Jak napisała "Gazeta Wyborcza", 5 lat temu, kiedy raport przeprowadzono po raz pierwszy, pod uwagę wzięto jedynie 7 miast, teraz było ich już 11.
Prof. Witold Orłowski, koordynator projektu powiedział: "Ustaliliśmy, że każde miasto opiera się na siedmiu filarach nazwanych przez nas kapitałami. Chcieliśmy pokazać, które filary należy wzmocnić, by przyspieszyć rozwój miasta. W porównaniu z 2005 r. cała badana jedenastka wzmocniła swe filary średnio o 16 proc. Jednym miastom udało się to lepiej, innym gorzej".
Jak się okazało, Białystok wypadł w rankingu najlepiej. Tuż za nim znalazły się Lublin i Trójmiasto. Te miasta w ciągu ostatnich 5 lat przeżyły największy rozwój i zaszło w nich najwięcej zmian. Ranking jest podsumowaniem lat 2006-2010.
Jak napisała "Gazeta Wyborcza", "o rozwoju stolicy województwa podlaskiego świadczy fakt, iż zanotowano tam najszybszy wzrost kapitałów". Jednak Białystok nie może spocząć na laurach. Według raportu musi poprawić "wizerunek i atrakcyjność inwestycyjną".
Z danych wynika, że dobrze się żyje w Białymstoku i ludzie czują się tu bezpiecznie. Poza tym mieszkańców satysfakcjonuje stan środowiska. Do najmocniejszych stron zaliczono także dobre wykorzystanie funduszy unijnych i stan środków finansowych miasta. Do wyzwań zaliczono poprawę warunków do inwestowania, dalsze kształtowanie miasta oraz dalszy rozwój infrastruktury transportowej i komunikacji miejskiej
Jak napisała gazeta, "autorzy raportu zauważają też hasło "Wschodzący Białystok", które dobrze oddaje chwilę, w jakiej znajduje się dziś miasto".
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?