MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eurposeł Jurgiel chce kontroli w podlaskim NFZ. Chodzi o szpital psychiatryczny w Choroszczy

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Eurposeł Jurgiel chce kontroli w podlaskim NFZ. Chodzi o szpital psychiatryczny w Choroszczy
Eurposeł Jurgiel chce kontroli w podlaskim NFZ. Chodzi o szpital psychiatryczny w Choroszczy Anatol Chomicz
Związkowcy z Podlaskiej Federacji Związków Zawodowych POZ, Niezależnego Związku Zawodowego ”Solidarność” oraz Związku Zawodowego Salowych i Sanitariuszy ze Szpitala Psychiatrycznego im. St. Deresza w Choroszczy uważają, że wszystkie umowy na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawierane z NFZ-tem mają zbyt niską wycenę punktową. To ich zdaniem powoduje brak pokrycia finansowego kosztów prowadzonej działalności, a przede wszystkim hospitalizacji pacjentów. Prognozują, że jeśli sposób wyceny świadczeń nie zmieni się, szpital wkrótce czeka zapaść finansowa.

Spór o wycenę świadczeń

Podlaski NFZ odpiera zarzuty związkowców. Twierdzi, że w latach 2017-2020 szpital odnotowuje stały, rokroczny wzrost wartości zawartych umów - średnio o 4,61 proc. na przestrzeni ostatnich trzech lat. Wobec szpitala w Choroszczy miano też stosować obliczenia na podobnych zasadach jak wobec pozostałych placówek w województwie. Fundusz zauważa też, że za I półrocze 2021 r. szpitalowi zaproponowano o prawie 850 tys. zł. więcej pieniędzy niż wynosiła prognozowana na podstawie 2020 r. kwota.

- Pan Olesiński żongluje danymi statystycznymi, aby zaciemnić obraz sytuacji w kwestii podniesienia wyceny świadczeń - mówi Eugeniusz Muszyc, przewodniczący Podlaskiej Federacji POZ. - Owszem, w latach 2017-2020 następował ewolucyjny wzrost ceny za punkt zdrowotny. Ale na jakim poziomie? Oto kilka przykładów: w terapii uzależnienia od alkoholu o 0,06 gr, świadczeniach dziennych psychiatrycznych dla dorosłych o 0,13 gr, świadczeniach psychiatrycznych dla dorosłych - wzrost o 1,50 zł, detoksykacji - wzrost o 0,19 gr, zaburzeniach nerwicowcy dla dorosłych - o 1,00 zł. To ma być wzrost?

Podlaski NFZ nie zgadza się też z zarzutami jakoby stawki, które otrzymuje placówka w Choroszczy były najniższe w kraju. Zaznacza, że niektóre są wręcz najwyższe, np. za detoksykację czy świadczenia w psychiatrii sądowej w warunkach podstawowego oraz wzmocnionego zabezpieczenia.

- Tłumaczenia pana Olesińskiego są idiotyczne - mówi Eugeniusz Muszyc. - Mówi, że stawki, które otrzymujemy są wyższe niż w innych regionach. Poszczególne być może są. Przygotowaliśmy jednak szczegółowe zestawienie z innymi województwami, o których podlaski NFZ "zapomniał". Dlaczego? Bo tam wyceny są wyższe niż w Podlaskiem.

Europoseł Jurgiel interweniuje

Związkowców poparł europoseł Krzysztof Jurgiel, który już w styczniu zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o interwencję w sprawie szpitala w Choroszczy. Zareagował Waldemar Kraska, sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, który w odpowiedzi na pismo związkowców wykorzystał pismo podlaskiego NFZ.

To postępowanie, kiedy w sprawie zgłaszanych nieprawidłowości w danej instytucji (Podlaski Oddział NFZ), wypowiada się ta sama instytucja, moim zdaniem nie powinno mieć miejsca - czytamy w piśmie Krzysztofa Jurgiela do ministra zdrowia.

W marcu Jurgiel skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pismo, w którym prosi o: "rzetelną ocenę działalności Macieja Olesińskiego, dyrektora Podlaskiego Oddziału NFZ z wykorzystaniem komórek kontrolnych Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem finansowania usług medycznych szpitala psychiatrycznego w Choroszczy."

Szpital psychiatryczny w Choroszczy jest największą w regionie placówką zapewniającą leczenie psychiatryczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna