OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Waldemar Wylegalski
Koszykarki BC Polkowice pokonały na wyjeździe Tango Basket Bourges 63:62 w szóstej kolejce Euroligi. Mistrzynie Polski mają na koncie już pięć zwycięstw i pozostają liderem grupy A.

Pierwsza kwarta dla BC Polkowice, druga dla Tango Basket

W 16. sekundzie meczu Yvonne Anderson wykorzystała podanie Alix Duchet i Tango objęło prowadzenie 2:0. Przez kolejne ponad dziewięć minut pierwszej kwarty zespół z Bourges zdołał dorzucić jeszcze jednak tylko dwa oczka. Mistrzynie Polski przez długi czas niewiele lepiej radziły sobie w ofensywie i po pięciu minutach było zaledwie 6:2 dla BC. Od stanu 4:6 trafiały już tylko polkowiczanki i po pierwszej kwarcie prowadziły dziesięcioma punktami.

W drugiej odsłonie spotkania sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Po wznowieniu gry trafiła Julia Piestrzyńska, ale na kolejne punkty mistrzyń Polski trzeba było poczekać aż cztery minuty, kiedy po indywidualnej akcji niemoc przełamała Weronika Gajda. W tym momencie było już jednak tylko 15:18. Później podopieczne trenera Karola Kowalewskiego zdołały odskoczyć na 26:19, ale ostatnie minuty drugiej kwarty należały do Tango i w połowie meczu na tablicy wyników widniał remis 26:26.

Trzecia kwarta zaczęła się dla BC bardzo źle, bo w półtorej minuty polski zespół dał sobie rzucić sześć punktów. Trener Kowalewski poprosił w tym momencie o czas. Przerwa przyniosła oczekiwany efekt, bo choć w pierwszej akcji po wznowieniu gry spudłowała Erica Wheeler, chwilę później trafiła Mavunga. Polkowice zaczęły odrabiać straty, a po trójce Wheeler wyszły ponownie na prowadzenie (36:34). Ostatecznie po trzeciej kwarcie mistrzynie Polski prowadziły 46:41.

Roztrwoniona przewaga BC Polkowice i niesamowita końcówka

Zaraz po wznowieniu gry w czwartej kwarcie trafiła Weronika Telenga, a następnie zza linii 6,75 m Wheeler i przewaga mistrzyń Polski wzrosła do dziesięciu oczek (51:41). Wszystko to wydarzyło się w niespełna 60 sekund. Kolejne minuty w wykonaniu polkowiczanek nie były jednak tak skuteczne i Tango zdołało odrobić straty a następnie wyjść na prowadzenie. Na niewiele ponad półtorej minuty przed końcem był remis 58:58.

Gdy Elodie Godin dała francuskiemu zespołowi prowadzenie, a potem podwyższyła je Anderson (62:58 dla Tango), wydawało się, że losy meczu są rozstrzygnięte. BC dokonał jednak rzeczy niemożliwej. Najpierw z dystansu trafiła Zala Friskovec, a następnie przechwyt zaliczyła Mavunga i rywalki ratowały się faulem. Na linii rzutów osobistych stanęła Spanou i dwa razy była skuteczna. Tango miało jeszcze piłkę, ale nie zdołało zakończyć swojej akcji skutecznym rzutem i piąta wygrana Polkowic w Eurolidze stała się faktem.