MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Głód tradycji

Jerzy Kozłowski
Łomża. Janusz Odrowąż-Pieniążek, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, a także pisarz, zdobył główny laur w 15. edycji konkursu o nagrodę i medal Zygmunta Glogera. - Myślę, że duch twórcy "Encyklopedii staropolskiej" jest gdzieś tu nad Łomżą i bardzo cieszy się widząc tę uroczystość - stwierdził profesor Janusz Tazbir, przewodniczący konkursowej kapituły.

Nagrody glogerowskie ustanowione zostały z inicjatywy redaktora Stanisława Zagórskiego, szefa Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego "Stopka" w Łomży, aby honorować ludzi czyniących wiele dla badania i ochrony kultury, zwłaszcza w wymiarze regionalnym. Wybór patrona, badacza kultury staropolskiej, który urodził się 3 listopada 1845 roku w Tyborach Kamiance na ziemi łomżyńskiej, a większą część życia spędził w Jeżewie, był oczywisty z powodów geograficznych i merytorycznych.
- Profesor Roch Sulima napisał w liście do mnie, że trudno o inną refleksję o Glogerze, jak ta, że znaczenie jego dzieła stale rośnie - mówił Stanisław Zagórski, otwierając uroczystość. - Istnieje po prostu głód tradycji, która scalałaby, tak bardzo dziś rozbity, obraz świata.
Kapituła nagrody glogerowskiej postanowiła w tym roku uhonorować główną nagrodą Janusza Odrowąża-Pieniążka kierującego warszawskim Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i literata.
Nagrody II stopnia otrzymali: profesor Janusz Jasiński z Olsztyna za dorobek w badaniu stosunków ludnościowych na Warmii i Mazurach oraz redaktor Romuald Mieczkowski z Wilna za zasługi w rozwijaniu kultury polskiej na Litwie. Nagrody III stopnia kapituła przyznała profesorowi Cezaremu Olbracht-Prondzyńskiemu z Bytowa za prace poświęcone dziejom kultury kaszubskiej i jedynemu reprezentantowi regionu, Tomaszowi Brzezińskiemu z Łomży, twórcy unikalnego i ambitnego teatru "Sivina II". Nagrodę specjalną otrzymała Zofia Mierzwińska-Szybka z Warszawy za działalność społeczno-oświatową oraz dorobek pisarski poświęcony tradycji uniwersytetów ludowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna