MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku były nieprawidłowości - wynika z kontroli. Minister kieruje sprawę do prokuratury

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
W organach Fundacji zasiadli m.in. ci, którzy z ramienia nadleśnictw zlecali darowizny na rzecz organizacji. Wątpliwości resortu budzi też cel, na jakie wydatkowane były przekazane środki oraz czy nie towarzyszyły temu naciski ze strony ówczesnego kierownictwa RDLP w Białymstoku
W organach Fundacji zasiadli m.in. ci, którzy z ramienia nadleśnictw zlecali darowizny na rzecz organizacji. Wątpliwości resortu budzi też cel, na jakie wydatkowane były przekazane środki oraz czy nie towarzyszyły temu naciski ze strony ówczesnego kierownictwa RDLP w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Chodzi o Fundację Ekologiczną Forum Młodzieży, wspieraną finansowo przez RDPL w Białymstoku, i w której zarządzie zasiadali jej pracownicy (leśniczy i nadleśniczy), a w radzie duchowny - kapelan Lasów Państwowych, zatrudniony niegdyś w regionalnej dyrekcji. Kontrola zlecona po zmianie władz miała wykazać nieprawidłowości w zakresie darowizn i obrotu nieruchomościami skarbu państwa. Ministerstwo klimatu chce, by sprawą zajęła się prokuratura.

Po kontroli w Regionalnej Dyrekcji LP w Białymstoku. "Nie ma zgody na patologie"

Złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa potwierdził w tym tygodniu wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. To ten resort nadzoruje działalność Lasów Państwowych. Sprawą ma zająć się Prokuratura Okręgowa w Białymstoku.

- Wyniki kontroli wskazują, że mieliśmy do czynienia ze zorganizowanym procederem i zorganizowaną grupą przestępczą, która wyprowadzała majątek Lasów Państwowych. Nie ma naszej zgody na takie przestępstwa i patologie - podkreślił wiceminister Dorożała.

Czytaj też:

Mowa o wsparciu przez Lasy Państwowe Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży (EFM). To ogólnopolska organizacja zarejestrowana w Białymstoku w 2018 r. (dziś z siedzibą w gm. Białowieża). Jej celem - jak czytamy na stronie internetowej Fundacji - jest edukacja ekologiczna promująca pozytywne postawy wobec przyrody, walka z ekoterroryzmem, współpraca ze szkołami, udział w konferencjach naukowych oraz wydarzeniach rocznicowych, np. 32. rocznicy urodzin Radia Maryja.

Z dokumentów ma wynikać, że w latach 2018-2023 łącznie 162 nadleśnictwa w Polsce (na 429 istniejących i ponad 30 w Podlaskiem) przekazały EFM - tytułem darowizny - w sumie ponad 733 tys. zł. Najwięcej środków pochodziło z terenów RDLP w Białymstoku.

Konflikt interesów, mieszkanie i inne nieprawidłowości w Lasach Państwowych

Oprócz umów darowizny nadleśnictwa z jej terenu zawierały (zarówno z Fundacją EFM, jak i osobami wchodzącymi w skład jej organów), umowy dzierżawy i najmu.

Szczególne wątpliwości ministerstwa budzą umowy darowizny, które z Fundacją EFM zawarły nadleśnictwo Augustów, Dojlidy oraz Nurzec. Te ostatnie przekazało łącznie 26 tys. zł, z czego 25 tys. zł przekazanych zostało w celu budowy kaplicy.

W przypadku Nadleśnictwa Augustów chodzi o łączną kwotę 120 tys. zł, z czego po 50 tys. zł przeznaczono na budowę pomnika Adama Loreta (pierwszego dyrektora i organizatora Lasów Państwowych) i śp. Jana Szyszko (byłego ministra środowiska w rządzie PiS) oraz na budowę „Miejsca Mocy Bożej” w Puszczy Białowieskiej. Do tego umowy ze strony nadleśnictwa zostały podpisane przez nadleśniczego, który w tym samym czasie wchodził w skład Rady Fundacji EFM.

Polecane:Puszcza Białowieska dzieli. Coraz ostrzej

Kontrowersje wywołało również wynajęcie przez Nadleśnictwo Dojlidy mieszkania przyszłej prezes Fundacji, w którym to zarejestrowana była siedziba tej organizacji.

Nadleśnictwa z terenu RDLP w Białymstoku zerwały współpracę z Fundacją

Jak poinformował w czwartek (13.06) Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, nadleśnictwa nie współpracują i nie przekazują już darowizn na rzecz Fundacją EFM. Osoby wskazane w wystąpieniu wiceministra Drożałę albo zostały odwołane z pełnienia obowiązków służbowych albo przebywają na zwolnieniach lekarskich.

Zobacz także:

Przypomina, że kontrolę dotyczącą przekazywania środków na cele społecznie użyteczne w nadleśnictwach regionalnej dyrekcji zlecił formalnie nowy dyrektor RDLP w Białymstoku Tadeusz Wilczyński (zastąpił odwołanego 26 stycznia br. Andrzeja Nowaka).

- Czekamy teraz na wyjaśnienie sprawy przez organy ścigania, które ustalą, czy ujawnione w wyniku kontroli nieprawidłowości stanowią przestępstwo, a odpowiedzialne za to osoby powinny ponieść konsekwencje karne - mówi Jarosław Krawczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku były nieprawidłowości - wynika z kontroli. Minister kieruje sprawę do prokuratury - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna