Gwiazdy sportu i Detektyw Zdrówko w Braniewie. Jak zaszczepić dziecku miłość do sportu przez zabawę

Partnerem cyklu jest ORLEN
W piątek, 13 listopada, odbyło się kolejne wydarzenie w ramach programu Szkolny Klub Sportowy. W hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 6 w Braniewie uczniowie mieli okazję do treningu z olimpijczykiem Damianem Czykierem oraz zabawy z Detektywem Zdrówko. Eventy związane z SKS-em to okazja, by zaszczepiać w najmłodszych miłość do sportu poprzez zabawę i autorytety.

Szkolny Klub Sportowy - treningi w całej Polsce

Podstawowym założeniem Programu Szkolny Klub Sportowy jest wzrost popularności sportu i szeroko rozumianej aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach programu realizowanych jest kilkadziesiąt różnych form aktywności niemalże we wszystkich gminach w Polsce. Dodatkowo, regularnie szkoły w różnych zakątkach Polski odwiedzane są przez specjalne eventy SKS, w którym biorą udział wybitni polscy sportowcy - m.in. olimpijczycy, którzy reprezentują nasz kraj podczas najważniejszych wydarzeń sportowych w kraju i na świecie. Tym razem, w piątek, 13 listopada, Szkolny Klub Sportowy dotarł do Szkoły Podstawowej Sportowej nr 6 im. Jana Pawła II z Oddziałami Przedszkolnymi w Braniewie w województwie warmińsko-mazurskim.

Sama pochodzę z Braniewa i bardzo chciałam, żeby Braniewo uczestniczyło w programie Szkolny Klub Sportowy. Jest to nowa szkoła sportowa, dlatego wydaje mi się, że z naszym programem możemy zachęcić dzieci, żeby trochę się zaangażowały bardziej w sport i przychodziły do klasy sportowych - mówi Emilia Ankiewicz-Obukowicz, lekkoatletka, reprezentantka Polski na Igrzyskach Olimpijskich w brazylijskim Rio de Janeiro w 2016 roku.

Sport musi iść w parze ze świadomością na temat organizmu, zdrowego odżywiania czy ogólnych zasad dbania o nasze ciało. W związku z tym, wydarzeniom Szkolnego Klubu Sportowego towarzyszy Detektyw Zdrówko, który edukuje najmłodszych w zakresie najważniejszych aspektów zdrowego trybu życia.

Sportowa przygoda z Detektywem Zdrówko. Taki event jest doskonałą okazją, żeby przyciągnąć uwagę, zainspirować, żeby pomóc dziecku odnaleźć dyscyplinę sportu, za którą pójdzie, bo pokazujemy różne konkurencje. Jest biathlon, jest badminton, jest lekkoatletyka. Wszystko oczywiście w formie zabawy, bo my tutaj troszkę rywalizujemy, ale to wszystko jest fun i jestem przekonany, że ten fun jest cudownym sprzymierzeńcem i dodatkowym krokiem do tego, że możemy tych dzieciaków zainspirować, porwać - uważa Damian Bąbol, prowadzący eventy Szkolnego Klubu Sportowego.

Olimpijczycy to sportowi idole młodzieży

Wzbudzenie zainteresowania sportem, poza dobrą zabawą, możliwe jest również dzięki wielkim autorytetom, które biorą udział w eventach spod szyldu Szkolnego Klubu Sportowego. Dzieci z najmniejszych miejscowości, które na co dzień mogą tylko pomarzyć o treningu z największymi sportowcami z kraju, odwiedzają olimpijczycy odnoszący prawdziwe sukcesy na największych imprezach sportowych.

Gwiazdy sportu i Detektyw Zdrówko w Braniewie. Jak zaszczepić dziecku miłość do sportu przez zabawę

Dotychczas w zajęciach z uczniami szkół podstawowych brali udział m.in. Kajetan Duszyński - złoty medalista olimpijski z Tokio z 2021 roku w sztafecie mieszanej 4x400 metrów, Agnieszka Kobus-Zawojska - srebrna medalistka Igrzysk z Tokio i brązowa medalistka z Rio de Janeiro w wioślarstwie w kategorii czwórka podwójna, Maria Andrejczyk - srebrna medalistka z Tokio w rzucie oszczepem czy Sofia Ennaoui - srebrna i brązowa medalistka Mistrzostw Europy w biegu na 1500 metrów. Tym razem młodzież z Braniewa odwiedził Damian Czykier.

Ten dzisiejszy event to jest dla dzieci ogromna szansa spotkać się ze sportowcami najwyższego formatu, którzy doszli na sam szczyt. Mogą zobaczyć, że to są tacy normalni ludzie, że byłem taki jak oni, i że ciężką pracą do sukcesu doszedłem. Mam nadzieję, że na spotkaniach dzieci nauczą się pozytywnych nawyków, wyciągną z niej wnioski i będą z nich później korzystać - ocenia Damian Czykier, olimpijczyk z Tokio i m.in. brązowy medalista na Uniwersjadzie w 2017 roku w Tajpej w biegu przez płotki na 110 metrów.

Jako doświadczony sportowiec z sukcesami, posiada świadomość tego, co jest ważne w drodze na szczyt. Damian Czykier, w związku z tym, widzi również szansę na zainteresowanie dzieci sportem poprzez SKS-y, ale dostrzega również inne pozytywne aspekty płynące z regularnego uczęszczania na treningi.

SKS-y nauczyły mnie takiego usystematyzowania życia, że była najpierw szkoła, a potem trening sportowy. To mi pomogło osiągnąć sukces, bo była rutyna, były treningi, na które uczęszczałem, a później SKS-owy unihokej zamienił się w lekkoatletykę, a lekkoatletyka zamieniła się już na mistrzostwa świata, igrzyska olimpijskie i wielkie sukcesy. Takie projekty jak SKS przy współpracy ze szkołą myślę, że dadzą superefekty sportowe dla dzieci, które później będą miały szansę z tych dobrych nawyków sportowych wejść na poziom mistrzowski - dodaje olimpijczyk.

Gwiazdy sportu i Detektyw Zdrówko w Braniewie. Jak zaszczepić dziecku miłość do sportu przez zabawę

Wszechstronny rozwój dzięki wsparciu sponsorów programu

Ogromne przedsięwzięcie, jakim jest dotarcie z promocją sportu do niemalże wszystkim gmin na terenie całej Polski, wymaga nie tylko dużego zaangażowania i nakładu sił, ale też środków finansowych, które pomogą ten cel zrealizować. Program Ministerstwa Sportu i Turystyki nie byłby zatem możliwy bez odpowiedniego wsparcia sponsorów i partnerów Szkolnego Klubu Sportowego. Jednym z nich jest ORLEN.

Program pomaga nam w rozwijaniu wszechstronnym dzieci. Nie jest to związane tylko z wysiłkiem sportowym. Pracujemy nad mentalnością dzieci, która w tych czasach jest megatrudna do wypracowania w związku ze wszystkimi zagrożeniami, które czekają na dzieci, tak że jest to naprawdę wielkie dobrodziejstwo, że dzieci mogą trenować m.in. dzięki temu programowi SKS. Wielkie podziękowania dla sponsorów, dla ORLEN-u, bo bez tych inwestycji w sponsoring, zarówno wśród młodzieży, jak i ten dorosły sport, ten sport nie mógłby się rozwijać i przy tym nie korzystałyby nasze dzieciaki - podsumowuje Tomasz Jotko, trener SKS w Szkole Podstawowej nr 6 w Braniewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Gwiazdy sportu i Detektyw Zdrówko w Braniewie. Jak zaszczepić dziecku miłość do sportu przez zabawę - Sportowy24

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna