E-PIT 2019. Usługa e-PIT jest prosta, ale są pułapki. Jak się zalogować na portalu www.podatki.gov.pl? [18.02.2019]

Andrzej Matys
Od piątku na portalu www.podatki.gov.pl czekają gotowe zeznania osób, które w tym roku rozliczają się z podatków na formularzach PIT-37 i PIT-38. pixabay.com
Od piątku na portalu www.podatki.gov.pl czekają gotowe zeznania osób, które w tym roku rozliczają się z podatków na formularzach PIT-37 i PIT-38. Jak zalogować się na portal podatkowy i mieć z głowy PIT? Zobacz instrukcję.

E-PIT 2019. Usługa e-PIT jest prosta, ale są pułapki. Jak się zalogować na portalu www.podatki.gov.pl? [18.02.2019]

W zasadzie nie musimy robić nic, a i tak nasz PIT trafi do urzędu skarbowego. 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła wypełnione zeznania PIT-37 (m.in. dla dochodów z umów o pracę i z umów cywilnoprawnych) oraz PIT-38 (dla dochodów np. z giełdy). Wszystko w usłudze „Twój e-PIT” na Portalu Podatkowym MF. I nie trzeba składać o to żadnych wniosków.

E-PIT można od razu zaakceptować albo uzupełnić (np. o dodatkowe ulgi, poprawić (jeśli są błędy albo zignorować i wypełnić samodzielnie, w dodatku na papierze.

JAK SIĘ ZALOGOWAĆ NA PORTAL PODATKOWY www.podatki.gov.pl, by wypełnić PIT

Nasz e-PIT został przygotowany automatycznie. Wystarczy wejść na Portal Podatkowy - PORTAL PODATKOWY E-PIT - i zalogować się do „Twojego e-PITa”. Można to zrobić na dwa sposoby, przez Profil Zaufany - ale tylko, ci którzy PZ już mają, bo inni muszą go sobie założyć (jak informujemy w rastrze).

Usługa e-PIT jest prosta, ale są pułapki. Jak się zalogować?
Drugi sposób jest taki, że wchodzimy na www.podatki.gov.pl i wpisujemy swoje dane autoryzacyjne. Ale... trzeba je wcześniej przygotować, bo system nas o nie poprosi. A są to:

  • PESEL lub NIP,
  • data urodzenia,
  • przychód za 2017 r. (kwota, którą wskazaliśmy w PIT za 2017 r.),
  • przychód za 2018 r. (kwota którą znajdziemy w informacji PIT-11 od naszego pracodawcy za 2018 r.).

COMPONENT {"params":{"href":"https://twitter.com/epity/status/1096470375800672257"},"component":"twitter_tweet"}

- Po zalogowaniu się zobaczymy nasze rozliczenie, które przygotowała KAS. Na ekranie głównym możemy wybrać opcję, że rozliczamy się z małżonkiem. Wtedy system poprosi nas o podanie danych autoryzacyjnych małżonka (takich jak nasze, więc PESEL, data urodzenia, itd.). Po przejściu weryfikacji otrzymamy gotowe rozliczenie wspólne - wyjaśnia rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Radosław Hancewicz.

Jak informuje, elektroniczne zeznanie uwzględnia informacje od pracodawców, którzy do końca stycznia przesłali do urzędów: PIT-8C, PIT-R, PIT-40A, PIT-11 i PIT-11A z danymi o naszych dochodach. - To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które mają kilku pracodawców - dodaje rzecznik.

Do swojego zeznania lepiej zajrzeć. Dlaczego? Bo KAS nie musi mieć pełnej wiedzy o przysługujących nam ulgach i odliczeniach. W takiej sytuacji e-PIT można uzupełnić.

Profil zaufany - jak założyć

OPCJA 1 - internetowo, za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Profil zakłada się i potwierdza online (przez całą dobę i 7 dni w tygodniu). Trzeba tylko mieć konto w nastepujących bankach: PKO BP SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta na platformie Envelo.

Dane w banku są wiarygodne (są uwierzytelniane podczas zakładania konta), więc każdy kto tak zakłada PZ, nie musi potwierdzać swoich danych w urzędzie.

OPCJA 2 - Profil Zaufany zakłada się przez internet (www.pz.gov.pl). W takim przypadku wymagane jest potwierdzenia profilu w Punkcie Potwierdzającym (ok. 1,5 tys. w Polsce), co oznacza po prostu osobistą wizytę w punkcie.

W Białymstoku są to: I i II urząd skarbowy oraz Podlaski Urząd Skarbowy, oddział ZUS, mBank S.A., urząd wojewódzki i powiatowy urząd pracy.

W Suwałkach: urząd skarbowy, inspektorat ZUS i starostwo powiatowe.

W Łomży: urząd skarbowy i inspektorat ZUS.

Zeznanie wypełnione przez KAS uwzględni ulgę na dzieci, ale tylko wtedy, gdy wykazaliśmy ją w PIT za 2017 rok. Jeśli komuś dziecko urodziło się już w 2018 r. - ulgę trzeba dopisać samemu. A od podatku można odliczyć po 1112 zł rocznie za pierwsze i drugie dziecko, 2000 zł za trzecie i 2700 zł za czwarte i kolejne!

E-PIT 2019. Usługa e-PIT jest prosta, ale są pułapki. Jak się zalogować na portalu www.podatki.gov.pl? [18.02.2019]

Poza tym, „Twój e-PIT” uwzględnia ulgę na dziecko TYLKO do ukończenia przez nie 18 lat. Tymczasem jeśli pełnoletnie dziecko uczy się nadal, ulga jest ważna i trzeba ja wpisać.

I kolejne ale... „Twój e-PIT” z automatu uwzględnia tylko ulgę na dzieci. Jeśli ktoś korzysta z innych ulgi odliczeń - do zeznania musi je dopisać sam! I to jest kolejny argument, żeby e-PIT uzupełnić. Inaczej można stracić szansę na wyższy zwrot podatku. Przykłady ulg, których KAS nie ujmuje w zeznaniu:

* ulga za oszczędzanie na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) * rehabilitacyjna * internetowa * na darowizny na cele pożytku publicznego czy kultu religijnego * ulga dla honorowych krwiodawców.

Jak informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik podlaskiego ZUS, emeryci i renciści wyjścia mają dwa. Generalnie, większość z nich rozlicza ZUS na podstawie PIT-40A, który trafia do skarbówki (tak jak PiT-11). Gdy np. chcą przekazać jakiejś organizacji 1 proc. podatku mogą wypełnić papierowy druk PIT-OP i osobiście złożyć go w urzędzie. A mogą też skorzystać z usługi „Twój e-PIT”: wprowadzić zmianę w zeznaniu i ja zatwierdzić.

E-PIT 2019. Usługa e-PIT jest prosta, ale są pułapki. Jak się zalogować na portalu www.podatki.gov.pl? [18.02.2019]

- Jeżeli nic nie zrobimy, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie z automatu zaakceptowane 30 kwietnia. Jeśli jednak wejdziemy do systemu dziś lub jutro i zaakceptujemy swoje zeznanie, to termin na zwrot będzie liczony od tego dnia - wyjaśnia Radosław Hancewicz.

Na dopłatę podatku mamy 7 dni - od otrzymania informacji ze skarbówki. W przypadku zwrotu urząd prześle nam pieniądze w ciągu 45 dni.

Zmiany w rozliczeniach PIT

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 56

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

logując się doszłam do potwierdzenia kwotą nadpłaty/zwrotu i tutaj poległam gdyż na pit 2018 ta kwota wynosi 0 a wpisując zero nie da się potwierdzić logowania ,więc co w takim razie mam wpisac ???

G
Gość
2019-04-30T09:54:16 02:00, Gienek:

Wygląda na to, że zalogować się można tylko raz. Wczoraj się zalogowałem prawidłowo ale nic nie zrobiłem, tylko się wylogowałem. Dzisiaj próbuję się zalogować, a tu błąd uwierzytelnienia. Kwoty przychodu wpisują się ale nie można wpisać groszy. Z automatu jest 00. A wczoraj wpisywałem pełne kwoty z groszami. I nie ma możliwości potwierdzić kwotą nadpłaty/zwrotu. Nie ma po prostu tej tabelki. Ot ciekawostka. Ciągle wyskakuje błąd uwierzytelnienia.

Wszystko jest prawidłowo. Grosze trzeba wpisywać w pole osobno. Kwota np. 53 452 wpisze się automatycznie natomiast grosze (po przecinku) należy wpisywać każdy z osobna. I wtedy wyjdzie prawidłowa kwota np. 53 452,93. Do systemu można logować się wielokrotnie.

Pozdrowienia MF

G
Gienek

Wygląda na to, że zalogować się można tylko raz. Wczoraj się zalogowałem prawidłowo ale nic nie zrobiłem, tylko się wylogowałem. Dzisiaj próbuję się zalogować, a tu błąd uwierzytelnienia. Kwoty przychodu wpisują się ale nie można wpisać groszy. Z automatu jest 00. A wczoraj wpisywałem pełne kwoty z groszami. I nie ma możliwości potwierdzić kwotą nadpłaty/zwrotu. Nie ma po prostu tej tabelki. Ot ciekawostka. Ciągle wyskakuje błąd uwierzytelnienia.

K
Krzysztof

Chciałem kliknąć "OK" w tym systemie i zatwierdzić PIT37, ponieważ rozlicza mnie księgowa (sp. z o.o. i etaty). A tu wyskakuje mi komunikat w stylu "nie możesz złożyć PIT-37, prowadziłeś działalność w 2018 roku MUSISZ złożyć pit-36..." Działalności nie mam od X2017 roku. Jestem tylko na etacie, więc ich dane w systemie mają się nijak do danych choćby z GUS'u, CEIDG, ZUS'u i samego USu. Po prostu zasilili bazy kartotekowe śmieciowymi danymi. Jest to kolejny przykład festiwalu niekompetencji biurokracji w tym państwie. Szkoda, że na to idą moje podatki. Odradzam korzystanie z tej atrapy systemu.

G
Gość
2019-04-29T12:29:55 02:00, kasia:

Banda idiotów. Przez to 0 nie można się zalogować

Miałam to samo a przy logowaniu przez profil zaufany wyskoczył błąd. Myślałam ,że program będzie dedykowany osobom, które mają rozliczenie na 0-czyli sprawdzam, klikam OK i jestem rozliczona.

k
kasia

Banda idiotów. Przez to 0 nie można się zalogować

G
Gość

Z powodu 'zabezpieczenia' pt.

kwota nadpłaty nie może być równa zero

(tak się składa, że w PIT-37 2017 mam zero),

nie mogę się zalogować (a nie chcę zakładać PZ).

Dziękuje i pozdrawiam, kolejny zadowolony klient.

G
Gość

Mam problem z zalogowaniem. Na stronie e-pit znalazłem takie instrukcje:

*wpisujesz sumę przychodów z poprzedniego roku z wielu deklaracji PIT – popełniasz błąd - do autoryzacji korzystaj z kwoty przychodu z jednego PIT z roku poprzedniego,

*wpisujesz przychód jedynie z jednego źródła, np. z PIT-11 z poprzedniego roku – popełniasz błąd - korzystaj z sumy wszystkich przychodów ze swojej rocznej deklaracji PIT (podsumowanie znajdziesz na końcu tabeli, w której wykazywałeś źródła swoich przychodów)

Czy oni są normalni? Przecież jedno wyklucza drugie!

Link jak ktoś nie wierzy:

https://www.e-pity.pl/twoj-epit/logowanie-blad-uwierzytelnienia-twoj-epit/

G
Gość
, gf:

kwota nadpłaty 0 - nie można się zalogować. śmiechu warte aż mnie trzęsie, co za idiota to wymyślił...

Mam dokładnie taki sam problem. Nie mogę się zalogować,bo kwotę zapłaty za 2017 rok miałam zero a to system odczytuje jak błąd !

g
gf

kwota nadpłaty 0 - nie można się zalogować. śmiechu warte aż mnie trzęsie, co za idiota to wymyślił...

W
Wkurzony podatnik

Serio? Ja jeśli nie miałeś napdłaty/niedopłaty, czyli kwota zwrotu wynosi 0 to się nie zalogujesz?

To gówno przecież jest jest a nie portal

G
Gość

Też mam problem z tym zerem - żenujący poziom usług. To prości programiści byli.

E
Ewa

niech sobie fiskus wbije swój e-pit. Z powodu zera za zeszły rok nie mogę się w ten sposób rozliczyć. Oczywiście dziadostwo było reklamowane że och i ach. Ciekawe ile autor zachapał za stworzenie tego bubla.

W
Wiesław

Witam,
podzielam zdanie poprzedników, co za nieudacznicy zrobili portal z którego nie można skorzystać z powodu tego zera.
Zrobiłem profil zaufany i po zalogowaniu nadal nie mogę sprawdzić mojego pita.
Kompromitacja i Żenada.

Ale czego można się spodziewać jak się dopuści nieudaczników do publicznych pieniędzy.

Pozdrawiam wszystkich.
ahh kiedy w końcu coś się zmieni nalepsze........

E
Ela

Kochani jest furtka niestety trzeba rozliczyć przez inną stronę ale można to zrobić on-line bez logowania i wysłać elektronicznie troszkę się trzeba pobawić ale jest to do zrobienia. System czytelny polecam miałam też ten sam problem i przez stronę pit.pl udało się rozliczyć i wysłać elektronicznie. Pozdrawiam

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3