiada na najpopularniejsze pytania i dementuje nieprawdziwe informacje.

Fakty i mity na temat koronawirusa z Wuhan znajdziecie w naszej galerii. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jak przenosi się koronawirus? Raport WHO potwierdza fakty i ...

10:44

Ze świata sportu słychać coraz więcej głosów domagających się przesunięcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020, które mają rozpocząć się 24 lipca w Tokio. Jak podkreśla Japoński Komitet Organizacyjny, decyzję o odwołaniu czy zmianie terminu Igrzysk może podjąć jedynie Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Jego przedstawiciele uważają jednak, że póki co "niepotrzebne są żadne drastyczne decyzje".

10:31

Koronawirus ma i będzie miał ogromny wpływ na gospodarkę na całym świecie. "Kryzys zdrowotny wywołuje ludzkie cierpienie, uderza w gospodarkę i wywraca życie do góry nogami. Globalna recesja, w być może rekordowej skali, jest prawie pewna." - mówi Antonio Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych.

10:24

W związku ze stanem epidemii funkcjonowanie uczelni będzie zawieszone do 10 kwietnia. - poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak podkreśla resort, nie oznacza to, że uczelnie są zamknięte - kontynuowane będą zajęcia online oraz, w miarę możliwości, badania naukowe.

10:16

"Ruch na granicy z Czechami, Słowacją i Litwą odbywa się na bieżąco. Na granicy z Niemcami jedynie na przejściu granicznym w Jędrzychowicach czas oczekiwana na przekroczenie granicy to ok. 1,5 godziny." - informuje na Twitterze Straż Graniczna.

10:08

Walka z koronawirusem trwa. Władze poszczególnych państw podejmują kolejne kroki, jednak obywatele nie zawsze stosują się do zaleceń... W Sydney, wbrew wskazaniom, aby pozostać w domu, na jednej z największych plaż w mieście pojawiły się tłumy plażowiczów i surferów. Decyzją policji, Bondi Beach została zamknięta do odwołania.

9:57

Trwa 8. dzień akcji Lot do Domu. Jak wynika z danych przekazanych przez Polskie Linie Lotnicze „LOT”, w ciągu tygodnia udało się sprowadzić do kraju obywateli przebywających m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii oraz Norwegii. W sobotę, 21 marca w programie planowane są rejsy m.in. z Oslo, Paryża, Wiednia, Miami czy Kijowa.

9:43

Zastawiasz się jak powstał koronawirus, jakie są jego objawy i jak wygląda leczenie? Nie wiesz czy przesyłki wysłane z Chin są bezpieczne i kiedy można spodziewać się tego, że życie wróci do normy? Zapytaj eksperta! Polska Press Grupa stworzyła interaktywny projekt, dzięki któremu uzyskasz rzetelną wiedzę na temat koronawirusa, a co więcej - To Ty wybierasz, jaki obszar Cię interesuje.

ZOBACZ: Zapytaj eksperta! Projekt interaktywny pomoże zyskać wiedzę na temat koronawirusa

9:30

"Przychodźcie do aptek w maseczkach. Szyby, które zamontowaliśmy w większości naszych aptek nie uratują sprzedających przed ewentualnym zakażeniem. Chcemy wypełniać swoją misję i pracować – nie tracić czas na kwarantannie" - apeluje Marcin Staniewski, właściciel dwóch aptek i farmaceuta z Poznania.

ZOBACZ: Farmaceuci apelują do klientów aptek

9:21

W Paragwaju i Singapurze pierwsze ofiary śmiertelne koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia Singapuru poinformowało o dwóch zgonach, Paragwaj o jednym. Na całym świecie jest już 11 420 ofiar śmiertelnych koronawirusa.

9:14

Jarosław Kaczyński został także zapytany o to, czy w związku z koronawirusem braknie pieniędzy na wypłatę 500 plus. - Nie zabraknie. Mamy w tej chwili sytuację, że są pewne zapasy, zasoby. Ale nie ma powodu ukrywać, że to, co dzieje się w samej Polsce i wokół Polski w sferze gospodarczej, jest niebezpieczne. Dodam, że byłoby niezwykle niekorzystne, gdyby prezydent i premier byli z innych obozów politycznych i się spierali - powiedział polityk w RMF FM.

9:09

Jarosław Kaczyński o wyborach prezydenckich: Te wybory powinny się odbyć. Jestem przekonany, że w tej chwili nie ma żadnych przesłanek do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. A tylko wtedy wybory mogą być odłożone. Pamiętajmy o tym konstytucyjnym ograniczeniu. Muszą być przesłanki, których w tym momencie - w moim przekonaniu - nie ma. Mam nadzieję, że nie będzie ich także w ostatnim momencie przed 10 maja. Gdyby były, to sytuacja by się zmieniła, ale czynimy wszystko, żeby stan był pod kontrolą - mówił w rozmowie w RMF FM.

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński: Wybory prezydenckie powinny odbyć się 10 maja

9:00

Dobre wiadomości płyną z Chin - już trzecią dobę nie zarejestrowano tam nowych lokalnych przypadków zarażenia koronawirusem. Nowe przypadki wykryto jedynie u osób wracających z zagranicy.

8:43

W piątek, 20 marca na ulicach Makowa Podhalańskiego (woj.małopolskie) została zatrzymana taksówka, którą jechał 24-letni mężczyzna. Okazało się, że uciekł z kwarantanny.

Uciekł z kwarantanny. Policja zatrzymała go w MakowieZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koronawirus. Nieobliczalny mężczyzna uciekł z kwarantanny z ...

8:32

Koronawirus w Polsce: Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 3 z woj. warmińsko-mazurskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, lubelskiego, zachodnipomorskiego i kujawsko-pomorskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce to 439 osób.

8:31

Iván Duque Márquez, prezydent Kolumbii poinformował, że w przyszły wtorek w kraju rozpocznie się 19-dniowa kwarantanna. Szczegółowe zasady ogólnokrajowej kwarantanny w Kolumbii mają być ogłoszenie w najbliższym czasie.

8:23

W piątek, 20 marca Zuzana Čaputová, prezydent Słowacji przyjęła dymisję rządu Petera Pellegriniego. Wszyscy, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu założyli maseczki i rękawiczki ochronne. Zdjęcia obiegły sieć, a internauci komentują - "przykład idzie z góry".

8:15

"Wybory prezydenckie nie odbędą się maju. Po pierwsze, naraziłoby to na ryzyko utraty zdrowia i życia tysiące ludzi. Nawet rząd, o którym mam bardzo złe zdanie, nawet partia tak złakniona władzy jak PiS, nie podejmą takiego ryzyka" - mówi Donald Tusk w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Polityk dodaje, że kampania nie może się odbyć w takich okolicznościach, w czasie zarazy.

8:07

W sobotę, 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. To pora roku, która kojarzy nam się z budzącą do życia przyrodą, spacerami, spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. W tym roku świętowanie pierwszego dnia wiosny musi jednak wyglądać inaczej. - Zostań w domu, apeluje Ministerstwo Zdrowia w mediach społecznościowych.

Zostańmy w domach. Zrezygnujmy ze spotkań. Wiosna na nas poczeka. Wrocław na nas poczeka. Kwarantanna ma sens, gdy jest ciągła. Nie zmarnujmy naszej dotychczasowej pracy - zaapelował do mieszkańców prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

7:52

Koronawirus we Włoszech nie odpuszcza. Miniona doba była najtragiczniejszą od początku epidemii - zmarło aż 627 osób. To największa liczba zgonów w ciągu doby nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Do tej pory we Włoszech wykryto 47 021 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego zmarło aż 4 032 pacjentów.

7:41

Czy wybory prezydenckie w Polsce, które zaplanowano na 10 maja, odbędą się bez problemów? Przedstawiciele Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich nie są przekonani. W piśmie do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej wymieniają kilka problemów, z którymi przyjdzie się zmierzyć samorządom. To m.in. kłopot związany z kompletowaniem składów obwodowych komisji wyborczych oraz tym, jak zabezpieczyć w dniu wyborów członków komisji czy samych wyborców.

ZOBACZ: Unia Metropolii Polskich: samorządy napotkają problemy przy organizacji wyborów prezydenckich

7:19

Kolejne kraje podejmują kroki w walce z koronawirusem. Z powodu pandemii, prezydent Kuby, Miguel Diaz-Canel zapowiedział, że granice kraju zostaną zamknięte dla cudzoziemców. Do kraju bez problemu będą mogli wrócić obywatele Kuby, którzy teraz przebywają za granicą. Zmiany mają wejść w życie w najbliższy wtorek. Prezydent zaapelował także, aby Kubańczycy ograniczyli spotkania towarzyskie, zrezygnowali z wylewnych powitań. Wkrótce w kraju mają zostać zamknięte kina, kluby oraz teatry.

7:05

W piątek wieczorem w Polsce wprowadzono stan epidemii. Jedną z najistotniejszych zmian jest ta, że zajęcia w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych są wstrzymane aż do świąt Wielkanocnych. Jednak to nie koniec zmian. - Wprowadzenie stanu epidemii pozwala ministrowi zdrowia na obszarze Polski, a wojewodom na obszarach województw na delegowanie określonych osób do walki z wirusem - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. W galeriach handlowych nadal będą otwarte sklepy spożywcze, te sprzedające środki czystości czy kioski - dodał minister. Stan epidemii pozwala państwu także na wprowadzenie zakazu prowadzenia określonej działalności, ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju, a także tworzenie zamkniętych stref.

6:45

#ZostańWDomu to nie tylko slogan. Stosowanie się do zasad kwarantanny może przynieść realne skutki i pomóc w walce z koronawirusem.

6:27

Lekarze apelują - czas kwarantanny to nie koronawakacje. W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej zdjęć oraz informacji sugerujących, że część Polaków kwarantannę postanowiło wykorzystać na... spacery, piknik na trawie i wycieczki rowerowe. "Opamiętajcie się, bo w Polsce będzie tak samo albo gorzej niż we Włoszech - apeluje lekarka Maria Huculak ze Szpitala Murcki w Katowicach."

ZOBACZ: Lekarze apelują - to nie są koronawakacje!

5:56

Wciąż rośnie liczba pacjentów zakażonych koronawirusem, COVID-19 zdiagnozowano u ponad 267 tys. osób na świecie. W Europie sytuacja najgorzej wygląda we Włoszech - 47 021 potwierdzonych przypadków, z czego aż 4 032 zgonów. Spore problemy także w Hiszpanii, gdzie spośród 21 571 potwierdzonych zakażeń koronawirusem, zmarło 1 093 pacjentów. W Polsce, zgodnie z danymi udostępnionymi przez Ministerstwo Zdrowia w piątek, koronawirusa wykryto u 425 osób, z czego pięć osób zmarło.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa - 20 marca 2020:

23:40

W piątkowy wieczór Szczecin solidaryzował się z Włochami, gdzie z powodu koronawirusa zmarło już ponad cztery tysiące osób. W barwach włoskiej flagi zaświeciła się Filharmonia Szczecińska. Zobacz zdjęcia ze Szczecina

23:26

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia ws. wprowadzenia stanu epidemii w Polsce. Pełna treść rozporządzenia jest dostępna TUTAJ

23:00

USA: 34 927,43 dolarów, czyli blisko 150 tys. zł będzie musiała zapłacić za swoje leczenie nieubezpieczona pacjentka zakażona koronawirusem - podaje Time.com. „Osobiście nie znam nikogo, kto ma takie pieniądze” - przyznała kobieta, który liczy jeszcze, że otrzyma finansowe wsparcie z Medicaid (państwowego programu pomocy socjalnej). Około 27 mln Amerykanów nie ma ubezpieczenia zdrowotnego.

22:29

Ze szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu uciekł mężczyzna, który może mieć koronawirusa! ZOBACZ: Trwają poszukiwania około 45-letniego mężczyzny

22:09

Brazylia ogłosiła stan wyjątkowy z powodu epidemii koronawirusa. O północy zacznie obowiązywać też, ogłoszony przez władze lokalne, bezprecedensowy zakaz wchodzenia na plaże w Rio de Janeiro - informuje na Twitterze dziennikarz Tomasz Surdel.

21:25

Kwarantanna domowa - to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Aplikacja umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywa osoba objęta kwarantanną. Dzięki niej możliwa jest także podstawowa ocena stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Program ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie. Aplikację Kwarantanna domowa można pobrać z App Store lub Google Play.

20:50

"Niezależnie od tego jakie środki bezpieczeństwa i organizacyjne będą zastosowane, najbliższe posiedzenie Sejmu stanie się bezprecedensowe i historyczne. To wielka odpowiedzialność Izby i Kancelarii. Rozwiązania zostaną opracowane wspólnie, apelujemy do wszystkich o współpracę" - napisał na Twitterze Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

20:45

Na Opolszczyźnie prawdopodobnie zabrakło testów na koronawirusa. - Pięć ostatnich komunikatów Ministerstwa Zdrowia na temat liczby zakażonych koronawirusem nie zawierało informacji o nowych chorych na Opolszczyźnie. Przypadek? Nie sądzę - mówi lekarz. TUTAJ przeczytasz więcej na ten temat

20:40

Lechia Gdańsk przynajmniej do końca kwietnia nie rozegra żadnego meczu. Najbardziej ucierpi na tym jej budżet, który od dawna nie jest z gumy. Z pomocą mogą jednak ruszyć kibice. ZOBACZ, jak klub chce ratować swoją sytuację finansową

20:15

14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. łódzkiego, 3 osób z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego, małopolskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce to 425. Pięć osób zmarło.

20:02

"Zostańmy w domach" - prezydent Andrzej Duda zaapelował w orędziu o jeszcze większą mobilizację i dyscyplinę w związku z pandemią koronawirusa. W poniedziałek odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Pełna treść orędzie prezydenta jest dostępna TUTAJ

19:38

Wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza odłożenia wyborów na późniejszy termin. Ta regulacja nie ma nic wspólnego z odłożeniem wyborów. Wybory mają się odbyć 10 maja - podkreślał w trakcie konferencji prasowej premier Morawiecki.

19:26

Wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców została przedłużona o kolejne 14 dni (od poniedziałku 30 marca)

19:14

Premier: Mam głęboką nadzieję, że już po świętach Wielkiej Nocy będzie można zmienić tryb funkcjonowania. Będziemy o tym bardziej szczegółowo mówić w kolejnych dniach. Ważne jest, żeby w sposób bezprecedensowy przestrzegać zasad higieny sanitarnej, dezynfekować ręce, unikać kontaktu ze starszymi osobami, bo one najbardziej są narażone na śmierć. Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii. Stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada na nas nowe obowiązki.

19:07

Egzaminy nie zostaną przełożone, a rok szkolny nie zostanie wydłużony - zapowiedział minister edukacji. ZOBACZ WIĘCEJ: Szkoły zamknięte do połowy kwietnia

18:52

Premier: Wprowadzamy zarówno podwyższone kary, bardziej surowe kary za złamanie kwarantanny – z 5 tysięcy złotych na 30 tysięcy złotych – ale także mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek rzeczywiście przebywa w domu. Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie.

18:47

Premier: Wprowadzamy stan epidemii, lekcje w szkołach będą wstrzymane do Świąt Wielkanocnych.

18:41

Premier Mateusz Morawiecki podziękował lekarzom, pielęgniarkom, służbom, a także pracownikom sklepów za zaangażowanie i walkę z koronawirusem.

18:35

Jeśli liczba zakażonych koronawirusem wzrośnie lawinowo, w polskich szpitalach zabraknie środków ochrony osobistej dla personelu medycznego. Problemem może być także ograniczona liczba respiratorów dla pacjentów w ciężkim stanie i brak personelu. [a]https://i.pl/raport-polska-press-grupy-czy-szpitale-sa-przygotow

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie o sytuacji w Polsce i na świecie (21 marca) - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna