Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Czarnia czeka na turystów

EO
Gmina Czarnia jest najmniejszą wśród kurpiowskich gmin i niestety, jedną z najbiedniejszych. Nie ma tu zakładów przemysłowych i przetwórczych, za to zachowały się tu fragmenty puszczy kurpiowskiej, które przyciągają turystów.

Gmina, położona w północnej części powiatu ostrołęckiego, jest typowo rolnicza. Gospodarstwa specjalizują się w produkcji mleka. Ponad 54 proc. powierzchni gminy stanowią użytki zielone.
Na jej terenie znajdują się dwa rezerwaty przyrody: "Czarnia" i "Surowe". Rezerwat przyrody "Czarnia" obejmuje 142 ha terenów leśnych. Występuje w nim starodrzew sosnowo-świerkowy, w którym zachowały się 300-letnie sosny bartne.
- To ogromny turystyczny atut naszej gminy - mówi Czesław Jurga, wójt gminy Czarnia. - Przez gminę przepływa też Omulew, jedna z niewielu rzek w Polsce, w której bieg nie ingerował człowiek. Nie ma u nas zakładów przemysłu, dzięki temu rozwija się tu agroturystyka. Mamy już pięć gospodarstw, które chętnie przyjmą gości z najdalszych zakątków Polski.
W miejscowości Czarnia obejrzeć można neogotycki kościół, a w nim trzy piękne, drewniane ołtarze z początku XIX wieku. Przed kościołem stoi odlany w brązie pomnik Zenona Żebrowskiego, franciszkanina, misjonarza Polski i Japonii, współpracownika ojca Maksymiliana Kolbego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna