Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gigantyczne bezrobocie w naszym regionie. 173 chętnych na jedną ofertę

stef
sxc.hu
Ceny w sklepach są coraz wyższe.

Kilogram cukru kosztował w styczniu o prawie 28 proc. więcej niż przed rokiem. Znacznie podrożała też kawa. Za opakowanie Tchibo Family Classic musimy zapłacić o ponad 23 proc., a za olej rzepakowy o 19 proc. więcej niż 12 miesięcy temu.

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie najnowsze dane dotyczące sytuacji społeczno-gospodarczej w styczniu tego roku na Warmii i Mazurach.

W styczniu w sektorze przedsiębiorstw przeciętne zatrudnienie wahało się na poziomie 137,6 tys. pracowników. Stopa bezrobocia na Warmii i Mazurach wyniosła natomiast 21,1 proc. czyli tyle samo co przed rokiem, ale o 1 proc. więcej niż w grudniu 2011.

Wśród powiatów o najwyższej stopie bezrobocia niechlubnym liderami są piski (33,3 proc.), braniewski (31,6 proc.) i bartoszycki (30,6 proc.).

W styczniu do urzędów pracy w regionie zgłosiło się 15 tys. osób bezrobotnych, czyli o 19,1 proc. więcej niż przed miesiącem i o 10,9 proc. mniej niż przed rokiem.

W tym samym czasie do pośredniaków pracodawcy zgłosili ponad 2,3 tys. ofert, czyli o 786 więcej niż przed miesiącem i o 392 oferty więcej niż w styczniu 2011.

Jednak zapotrzebowanie ciągle jest dużo większe. Na koniec stycznia na jedną ofertę pracy czekało aż 173 bezrobotnych.

Na koniec stycznia trzy zakłady pracy zapowiedziały zwolnienie w najbliższym czasie 44 pracowników.
Co najgorsze, wraz z wysokim bezrobociem rosną również koszty życia. W styczniu, w porównaniu do poprzednich miesięcy, znacznie podrożało pieczywo i produkty zbożowe. Najbardziej ryż, aż o 16,3 proc., kasza jęczmienna o 13,4 proc.

Więcej niż przed rokiem musieliśmy zapłacić również za mięso. Za kilogram wołowego z kością o 17,6 proc. więcej, wołowego bez kości o 16,7 proc., a wieprzowego z kością o 8,8 proc. Podrożały także ryby, m.in. filet z morszczuka mrożonego o 14,2 proc.

Jedynie owoce i warzywa, ale tylko niektóre, w styczniu były nieco tańsze niż przed rokiem. Najbardziej potaniała cebula - aż o 48,7 proc., ziemniaki o 43,9 proc. oraz marchew o 26,9 proc.

Wśród pozostałych artykułów spożywczych wyjątkowo wysoko wzrosły ceny cukru - o 27,9 proc.
Kiepska pogoda ostudziła także branżę budowlaną. W styczniu starostwa powiatowe wydały pozwolenia na budowę 176 mieszkań. Jest to prawie dwa razy mniej niż przed rokiem.

O ponad 20 proc. zmniejszyła się też liczba mieszkań oddanych do użytku. Według wstępnych danych było ich zaledwie 301.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna