MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie o sytuacji w Polsce i na świecie (28 marca)

d
24.03.2020 legnica woda mineralna dla szpital wojewodzki ratownik medyczny sanitariusz koronawirus gazeta wroclawskapiotr krzyzanowski/polska press grupa
24.03.2020 legnica woda mineralna dla szpital wojewodzki ratownik medyczny sanitariusz koronawirus gazeta wroclawskapiotr krzyzanowski/polska press grupa Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Raport 28.03.2020. Już 1638 osób zachorowało w Polsce na koronawirusa. 18 z nich zmarło. Rząd zdecydował o rozszerzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się. Na terenie Polski wprowadzono stan epidemii. Podwyższono karę za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. W trybie nadzwyczajnym obradował polski Sejm, który uchwalił pakiet gospodarczych rozwiązań, zwanych Tarczą Antykryzysową.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa - 28 marca 2020:

23:00

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia podziękował Melindzie Gates oraz piosenkarce Lady Gaga za ich wsparcie dla działań na rzecz opanowania pandemii koronawirusa. Ghebreyesus napisał na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z Lady Gagą, która obiecała wsparcie dla WHO.

22:50

W Kanadzie 30 procent hospitalizowanych pacjentów z objawami Covid-19, to osoby poniżej 40. roku życia - informuje CNN.

22:38

Cały wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą w Gościu Wiadomości można przeczytać

TUTAJ

22:30

Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej obraduje w nocy z soboty na niedzielę nad strategią walki z epidemią COVID-19 oraz wzmocnieniem w Senacie niewystarczającego - zdaniem PO - pakietu tarczy antykryzysowej. Poinformował o tym poseł Robert Tyszkiewicz.

22:20

Hiszpania niestety goni Włochy w tragicznej statystyce zgonów z powodu koronawirusa. Ostatniej doby zmarło w tym kraju 832 zakażonych - informuje gazeta "El Pais". W niektórych lokalnych społecznościach wzrost śmiertelności wyniósł aż 77 procent - dodaje gazeta.

22:10

Marszałek sejmiku województwa pomorskiego Mieczysław Struk zakażony koronawirusem. - "Na szczęście objawy, które się u mnie pojawiły w zeszłym tygodniu są stosunkowo łagodne, przypominające typowe przeziębienie. Oczywiście zgodnie z wytycznymi GIS nie bagatelizowałem ich i od zeszłego tygodnia ograniczyłem do minimum swoją aktywność publiczną i większość zadań realizowałem w trybie zdalnym" - napisał Struk. Zaapelował do wszystkich o pozostawanie w domach.

Marszałek Mieczysław Struk zakażony koronawirusem

21:58

W hiszpańskiej telewizji nadzwyczajne środki ostrośności dla reporterów.

21:52

Prezydent Andrzej Duda nie wykluczył możliwości przełożenia wyborów prezydenckich, gdyby sytuacja epidemiologiczna była bardzo zła.

Andrzej Duda o kwestii przełożenia wyborów prezydenckich

21:33

Na kontynencie afrykańskim potwierdzono dotychczas 2650 przypadków koronawirusa. Zmarło tam 49 osób - informuje Światowa Organizacja Zdrowia.

21:20

Mieszkańcy USA masowo adoptują zwierzęta ze schronisk w tym kraju. To efekt zapowiadanych obostrzeń w wychodzeniu z domów. Ludzie chcą mieć na czas izolacji towarzyszy w postaci zwierzaków - informuje Daily Beast. Schroniska są zadowolone, że tak wiele zwierząt znajduje obecnie nowych opiekunów, jednak obawiają się, że wiele zwierząt może wrócić do przytułków jesli ludzie zaczną masowo tracić pracę i nie będzie ich stać na utrzymanie zwierząt - donosi Daily Beast.

21:14

Donald Trump, prezydent USA powiedział reporterom, że rozważa wprowadzenie kwarantanny w Nowym Jorku wobec szybkiego rozprzestrzeniania się tam koronawirusa - informuje BBC. - Chcielibyśmy wprowadzić kwarantannę, gdyż jest to punkt zapalny - dodał Trump.

20:30

W sumie w sobotę przybyło w Polsce 249 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. To największy jednodniowy skok od wybuchu epidemii.

20:27

Mamy 157 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 103 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. dolnośląskiego, 14 osób z woj. śląskiego, 9 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego, opolskiego i lubuskiego. Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Warszawie zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 67-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1638/18 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

20:22

Prezydent zaapelował do Polaków o to, by przestrzegali zasad ograniczonych wyjśc z domu, aby również nie udawali się w skupiska ludzkie, a w szczególności tam, gdzie są pracownicy medyczni. Bo oni dziś walczą o zdrowie i życie pacjentów i ine wolno ich zarazić. Prezydent podziękował wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom, policji, strażakom, wojsku i wszystkim służbom. Wyraził nadzieję, że wprowadzone zabezpieczenia i dyscyplina społeczna sprawią, że po świętach Wielkanocnych sytuacja zacznie się wyraźnie poprawiać.

20:20

Prezydent został zapytany też o komentarz do przegłosowania poprawki o głosowaniu zdalnym przez osoby pozostające na kwarantannie. Prezydent stwierdził, że są to działania mogące wpłynąć na zwiększenie frekwencji i on jest za działaniami pro frekwencyjnymi. Prezydent dodał, że obecnie pracuje kontaktując się ze współpracownikami oraz partnerami dialogu poprzez łącza internetowe. Mało spotkań odbywa się w pałacu, twarzą w twarz, a wiele spotkań prezydent odbywa za pośrednictwem sieci.

20:17

Dziennikarz TVP zadał pytanie o opinię prezydenta na temat przełożenia wyborów prezydenckich. Duda odpowiedział, że nikt nie wie, co będzie 10 maja, chciałby, żeby one się odbyły w terminie, jednak gdyby epidemia szalała, to nikt nie chciałby wówczas ich przeprowadzać. Liczy jednak na to, że sytuacja pozwoli na przełożenie wyborów. Prezydent powiedział, że wybory to fundament demokracji i trzeba to brać pod uwagę. Ale jeśli warunki będą takie, że nie da się wyborów przeprowadzić w normalny sposób, to się nie da ich przeprowadzić w normalny sposób. Na razie nikt nie wie, co będzie.

20:15

Prezydent przyznał, że przez wydatki na tarczę antykryzysową stan finansów publicznych będzie gorszy. Jednak najważniejszą kwestią jest, żeby jak najwięcej przedsiębiorstw przetrwało, a jak najwięcej przedsiębiorców utrzymało swoje firmy. Prezydent mówił, że nie należy teraz oglądać się na deficyt, ale na ratowanie gospodarki i ludzi.

20:10

  • Ja bym bardzo chciał, żeby [głosowania w Senacie nad tarczą antykryzysową] odbywały się jak najszybciej - mówił Duda w Gościu Wiadomości. - Rozmawiałem dzisiaj z marszałkiem Grodzkim, apelowałem do niego, żeby Senat podjął prace jak najszybciej. Cieszę się, że on się zgodził ze mną przynajmniej w jednej sprawie, żeby ta ustawa weszła w życie przed pierwszym kwietnia - mówił prezydent. - Nie ma wątpliwości, że kryzys będzie. Musimy jak najszybciej dać sobie z nim radę - dodał.

20:05

  • Mam nadzieję, że jak najszybciej będziemy wracać do normalnego życia. Ale jak będzie, tego nie wiedzą nawet epidemiolodzy - mówił prezydent Andrzej Duda w programie Gość Wiadomości.

19:35

Marszałek Tomasz Grodzki powiedział w Faktach po Faktach, że obecnie wszystkie siły państwa powinny się skupić na zapewnieniu ochrony zdrowotnej Polakom. Wybory muszą być przeprowadzone dopiero wtedy, kiedy zdrowie Polaków będzie zabezpieczone. Czy to będzie jesienią tego roku, czy wiosną przyszłego roku - to zależy od sytuacji zdrowotnej. - Jako polityk i lekarz nie mam wątpliwości, że wybory nie powinny się odbyć 10 maja - mówił Grodzki. Zaapelował, żeby biorąc pod uwagę mnóstwo przesłanek zorganizować wybory dopiero wtedy, kiedy czas zagrożenia minie. - porzućcie tę ideę 10 maja, bo nawet przez usta mi nie przechodzi, jakie może to mieć dramatyczne konsekwencje - mówił. Na pytanie, jak zareaguje opozycja, gdyby jednak wybory odbywały się 10 maja odpowiedział: - Zobaczymy, jak się będzie rozwijać epidemia. - Wybory z punktu widzenia zdrowotnego, z punktu widzenia epidemiologicznego nie powinny się odbyć 10 maja i mówi to bardzo wiele autorytetów epidemiologicznych - mówił. Zapewnił, że Senat zrobi wszystko, by wybory odbyły się w terminie bezpiecznym dla społeczeństwa.

19:30

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział w programie Fakty po Faktach w TVN, że przekazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie, iż teraz nie powinno się zajmować wyborami. Stwierdził, że po rozmowie z prezydentem Dudy odniósł wrażenie, że Duda zaakceptowałby przedłużenie jego kadencji, kiedy zostanie ogłoszony stan klęski żywiołowej. Nie chce być bowiem prezydentem pandemii. - Odniosłem wrażenie, że pan prezydent nie chciałby być prezydentem czasu pandemii, wybranym w bardzo niebezpiecznych zdrowotnie warunkach - powiedział Grodzki.

19:25

Francja zamówiła miliard maseczek ochronnych w Chinach - powiedział francuski minister zdrowia Olivier Véran. CNN podaje, że minister powiedział, że Francja produkuje 8 milionów maseczek tygodniowo, ale zużywa 40 milionów.

19:19

Ministerstwo Zdrowia podało nowy raport o stanie epidemii koronawirusa w Polsce

18:33

Prawo i Sprawiedliwodść nieustannie zmierza do przeprowadzenia wyborów prezydenckie 10 maja. A tym czasem gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ogłosił przesunięcie tamtejszych wyborów stanowych z 28 kwietnia na 23 czerwca. Powodem - jak podaje CNN - jest oczywiście epidemia koronawirusa. „Nie sądzę, aby mądrze było sprowadzać wielu ludzi do jednego miejsca, aby zagłosowali. Wiele osób dotyka wtedy jednej klamki, wiele osób dotyka jednego długopisu" - argumentował Cuomo.

18:25

Koronawirus we Włoszech zbiera śmiertelne żniwo. W sobotę liczba zmarłych z powodu Covid-19 przekroczyła 10 tysięcy. Po południu - według "Corriere della sera" odnotowano tam już 10023 zgony. Dotychczas potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem jest w tym kraju 94472. W ciągu ostatniej doby zmarło we Włoszech 889 osób - o 30 mniej niż dzień wcześniej.

18:20

Eksperci Ministerstwa Zdrowia przygotowali poradnik, jak zaplanować sobie dzień podczas ograniczeń wyjścia z mieszkań.

18:14

Roksana Węgiel mówi o pozytywach izolacji z powodu koronawirusa. - Czas koronawirusa można pożytecznie wykorzystać. Wreszcie spędzam czas z rodziną. Nadrabiam zaległości szkolne - mówi piosenkarka.

Rozmowa z Roksaną Węgiel

17:27

Rosja od 30 marca zamknie swoje granice - informuje CNN.

17:09

Miasto Wuhan, źródło epidemii koronawirusa, po dwóch miesiącach całkowitej izolacji powoli wraca do życia. W sobotę otwarto dworzec kolejowy, dzień wcześniej pozwolono na wjazdy samochodami do miasta - informuje BBC.

Wuhan powoli wraca do życia. Ludzie nie mogą jednak się obejmować

16:37

Pani Mariia Kuzyk do Wrocławia przyjechała rok temu z Ukrainy. Pracowała na dwóch etatach sprzątając w biurowcu i szpitalu. Żyła bardzo skromnie, żeby odłożyć jak najwięcej pieniędzy. Udało się uzbierać aż 15 tysięcy złotych. Przed samym powrotem do domu cała suma została jednak skradziona przez oszustów metodą "na policjanta". Pani Mariia została z niczym. W internecie ruszyła zbiórka dla kobiety. Każdy może pomóc.

Więcej o zbiórce dla pani Marii TUTAJ

16:22

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w specjalnym oświadczeniu protestuje przeciwko zmianom przyjętym w nocy przez Sejm. Wprowadzenie na wniosek Klubu Parlamentarnego PiS do ustawy „tarcza antykryzysowa” zmiany dającej prawo odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego przez Prezesa Rady Ministrów, to rażące naruszenie autonomii parterów społecznych i nieuprawniona ingerencja w uprawnienia zarezerwowane wyłącznie dla Prezydenta RP - pisze Piotr Duda na portalu tysol.pl. Według Dudy daje to premierowi pełną dowolność działania w tym zakresie, łamiąc dotychczasową równowagę stron, która stanowi istotę funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego. - Żądamy natychmiastowego wycofania powyższych zmian już na etapie prac w Senacie RP. Apelujemy również do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o niezwłoczną interwencję w tej sprawie - napisał szef Solidarności.

Protest szefa Solidarności

16:12

W nocy z piątku na sobotę Sejm przyjął zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w Kodeksie wyborczym, które umożliwią głosowanie korespondencyjne osobom po 60. roku życia oraz tym, które przebywają w kwarantannie. - Te zmiany są niezgodne z konstytucją – ocenia jednoznacznie dr hab. Ryszard Piotrowski, prawnik, konstytucjonalista i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. W rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press i „Polską Times” przekonuje, że przegłosowane zmiany to zamach na prawa obywateli, które doprowadzą do rozprzestrzeniania koronawirusa. - Celem tej zmiany jest w istocie promowanie nieprzesuwania terminu wyborów, a to narażanie obywateli na utratę zdrowia i życia – podkreśla. Zwraca on uwagę, że obywatele nie mogą nawet zaprotestować przeciwko nowym rozwiązaniom, ponieważ zakazane są zgromadzenia powyżej dwóch osób.

Wywiad z dr hab. Ryszardem Piotrowskim TUTAJ

15:57

Ania Rusowicz, ceniona artystka, jest także psychologiem. Jak wokalistka, muzyk, autor tekstów, także psycholog, widzi obecną sytuację? Co jej się podoba? Co nie? Jak świat powinien się zmienić po opanowaniu koronawirusa? Czy się zmieni? O tym w rozmowie w premierowym cyklu "Muzotok Online".

15:27

Koronawirusa potwierdzono już u ponad 617 tys. ludzi na całym świecie. Ponad 28 tys. zmarło.

15:00

Choć rząd od kilku tygodni przekonuje, że Polska jest przygotowana na walkę z koronawirusem, to rzeczywistość często pokazuje coś zupełnie innego. W szpitalach brakuje maseczek, fartuchów czy płynów do dezynfekcji. Jest ograniczona liczba testów na Covid-19, dlatego lekarze zlecają je tylko wybranym pacjentom. Na ich wyniki trzeba czekać nawet kilka dni. Nie wszyscy powracający z zagranicy są poddawani kwarantannie, a ci którzy już na nią trafią, nie zawsze są kontrolowani. Rodzice nie mogą przebywać na szpitalnych oddziałach nawet ze zdrowymi dziećmi; odwołano wizyty i operacje na które pacjenci czekali nawet latami. Dziennikarze lokalni Polska Press Grupy stale monitorują i opisują najbardziej absurdalne sytuacje związane z koronawirusem.

14:44

Jeżeli w sobotę otrzymamy dokumenty, Senat zbierze się w poniedziałek - zadeklarował dziś marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Pierwotnie Senat miał zająć się pakietem ustawy z tzw. tarczy antykryzysowej dopiero we wtorek. Rząd chce, by nowe przepisy weszły w życie 1 kwietnia.

14:26

45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 14 osób z woj.łódzkiego, 8 osób z woj. podlaskiego, 6 osób z woj. dolnośląskiego, 5 osób z woj. świętokrzyskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego, podkarpackiego i opolskiego. W szpitalu w Lublinie zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 70-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem to 1481. 17 osób zmarło.

14:01

Prezydent Andrzej Duda na Twitterze: "Odbyłem dobrą rozmowę z Panem Marszałkiem Tomaszem Grodzkim. Zaapelowałem do Pana Marszałka o jak najszybsze procedowanie w Senacie tzw. tarczy antykryzysowej. Obaj zgodziliśmy się, że ustawa powinna trafić do mojego podpisu przed 1 kwietnia. To ważne. Liczy się każdy dzień".

13:40

Policja: Przez cały weekend policjanci będą czuwać nad przestrzeganiem obowiązujących obostrzeń o grupowaniu się i przemieszczaniu. Zarówno z pokładów radiowozów, policyjnego śmigłowca, a także tam, gdzie się da konno. Wszystko dla zwiększenia państwa ochrony.

13:29

Ministerstwo Zdrowia zachęca do kontaktów zdalnych - przez telefon czy internet.

12:43

Hiszpania: W ciągu doby zmarły 832 osoby zakażone koronawirusem. W sumie w Hiszpanii potwierdzono dotychczas 5690 zgonów. Zakażone są ponad 72 tys. osób.

12:04

W ciągu doby wykonano ponad 4,6 tys. testów na koronawirusa.

11:41

Co najmniej 60 osób jest zakażonych koronawirusem w Domu pomocy Społecznej w Niedabylu (mazowieckie). Personel i pensjonariusze od wtorku są objęci kwarantanną. Sanepid zarządził ja po tym, jak okazało się, że pozytywny wynik badania dostała jedna z zatrudnionych tam pielęgniarek.

11:29

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 5382 żołnierzy i pracowników wojska oraz 646 jednostek sprzętu. 2010 żołnierzy wspiera Straż Graniczną i Policję w ochronie granicy - informuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

11:25

Polska to pierwsze państwo na świecie, które wysłało do Australii specjalny samolot po swoich obywateli – poinformował ambasador RP w Australii Michał Kołodziejski.

11:17

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) wydał oświadczenie dot. głosowania ws. tzw. tarczy antykryzysowej: "Senat zajmie się pakietem antykryzysowym najszybciej, jak to jest możliwe. Nawet w stanach szczególnych – a może zwłaszcza w takich stanach – wymagane jest, by głosujący mogli się zapoznać z tym, nad czym będą głosować. Do tej pory nie mamy nawet śladu dokumentów z Sejmu, a z informacji jakie do mnie docierają wynika, że tych kilkaset stron dokumentów nie jest nawet jeszcze gotowych do przekazania do Senatu. Traktowanie Senatu jako maszynki do głosowania świadczy o braku szacunku nie tylko dla reguł demokracji i zasad parlamentaryzmu, ale także dla naszych rodaków, których te rozwiązania mają dotyczyć. Oni czekają na dobre prawo, a nie na prawo uchwalane na kolanie". Pełna treść sobotniego oświadczenia marszałka Senatu.

10:53

Diagności laboratoryjni dają z siebie wszystko. Dzisiaj są potrzebni bardziej niż kiedykolwiek wcześniej: „Pracują po kilkanaście godzin dziennie z narażeniem życia swojego i swoich rodzin. Mówią, że boją się, ale z pracy nie zamierzają rezygnować na czas pandemii, bowiem to ich służba.” Przeczytaj nasz wywiad z Barbarą Kozub, kierowniczką Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu:

10:49

Gdzie oglądać jutro mszę świętą? #Zostańwdomu na niedzielnym nabożeństwie. W naszym artykule znajdziesz spis transmisji online mszy świętych z kościołów w całej Polsce:

Transmisje online mszy świętych. Sprawdź, gdzie oglądać niedzielną mszę.

10:39

Hiszpański pomysł na ograniczenie wyjść po zakupy. W gminie Herrera del Duque, na zachodzie kraju, ustalono minimalną cenę zakupów w sklepie. Handlowcy nie mogą sprzedać klientowi towarów, jeśli łączna zawartość koszyka nie przekracza 30 euro – donosi RMF24.pl.

10:29

Prof. Andrzej Zoll w wywiadzie dla Onetu skomentował nocne głosowanie nad Kodeksem wyborczym: - Niestety nie mogę powiedzieć, że prezydent wybrany w taki sposób będzie sprawował swoją funkcję legalnie. (…) Dziś mamy do czynienia z jawnym nieliczeniem się z prawem. Oczywiście PiS robi to nie pierwszy raz, ale jeszcze nigdy nie postąpił tak brutalnie.

10:24

Nie cichną echa po nocnym głosowaniu zmieniającym Kodeks wyborczy. Opozycja jest oburzona. Zarzuca partii rządzącej łamanie prawa i dążenie do wyborów za wszelką cenę.

Więcej o zmianie kodeksu wyborczego przeczytasz w artykule: PIS zmienił w nocy kodeks wyborczy. Posłowie komentują

10:10

Mieli spotkać się na boisku we Wrocławiu, ale przez koronawirusa spotkanie nie mogło się odbyć. Dlatego zagrali… w FIFĘ 20. Krzysztof Piątek i Krystian Bielik ograli dwukrotnie reprezentantów Finlandii. Mecz komentował Dariusz Szpakowski.

Więcej o meczu przeczytasz w artykule: FIFA 20. Polska dwukrotnie ograła Finlandię

10:03

Wielka Brytania: w ciągu doby w Wielkiej Brytanii zmarło 181 pacjentów zarażonych COVID-19. To rekordowy bilans zgonów spowodowanych zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2. Łączna liczba ofiar śmiertelnych na Wyspach wynosi 759. Na lotnisku w Birmingham planowane jest przygotowanie tymczasowej kostnicy. Wstępnie ma pomieścić 1,5 tys. ciał.

9:50

Gordon Brown, były premier Wielkiej Brytanii, apeluje do G20, ONZ i WHO o stworzenie światowego rządu, żeby zahamować pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. W skład takiego rządu mieliby wejść najbardziej wpływowi ludzie z całego świata.

9:44

Zgodnie z najnowszym sondażem SW Research dla Rp.pl 23,8 % Polaków w ogóle nie wychodzi z domów. Tylko 4,8% ankietowanych wychodzi z domu tak samo często, jak przed atakiem koronawirusa SARS-CoV-2. 61,6% zadeklarowało, że wychodzi z domu tylko wtedy, gdy jest to konieczne, np. po zakupy lub do pracy. 9,8% Polaków przyznaje, że pozwala sobie na krótkie spacery dla relaksu.

9:36

WHO zaleca robienie jak największej liczby testów na koronawirusa SARS-CoV-2. Masowe testy mają pomóc w zahamowaniu pandemii. Czy Polska wywiązuje się z tego zadania? Sprawdziliśmy.

- W tej chwili w Polsce testuje się około 4 tysięcy próbek na dobę – tak wynika z dziennych raportów przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia. Laboratoria pracują na okrągło, a wykonanie pojedynczego testu wraz z całą logistyką trwa kilka godzin. (…) Biorąc pod uwagę wydajność przebadanie tylko osób w kwarantannie zajęłoby niemal miesiąc.

ZOBACZ raport Polska Press Grupy o liczbie testów wykonywanych w poszczególnych województwach w Polsce.

9:18

Ministerstwo Zdrowia informuje: Mamy 47 przypadków zarażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Przypadki dotyczą: 12 osób z woj małopolskiego, 10 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. zachodniopomorskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. lubuskiego, opolskiego i podlaskiego.

Łącznie:

  • liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce – 1436
  • liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa w Polsce - 16

9:12

Warszawa opustoszała. Pomimo początku wiosny i pięknej pogody, Warszawiacy zostali w domach. Brawo!

8:59

Ministerstwo Zdrowia przypomina rodzicom w weekend - Zostańcie w domach!

8:53

Dziś bohaterami są lekarki, lekarze, pielęgniarki, pielęgniarze, laborantki, laboranci, wszyscy pracownicy służby zdrowia. To pierwsza linia frontu. My musimy ich wspierać – mówi w wywiadzie dla „Dziennika Bałtyckiego” Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska, uczestniczka Powstania Warszawskiego. - Dziś lęk występuje u niektórych w postaci nadmiernej ostrożności. Ten paraliżujący strach trzeba w sobie pokonać.

Przeczytaj wywiad z Elżbietą Tatarkiewicz-Skrzyńską.

8:42

Hiszpania: rząd premiera Pedra Sancheza zatwierdził w piątek nowe przepisy. Pracodawcy nie będą mogli zwalniać pracowników z powodu epidemii koronawirusa. Zakaz ma charakter tymczasowy. W Hiszpanii gwałtownie przyrasta liczba ofiar koronawirusa. W piątek wynosiła ona 4858 osób. Zakażonych w Hiszpanii jest 64 tys. ludzi.

8:32

Włochy: wczoraj z powodu COVID-19 we Włoszech zmarło aż 919 osób (zgodnie z danymi Reutersa). To kolejny ponury rekord. W czwartek liczba zgonów wynosiła 712, w środę 683 osoby, we wtorek 743 osoby, w poniedziałek 602 osoby. Aktualnie we Włoszech stwierdzono prawie 81 tys. przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

W Lombardii ciągle brakuje podstawowych środków ochrony osobistej pracowników służby zdrowia. Za kilka dni uruchomiony zostanie szpital polowy w Bergamo.

8:23

Stany Zjednoczone: lawinowy wzrost zachorowań na COVID-19. Jak podaje MSNBC zakażonych jest już ponad 100 tys. osób. USA wyprzedziły zarówno Chiny, jak i Włochy w liczbie chorych.

8:20

Jak podają Wirtualnemedia.pl spółka Lotos Paliwa (Grupa Lotos) przekaże 2 mln zł na paliwo dla 19 zakaźnych szpitali jednoimiennych w Polsce. PKN Orlen dokłada dodatkowe 4 mln zł. Orlen wsparł już szpitale wcześniej, przekazując 6 mln zł.

8:04

Zobacz, jak szybko rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2 na całym świecie. W sieci pojawiła się mapa z wizualizacjami. Uświadamia, jak ważna jest kwarantanna i unikanie skupisk ludzkich.

Mapa z wizualizacją rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie.

7:54

Akcję #zostańwdomu wsparła Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama zachęca do wspólnego spędzania czasu z literaturą. Przez trzy kolejne piątki na kanele YouTube "W Pałacu Prezydenckim" będą publikowane filmiki z Agatą Kornhauser-Dudą czytającą opowiadanie Gabrieli Zapolskiej. Pierwszy odcinek opublikowano wczoraj.

7:40

Jak się okazuje, opozycja mogła wpłynąć na wynik głosowania dotyczącego Kodeksu wyborczego. Wielu posłów opozycji zrezygnowało jednak z nocnego "posiedzenia".

7:32

Adrian Zandberg ostrzega, że za Tarczę Antykryzysową zapłacą przede wszystkim pracownicy.

7:22

Przyjęta przez Sejm Tarcza Antykryzysowa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące. Zobacz szczegóły w artykule:

Sejm uchwalił projekty ustaw w ramach Tarczy Antykryzysowej. Głosowania trwały całą noc.

7:14

W Japonii tuż po ogłoszeniu konieczności przesunięcia Igrzysk Olimpijskich wzrosły statystyki dotyczące zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zgodnie z czwartkowymi danymi, w Japonii zakażonych jest 1307 osób. „Deutsche Welle” podkreśla, że znajdująca się w pobliżu Korea Południowa wykonała 20 razy więcej badań.

6:58

Aleksander Kwaśniewski w TVN24: - Pandemia koronawirusa wpłynie na to, że państwa narodowe znów się wzmocnią. Egoizm narodowy może znów zwyciężyć.

6:49

Donald Trump w emocjonalnym wpisie na Twitterze wezwał producentów samochodów by ci, w trybie pilnym, zaczęli produkować respiratory. W Stanach Zjednoczonych lawinowo rosną przypadki zakażeniami koronawirusem.

6:41

Aktor Tom Hanks oraz jego żona Rita Wilson zakończyli kwarantannę w Australii i wrócili do domu w Los Angeles.

Aktor 11 marca poinformował, że on i jego żona są zarażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Na szczęście okazało się, że choroba miała łagodny przebieg.

6:39

Sejm uchwalił ustawę, która ma wspierać firmy będące w kryzysie w związku z epidemią koronawirusa. Za ustawą było 343 posłów, przeciw było 73. Od głosu wstrzymało się 19 posłów. Sejm przyjął poprawki zgłoszone przez PiS oraz jedną poprawkę Lewicy.

6:26

Opozycja grzmi, że pod osłoną nocy PiS zmienił ordynację wyborczą. Wszystko po to, by pomimo epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce udało się przeprowadzić wybory, które wygra Andrzej Duda.

6:24

Sejm zakończył już głosowanie dotyczące poprawek do specustawy o koronawirusie. W skład Tarczy Antykryzysowej weszła też zmiana Kodeksu wyborczego: umożliwiono głosowanie korespondencyjne osobom znajdującym się na kwarantannie oraz ponad 60-letnim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie o sytuacji w Polsce i na świecie (28 marca) - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna