Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie 2014. Mróz i śnieg to warunki, w których trzeba wiedzieć, jak się zachować

ab
B. Maleszewska
Aby ferie były udane, trzeba pamiętać o zasadach bezpiecznego zachowania.

Za chwilę około 150 tysięcy dzieci w Podlaskiem zacznie ferie. Będą wypoczywać w różnych miejscach i różnych warunkach. Trzeba je do tego odpowiednio przygotować, aby z wypoczynku przywiozły wyłącznie miłe wspomnienia.

Z danych kuratorium podlaskiego wynika, że z różnych form zorganizowanego wypoczynku skorzysta w te ferie około dwóch tysięcy dzieci w regionie. Na koloniach i obozach będą się nich troszczyć opiekunowie.

- Przed wysłaniem dziecka na zorganizowaną formę wypoczynku warto sprawdzić na przykład na liście Ministerstwa Edukacji Narodowej w wykazie placówek zarejestrowanych czy ta, do której wysyłamy dziecko, została zarejestrowana - radzi Wiesława Ćwiklińska, podlaski wicekurator oświaty.

Do tej pory w województwie podlaskim zarejestrowało się około pięćdziesięciu placówek.
Mnóstwo dzieci zostaje jednak w domach i będą urządzały sobie rozrywki na własną rękę. Trzeba im uświadomić, że bezpiecznie mogą bawić się na sztucznych lodowiskach, a na sankach i nartach powinny zjeżdżać ze stoków oddalonych od dróg, po których jeżdżą samochody, motory i inne pojazdy mechaniczne. Przy czym trzeba to robić w wyznaczonych miejscach. Istotne jest, aby korzystać tylko ze sprawnego sprzętu.

Zdecydowanie zakazane jest jeżdżenie na łyżwach po zamarzniętych jeziorach, stawach i rzekach, jak również zjeżdżanie z górek na drogę, po której jeżdżą samochody.
Poza tym, podczas zabaw na śniegu nie można podstawiać nogi jeżdżącym na łyżwach ani popychać innych czy zajeżdżać im drogi. Niebezpieczne może być także rzucanie śnieżkami w głowę.

- Większość zagrożeń wynika z zabaw nie w tych miejscach, w których należałoby spędzać ferie - podkreśla Sławomir Mierzwa, komendant podlaskiej policji.
Jeśli wypoczywamy w górach, to pamiętajmy, by wychodząc ze schroniska na szlak poinformować o tym jego pracowników, podając planowaną trasę przemarszu i przybliżoną godzinę powrotu. Po zakończeniu wycieczki zgłośmy swój powrót.

Powinniśmy mieć rozeznanie w pogodzie - słuchajmy więc prognoz w radiu i telewizji. Podczas wycieczek trzeba dostosować obuwie i ubiór do panujących warunków atmosferycz-nych zakładając, że pogoda może w każdej chwili się zmienić.

Przed wyprawą zapoznajmy się z mapą terenu, dobierając długość i trudność szlaku turystycznego do możliwości najsłabszych uczestników wycieczki. Nie wspinamy się po skałach bez asekuracji i odpowiedniego przygotowania, a także sprzętu. Lepiej skorzystać z pomocy instruktora i w zaproponowanym przez niego terenie.

Jeśli mamy ze sobą telefon komórkowy, zaprogramujmy w nim numery najbliższych placówek GOPR. Zawsze zabierajmy również ze sobą podstawowy sprzęt pierwszej pomocy, zwłaszcza do opatrywania ran i usztywniania złamanych czy zwichniętych kończyn, a także latarkę i gwizdek do sygnalizacji miejsca pobytu.

W tym roku województwie podlaskim ferie trwają od 27 stycznia do 7 lutego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna