Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy nawet schody są jak wysoki mur

Paweł Chojnowski [email protected]
Katarzyna Kuklińska z Łomży działa na rzecz niepełnosprawnych. W Centrum Katolickim organizuje spotkania poetyckie. Współpracuje z portalem „Bliżej siebie” i myśli o wydaniu przewodnika po Polsce dla osób na wózkach.
Katarzyna Kuklińska z Łomży działa na rzecz niepełnosprawnych. W Centrum Katolickim organizuje spotkania poetyckie. Współpracuje z portalem „Bliżej siebie” i myśli o wydaniu przewodnika po Polsce dla osób na wózkach.
Sporo trzeba jeszcze poprawić, by niepełnosprawnym żyło się tu dobrze.

Carpe Diem

Carpe Diem

Integracji osób niepełnosprawnych służy też założony przez Katarzynę Kuklińską Klub Recytatorski "Carpe Diem". W ramach likwidowania barier w następny poniedziałek o godz. 18.30 w Centrum Katolickim w Łomży odbędzie się montaż poetycko-edukacyjny, który ma przybliżyć sytuację osób z tetraplegią. Osoby, które doznały urazu kręgosłupa w wyniku wypadku samochodowego chcą pokazać, że można z tym żyć i spełniać się na wielu płaszczyznach.

Trudniejsze do pokonania są bariery mentalne niż te architektoniczne - mówi Katarzyna Kuklińska z Łomży.

Często proszę o pomoc w pokonaniu przeszkody przypadkowych przechodniów - opowiada Katarzyna Kuklińska (38 l.). - Tutaj duży plus dla łomżyniaków: deklarują pomoc o wiele chętniej niż choćby mieszkańcy zachodniej Polski.

Nie wszędzie da się dotrzeć
Ona sama w Łomży mieszka od sześciu lat, tutaj studiuje pedagogikę resocjalizacyjną. Jako osoba cierpiąca na achondroplazję (zniekształcenie chrząstek stawowych, wzrost poniżej 1 m) wie sporo o utrudnieniach, na jakie napotykają ludzie poruszający się na wózkach. Czy nasze miasto stwarza bariery dla osób niepełnosprawnych?

- Zdarzają się zbyt krótkie i strome podjazdy do sklepów, nawet medycznych - zauważa Katarzyna Kuklińska. - Czasami muszę też pokonywać dłuższą drogę, bo kładki dla wózków dziecięcych i inwalidzkich są nieodpowiedniej szerokości.

Problemy pojawiają się również w instytucjach publicznych.

- Jeżeli winda w budynku uczelni nie działa, mogę zawsze liczyć na kolegów ze studiów, którzy noszą mnie po schodach. Ja nie jestem ciężka, ale osoba na wózku elektrycznym już miałaby spory problem - tłumaczy.

Czasem zdarzają się przedziwne sytuacje, gdy np. do kolegium nauczycielskiego (na piętrze budynku przy ul. Skłodowskiej) trzeba dostać się windą przez komisariat policji i liceum plastyczne. Albo gdy trzeba wezwać urzędnika w siedzibie MOPS przy ul. Dwornej. Urząd jest na piętrze, ale pracownicy schodzą do osób na wózkach po naciśnięciu dzwonka. Problem w tym, że dzwonek umiejscowiony jest za wysoko.

Dziwne jest to, że windy dla niepełnosprawnych często znajdują się na tyłach budynków (np. w miejskim ratuszu, czy w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości). Odczucie jest takie, jakby osoby na wózkach musiały wchodzić "od kuchni".

Brakuje informacji
Bariery architektoniczne da się pokonać, o wiele trudniej niepełnosprawnym aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Kłopoty sprawia np. zwykłe dowiedzenie się, który autobus w rozkładzie jazdy jest niskopodłogowy (na szczęście kierowcy są bardzo życzliwi).

- Brakuje w Łomży instytucji, która integrowałaby środowisko osób niepełnosprawnych, miejsca, gdzie takie osoby wymieniałyby się informacjami - twierdzi Katarzyna Kuklińska. - Ja, szukając potrzebnych informacji, trafiłam na łomżyński portal "Bliżej siebie" (adres strony to: www.nasz-cel.pl), prowadzony przez Zbigniewa Biernackiego. Jest tu forum do wymiany doświadczeń.

Katarzyna Kuklińska została redaktorem portalu. Zaangażowała się także w międzynarodowy projekt MODE H. Właśnie rusza jego druga edycja. W ubiegłym roku grupa z Łomży, złożona z niepełnosprawnych tancerzy oraz członków Zespołu Pieśni i Tańca Łomża przygotowała i zaprezentowała we Francji musical "Król Słońca".

- Bardzo trudno było zebrać skład zespołu. Wtedy udało się stworzyć pięć par tanecznych - wspomina Kuklińska.

Informacje o kolejnej edycji programu można znaleźć właśnie na wcześniej wspomnianej stronie internetowej. Osoby niepełnosprawne mogą się zgłaszać do końca kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna