MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczne rozliczanie PIT. Ponad 290 mln zł zwróciła już podatnikom podlaska KAS

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Podatnik, zobowiązany do rocznego rozliczenia na formularzach PIT-37 i PIT-38, może odrzucić przygotowane przez fiskusa zeznanie w usłudze Twój e-PIT i złożyć je samodzielnie.
Podatnik, zobowiązany do rocznego rozliczenia na formularzach PIT-37 i PIT-38, może odrzucić przygotowane przez fiskusa zeznanie w usłudze Twój e-PIT i złożyć je samodzielnie. KAS
Według szacunków podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, dotychczas do urzędów skarbowych wpłynęła połowa wszystkich zeznań PIT, które w tym roku złożą podlascy podatnicy. Na konta podatników wpłynęło już ponad 290 mln zł nadpłaconego podatku. Na rozliczenie PIT zostało pięć tygodni - mamy na to czas do 30 kwietnia 2024 roku.

Od 15 lutego kiedy ruszyła tegoroczna kampania PIT wpłynęło do podlaskich urzędów skarbowych ponad 260 tys. zeznań. Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku wszystkich zeznań było ponad 523 tys. można stwierdzić, że w urzędach skarbowych jest już połowa zeznań, których spodziewa się skarbówka. Co ważne, aż 92 proc. dotychczasowych zeznań zostało złożonych elektronicznie.

Spis treści

Podlaskie statystyki podatkowe

- Podatnicy zdecydowanie preferują elektroniczną formę przesyłania zeznań, a świadczy o tym ilość wszystkich PIT-ów (92 proc.), która wpłynęła drogą elektroniczną. Ważnym argumentem za rozliczeniem on-line, jest to, że osoby które rozliczyły się w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje, zwrot podatku otrzymają maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji (w praktyce to kilka-kilkanaście dni). W przypadku tradycyjnych papierowych PIT-ów urząd skarbowy na zwrot nadpłaty ma trzy miesiące - informuje rzecznik prasowy podlaskiej KAS Radosław Hancewicz.

Czytaj również:

Jak dodaje, KAS stara się jak najszybciej zwracać pieniądze tym podatnikom którzy nadpłacili podatek. Dotychczas podatnicy otrzymali już zwrot ponad 290 mln zł nadpłaconego podatku.

Jak się rozliczyć prosto i wygodnie?

W tegorocznej kampanii - jak w poprzednich latach - deklarację można złożyć elektronicznie lub papierowo. Na podatników którzy chcą skorzystać z najprostszej formy rozliczenia w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym czeka wstępnie wypełnione zeznanie PIT. Wystarczy skorzystać z usługi, uzupełnić deklarację o informacje np. o przysługujących ulgach i dokument zatwierdzić.

- W tym roku usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 znalazły się w niej trzy nowości: PIT-36L, PIT-28 i PIT-36 - tłumaczy rzecznik podlaskiej KAS.

Kto musi uzupełnić swój PIT

We wszystkich formularzach udostępnionych w usłudze Twój e-PIT podatnicy znajdą dane, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa. W przypadku rozliczeń np. „etatowców" oznacza to, że bardzo często wystarczy samo przejrzenie PIT i ewentualne zmiany wynikające, np. z narodzin dziecka i uzyskania w związku z tym ulgi, czy chęci zmiany OPP, której chcemy przekazać 1,5 proc. podatku.

- Podatnik, zobowiązany do rocznego rozliczenia na formularzach PIT-37 i PIT-38, może odrzucić przygotowane przez nas zeznanie w usłudze Twój e-PIT i złożyć je samodzielnie. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ono automatycznie zaakceptowane z upływem ustawowego terminu na złożenie rocznego rozliczenia w podatku - informuje Radosław Hancewicz.

Inaczej jest w przypadku przedsiębiorców. Oni muszą uzupełnić część informacji, którymi KAS nie dysponuje, a potem zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze Twój e-PIT.

Czytaj również:

W zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT podatnik, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, samodzielnie uzupełni dane dotyczące:

  • przychodów,
  • kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L),
  • składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz
  • ulg i odliczeń.

- Przygotowaliśmy specjalny kreator wspierający podatników w tym zadaniu. Proste pytania i czytelne objaśnienia pomogą uzupełnić zeznanie krok po kroku - podpowiada Radosław Hancewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tegoroczne rozliczanie PIT. Ponad 290 mln zł zwróciła już podatnikom podlaska KAS - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna