Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fiskus: czekamy

Piotr Walczak
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku VAT od pojazdów firmowych, które nie spełniają wzoru Lisaka (o wzorze czytaj w ramce obok)
Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku VAT od pojazdów firmowych, które nie spełniają wzoru Lisaka (o wzorze czytaj w ramce obok)
Przedsiębiorcy składają wnioski o zwrot podatku VAT. Nie wiedzą jednak, czy doczekają się pieniędzy.

Wzór niezgody

Wzór niezgody

Przed 1 maja 2004 r można było odliczyć podatek od aut zarejestrowanych, jako ciężarowe, o ile ich ładowność przekraczała 500 kg.
Od 1 maja 2004 wprowadzono wzór Lisaka. Od tej pory można było odliczać podatek VAT od samochodów z kratką, o ile ich ładowność nie jest niższa od ładowności liczonej według wzoru: 357 kg + n (liczba miejsc) x 68 kg.
W przypadku, gdy wzór Lisaka nie był spełniony, od zakupu samochodów ciężarowych można było odliczyć co najwyżej 50 proc. VAT, ale nie więcej, niż 5 tys. zł. VAT-u od paliwa odliczać nie było można.
Te zasady zakwestionował Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Do końca tego roku wnioski mogą składać przedsiębiorcy, którzy chcieliby ewentualnie odzyskać pieniądze za 2005 i każdy następny rok.

- Do tej pory wpłynęło do nas kilkadziesiąt wniosków o zwrot VAT-u - mówi Małgorzata Sokół-Kreczko, naczelnik I Urzędu Skarbowego w Białymstoku. - Póki co, wszystkie je analizujemy.

Wszystko zaczęło się, gdy miesiąc temu Europejski Trybunał Sprawiedliwości zakwestionował polski przepis, który uniemożliwiał odliczenie podatku VAT w przypadku niektórych samochodów firmowych.

Odliczenia podatku od zakupu samochodu i paliwa do niego nie mogli dokonać właściciele służbowych aut z kratką nie spełniających tzw. wzoru Lisaka (patrz ramka).

Przez restrykcyjny przepis, państwo niesłusznie pobrało podatek za kilkaset tysięcy samochodów kupowanych na firmę.

W Unii tak, a w Polsce inaczej...
Dzięki Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości teraz pojawiła się możliwość odzyskania pieniędzy.

- Fiskus pewnie będzie jednak odwlekał w czasie te wypłaty, tym bardziej że budżet nie przewiduje takich wydatków - komentował nam Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Przedsiębiorcy wyrok trybunału przyjęli ze zrozumiałym optymizmem, bo zmiana przepisów sprzed czterech lat mocno uderzyła w ich portfele.

- Pracuję w branży pomocy drogowej i takie samochody są dla mnie niezbędne do przewożenia różnych narzędzi czy części - mówił Ireneusz Alaszkiewicz. - W 2003 roku kupiłem takie auto i - co prawda - zdążyłem odliczyć podatek od jego kupna, ale już rok później nie mogłem odliczyć podatku za paliwo.

Jak wyjaśnia Małgorzata Sokół-Kreczko, osoby których cała sprawa dotyczy, powinny złożyć wnioski w swoim urzędzie skarbowym.

Przygotuj dokumenty
Przy składaniu wniosków o zwrot VAT-u, potrzebne są m.in. faktury za zakup paliwa i potwierdzenie homologacji na auto ciężarowe. Nie będzie już jednak możliwy żaden zwrot za 2004 rok, który przedawnił się z końcem 2008 r.

- Nie wydaliśmy jeszcze nikomu żadnej decyzji w sprawie ewentualnych zwrotów - tłumaczy Sokół-Kreczko. - Jest, co prawda, wyrok Trybunału, ale nie mamy jeszcze jego uzasadnienia. Poza tym czekamy na wytyczne z Ministerstwa Finansów.

Zwrot ożywi gospodarkę?
Jeżeli w Polsce będzie można odzyskać podatek VAT za kupno aut z tzw. kratkami, to spowoduje to wiele zmian w funkcjonowaniu firm. Pojawi się też szansa na poprawę sytuacji na rynku.

Według Instytutu Samar, praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa będą mogły zmniejszyć wydatki. A to ważne z powodu recesji. Dzięki zwrotom pieniędzy część przedsiębiorstw, które borykają się teraz z problemami finansowymi, będzie mogła polepszyć swoją sytuację. Powinno wzrosnąć też zainteresowanie kupnem nowych samochodów, kosztem sprowadzania aut używanych z zagranicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna