MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Giżycko. Radio Kormoran bez koncesji.

(ToFi)
Giżyckie Radio Kormoran jeszcze nadaje, ale już niedługo nie będzie można odnaleźć stacji na skali odbiornika.
Giżyckie Radio Kormoran jeszcze nadaje, ale już niedługo nie będzie można odnaleźć stacji na skali odbiornika. T.Flis
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła nie przedłużyć koncesji lokalnej stacji radiowej "Radiu Kormoran" z Giżycka. Powodem stracenia koncesji są pieniądze. Jakie i czyje? To niestety owiane jest urzędniczą tajemnicą.

Radio Kormoran to jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych w Polsce. Swoją działalność rozpoczęło w 1990 roku. Koncesję otrzymało po pięciu latach. Początkowo swoją siedzibę miało w Węgorzewie. Radio Kormoran współpracowało z warszawską WAWĄ. Transmitowano m.in. serwisy informacyjne, wywiady i cykle rozrywkowe. W ostatnim okresie związało się z olsztyńska WA-MĄ. W marcu 2000 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła zgodę na połączenie programów radia WA-MA z Radiem Kormoran i przez pewien czas Radio Kormoran nadawało pod nazwą WA-MA-Kormoran. Mariaż ten nie trwał jednak długo i zaprzestano współpracy. Radio Kormoran, po chwilowym okresie milczenia znów zaczęło nadawać, tym razem z Giżycka, gdzie w nowych warunkach odbudowywało swoją słuchalność. Kormoran jest radiem lokalnym a swoją siedzibę ma w Twierdzy Boyen. Dziś nie współpracuje z żadną siecią radiową.
Zapisy konstytucji o tym, że "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji, samodzielności nadawców i interesów odbiorców oraz zapewnia otwarty i pluralistyczny charakter radiofonii i telewizji..." niewiele znaczą w rzeczywistości. Przy przyznawaniu koncesji obowiązują niejasne reguły gry. Zajęcie polegające na decydowaniu o tym, kto może, a kto nie może zakładać stacje radiowe i telewizyjne w Polsce znakomicie przypadło do gustu członkom KRRiT, którzy "dali po łapkach" kolejnej stacji radiowej - Radiu Kormoran. Dlaczego postanowiono Kormoranowi odebrać koncesję? Na to pytanie nie potrafili, bądź nie chcieli nam odpowiedzieć pracownicy Departamentu Koncesyjnego KRRiT. Udało nam się skontaktować z sekretarzem KRRiT Waldemarem Czarzastym.
- Mogę powiedzieć tylko tyle, że rada postanowiła nie przedłużyć koncesji dla Radia Kormoran - mówi W. Czarzasty. - Dlaczego? Na to pytanie najlepiej odpowie pan Braun.
Zadzwoniliśmy więc do przewodniczącego rady Juliusza Brauna, który jak większość członków KRRiT korzysta z letniego wypoczynku.
- Musiałbym sięgnąć do dokumentów, a niestety jestem na urlopie i nie potrafię panu odpowiedzieć - wyjaśnia Braun. - To jest bardzo poważna sprawa. Pamiętam jedynie, że tam były jakieś problemy natury finansowej. To jednak trzeba sprawdzić w dokumentach.
Wszystko wskazuje na to, że po kilkunastu latach obecności na Mazurach Radio Kormoran zwolni swoje miejsce w eterze dla innej rozgłośni. Dowiedzieliśmy się, że o jego częstotliwość starała się już olsztyńska WA-MA, która dostała odmowną odpowiedź. Zdziwiło nas najbardziej, że na temat decyzji KRRiT nie chciał się wypowiadać właściciel Kormorana Tomasz Zieleniewski.
- Nie mamy o czym rozmawiać. Nie mam żadnej informacji z Krajowej Rady a to, że zabiorą nam koncesję to na razie doniesienia prasowe i agencyjne - twierdzi Zieleniewski. - Nie mam żadnej informacji na piśmie, żadnej decyzji w tej sprawie i nie mam podstaw do rozmów.
Radio Kormoran to kolejna po opolskim Pro Kolorze, Krakowskim Blue i wałbrzyskim Twoim Radiu stacja, której KRRiT odmówiła przedłużenia koncesji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna