Gmina Dobrzyniewo Duże tworzy Gminne Centrum Reagowania Kryzysowego (zdjęcia)

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Tak ma wyglądać front budynku Centrum Reagowania Kryzysowego w Pogorzałkach, który ma powstać przy remizie OSP
Tak ma wyglądać front budynku Centrum Reagowania Kryzysowego w Pogorzałkach, który ma powstać przy remizie OSP Urząd Gminy Dobrzyniewo Duże
Dzięki utworzeniu Gminnego Centrum Reagowania Kryzysowego w Pogorzałkach będzie większe bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Dobrzyniewo Duże i możliwość jeszcze szybszych działań strażaków w przypadku różnych tragicznych zdarzeń. Ma ono koordynować pracę osób niosących pomoc.

Gmina Dobrzyniewo Duże realizuje kolejny projekt międzynarodowy z dofinansowaniem w ramach programów współpracy transgranicznej. Tym razem wraz z litewskim partnerem, tj. gminą Pagegiai otrzyma połowę z kwoty ok. 998 tys. euro na realizację projektu pn. Wzmocnienie współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa na obszarze LT-PL.

Dzięki dofinansowaniu z transgranicznego projektu z partnerską gminą Pagiegi z Litwy z unijnym dofinansowaniem Gmina Dobrzyniewo Duże będzie miała możliwość realizacji inwestycji w różnych dziedzinach. W ramach programu gmina zamierza m.in. rozbudować strażnicę Ochotniczej Straży Pożarnej w Pogorzałkach - do istniejącego budynku zostanie dobudowany magazyn.

- Na rozbudowę strażnicy OSP w Pogorzałkach zamierzamy przeznaczyć ok. 1,1 mln złotych – mówi Wojciech Cybulski, wójt Gminy Dobrzyniewo Duże. - Rozpoczęcie prac planujemy w tym roku, a zakończenie robót pod koniec przyszłego roku.

W rozbudowanej strażnicy będą dwa dodatkowe garaże. W jednym zostanie zaparkowany nowy samochód strażacki lekki (też do usuwania zagrożeń chemicznych), który zostanie zakupiony w ramach projektu za około pół miliona złotych, a drugi będzie centralnym magazynem do przechowywania materiałów niezbędnych do reagowania w różnych sytuacjach zagrożenia. Tutaj będą składowane np. butle z tlenem, maseczki oraz worki i sprzęt, który można wykorzystać np. w czasie powodzi.

Przypomnijmy, że w ramach transgranicznego projektu będą jeszcze organizowane eventy, szkolenia i działania z zakresu bezpieczeństwa - jak się zachowywać w sytuacjach zagrożenia. Będą szkolenia dla dzieci w szkołach (uczniowie od czwartej klasy) i osób starszych z gminy.

Wójt Dobrzyniewa Dużego zwraca uwagę na to, że po zakończeniu realizacji projektu zakupiony sprzęt i urządzenia pozostaną w gminie i strażacy będą korzystać z niego w przyszłości.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska. W 85 proc. wydatków kwalifikowalnych jest współfinansowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), a wkład własny partnerów projektu wynosi 15 proc. W ramach piątego naboru wniosków pierwszeństwo strategiczne zostało przyznane projektom ukierunkowanym na reagowanie na pandemię COVID-19, zarówno w kontekście reagowania na bieżące potrzeby kryzysowe, jak i łagodzenia skutków wybuchu epidemii w różnych aspektach życia (gospodarczych, społecznych i innych).

Czytaj też:

Owocna współpraca międzynarodowa gminy Dobrzyniewo Duże z korzyścią dla strażaków i mieszkańców (zdjęcia)

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jak żyję, nie słyszałem o powodzi w Gminie Dobrzyniewo. Wiosną zaleje łąki i tyle, za dwa tygodnie woda schodzi. Niestety wiele funduszy europejskich jest wydawana po to, aby je wydać.

Dodaj ogłoszenie