MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Zielony Ład. Jakie są podstawowe założenia i dlaczego wzbudza tyle emocji?

OPRAC.:
Redakcja Strefy Agro
Redakcja Strefy Agro
Europejski Zielony Ład i protesty rolników.
Europejski Zielony Ład i protesty rolników. Pixabay.com
Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Tak w skrócie wyjaśnia to Rada Unii Europejskiej. Państwa członkowskie zobowiązały się do wypełnienia tych obowiązków, ale w jaki sposób neutralność klimatyczna ma zostać osiągnięta. Co znajduje się w pakiecie wspomnianych wcześniej inicjatyw?

Spis treści

Jak podaje Rada Europejska, Zielony Ład „wspiera przekształcenie UE w sprawiedliwe i dostatnie społeczeństwo o nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarce. Podkreśla potrzebę całościowego i międzysektorowego podejścia, w ramach którego wszystkie odpowiednie obszary polityki przyczyniają się do osiągnięcia nadrzędnego celu klimatycznego”.

Pakiet obejmuje inicjatywy w obszarze:

 • klimatu,
 • środowiska,
 • energii,
 • transportu,
 • przemysłu,
 • rolnictwa,
 • zrównoważonego finansowania.

Pakiet inicjatyw związanych z Zielonym Ładem. Co konkretnie?

 • Gotowi na 55 – to zestaw propozycji, które mają zmienić przepisy klimatyczne, energetyczne i transportowe. Mają zostać wprowadzone również nowe przepisy, a wszystko po to, by dostosować prawo UE do postawionych celów klimatycznych.
 • Europejskie prawo klimatyczne – zakłada określenie tempa redukcji emisji do 2050 roku, co ma zapewnić przedsiębiorcom, zainteresowanym stronom i obywatelom przewidywalność.
 • Przystosowanie do zmian klimatu – przewiduje, że wiedza o skutkach zmiany klimatu będzie lepiej rozpowszechniana i dostępna, za sprawą odpowiedniego gromadzenia danych i ich wymiany.
 • Bioróżnorodność 2030 – ma pomóc odbudować różnorodność biologiczną Europy do 2030 r. Wśród planowanych działań znajduje się rozszerzenie chronionych obszarów lądowych i morskich w Europie, odtwarzanie zdegradowanych ekosystemów, zwiększenie finansowania działań i lepsze ich monitorowanie.
 • Od pola do stołu – przestawienie obecnego systemu żywnościowego UE na model zrównoważony. Priorytetem ma być bezpieczeństwo żywnościowe. Ponadto w miarę możliwości w strategii tej chodzi o zapewnienie wystarczającej podaży niedrogiej i pełnowartościowej żywności, zrównoważoną produkcję żywności, propagowanie zdrowego odżywiania.
 • Europejska strategia przemysłowa – UE liczy na to, że europejski przemysł pokieruje transformacją w stronę neutralności klimatycznej.
 • Gospodarka o obiegu zamkniętym – działania będą dotyczyć sektorów takich jak elektronika i informatyka, baterie, opakowania, tworzywa sztuczne, wyroby włókiennicze, budownictwo i budynki oraz żywność.
 • Nowe i zużyte baterie – chodzi o obieg zamknięty w sektorze baterii. Nowym przepisom podlegają wszystkie etapy cyklu życia baterii, od ich projektowania po przetwarzanie odpadów.
 • Sprawiedliwa transformacja – mechanizm sprawiedliwej transformacji, który polega na tym by zarówno finansowo, jak i technicznie wpierać regiony, które najbardziej ucierpią przez przejście na gospodarkę niskoemisyjną. Poszerzane będą możliwości zatrudnienia i zmiany kwalifikacji, uatrakcyjnianie dla inwestorów przejścia na technologie niskoemisyjne, inwestowanie w nowe zielone miejsca pracy, zrównoważony transport publiczny, łączność cyfrową i ekologiczną infrastrukturę energetyczną.
 • Czysta i tania energia – kluczową rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej UE odgrywa dekarbonizacja sektora energetycznego. Chodzi o wsparcie rozwoju czystych źródeł energii, wpieranie integracji systemów energetycznych, rozwój wzajemnie połączonej infrastruktury energetycznej, zmiana przepisów dotyczących efektywności energetycznej i energii odnawialnej.
 • Strategia w zakresie chemikaliów na rzecz zrównoważoności – w związku z tym, że chemikalia są niezbędne w nowoczesnym życiu, ale jednocześnie mogą szkodzić ludziom i środowisku, UE i państwa członkowskie chcą lepiej chronić zdrowie ludzi, zwiększyć konkurencyjność przemysłu, wspierać nietoksyczne środowisko.
 • Strategia leśna – ma na celu promowanie zrównoważonej gospodarki leśnej, zapewnianie zachęt finansowych dla właścicieli i zarządców lasów do stosowania praktyk przyjaznych dla środowiska, poprawę wielkości i różnorodności biologicznej lasów, w tym poprzez zasadzenie 3 mld nowych drzew do 2030 r.

Dlaczego rolnicy protestują?

Najprościej rzecz ujmując, rolnicy są niezadowoleni z sytuacji, która obecnie panuje w sektorze rolnym. Są trzy główne kwestie, które wzbudzają największe niezadowolenie. To przede wszystkim protest przeciwko wprowadzeniu Europejskiego Zielonego Ładu, ale też niezgoda na napływ towarów z Ukrainy i spadek opłacalności produkcji rolnej.

- Sytuacja rolnictwa europejskiego jest na absolutnej krawędzi przetrwania! - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, przew. Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, poseł, były minister rolnictwa. - Unijna polityka rolna zmierza w bardzo złym kierunku, nie liczy się z naszymi rolnikami, nie dba o bezpieczeństwo żywnościowe Europy. Mam wrażenie, że Komisja Europejska bardziej dba o interesy wąskiej grupy oligarchów, niż naszych gospodarzy i konsumentów.

Więcej na ten temat w artykule poniżej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Europejski Zielony Ład. Jakie są podstawowe założenia i dlaczego wzbudza tyle emocji? - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna