MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hajnówka. Dziś ruszyła zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum lokalne

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Dziś (13 marca) ruszyła zbiórka podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum lokalnego w sprawie Puszczy Białowieskiej. Mieszkańcy chcą zabrać głos
Dziś (13 marca) ruszyła zbiórka podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum lokalnego w sprawie Puszczy Białowieskiej. Mieszkańcy chcą zabrać głos Marta Chmielińska
Konferencja prasowa z udziałem marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego i członka zarządu województwa - Marka Malinowskiego w środę (13 marca) rano w centrum Hajnówki rozpoczęła proces zbierania podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum lokalnego w powiecie hajnowskim. Tematem pytania referendalnego będzie ochrona Puszczy Białowieskiej.

Inicjatorem referendum jest grupa mieszkańców rejonu Puszczy Białowieskiej, którzy już wcześniej wyrazili swój sprzeciw wobec projektu ustawy dotyczącej Puszczy Białowieskiej. W ciągu jedenastu dni zebrano imponującą liczbę 2 503 podpisów mieszkańców regionu, które następnie trafiły m.in. do kancelarii prezydenta.

W jedenaście dni zebraliśmy 2 503 podpisy mieszkańców naszego regionu - powiedziała Anna Łabędzka reprezentująca inicjatywę mieszkańców. - Te podpisy w oryginale trafiły do kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, a nasze stanowisko wraz z informacją o ilości podpisów przesłane zostały do pani marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy - Błońskiej, do marszałka Sejmu Szymona Hołowni, do pana Donalda Tuska, premiera oraz do wiadomości marszałka Artura Kosickiego i starosty Andrzeja Skiepko.

Zbiórka podpisów oznacza, że mieszkańcy będą mieli możliwość wypowiedzenia się w kwestii Puszczy Białowieskiej poprzez referendum lokalne. Jest to pierwsze tego typu głosowanie, które pozwoli lokalnej społeczności wyrazić swoje stanowisko w tej kluczowej dla regionu sprawie.

Marszałek Artur Kosicki wyraził swoje wsparcie dla inicjatorów referendum, podkreślając, że decyzje dotyczące Puszczy Białowieskiej powinny być podejmowane przez mieszkańców tego obszaru.

Chciałbym w imieniu własnym, ale też całego Zarządu Województwa Podlaskiego wyrazić akceptację i wsparcie dla inicjatorów referendum. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś spoza naszego regionu miał decydować o tym, jak rozwija się puszcza – mówił marszałek Artur Kosicki.

Marek Malinowski, członek zarządu województwa, jako radny wybrany z tego okręgu, również popiera inicjatywę mieszkańców.

Głos osób tu zamieszkałych musi być słyszalny wśród decydentów. Projekt tej ustawy narusza godne interesy lokalnej społeczności. Trzeba przeprowadzić to referendum, bo ustawa jest zła i trzeba wyrzucić ją do kosza – powiedział Marek Malinowski.

Podpisy pod wnioskiem o referendum będą zbierane w różnych miejscach w powiecie, w tym w urzędach gmin. Wójt gminy Hajnówka, Lucyna Smoktunowicz, podkreśliła potrzebę wsparcia dla inicjatywy mieszkańców oraz aktywnego udziału w zebraniu podpisów.

Od dnia dzisiejszego rozpoczynamy zbieranie podpisów na naszych listach. Mamy 60 dni na zebranie poparcia dla referendum - powiedziała Lucyna Smoktunowicz, wójt gminy Hajnówka. - Listy do wydrukowania dostępne będą na stronie inicjatywy mieszkańców oraz u mnie. Zapraszam więc do kontaktu. Zachęcam do składania podpisów, a wszystkich, którzy zechcą nas wspomóc w zbieraniu zapraszam po listy do mnie.

Działania te pokazują, że mieszkańcy powiatu hajnowskiego pragną wziąć sprawy Puszczy Białowieskiej we własne ręce, dążąc do ochrony i zrównoważonego rozwoju tego unikatowego obszaru.

Bardzo się cieszymy, że społeczność regionu Puszczy Białowieskiej będzie miała okazję nareszcie zająć stanowisko w tej sprawie - powiedziała Elżbieta Laprus reprezentująca Stowarzyszenie Rozwoju Białowieży i Ochrony Dziedzictwa Puszczy Białowieskiej - To my będziemy decydować i wypowiadać się na temat tego, w jakich warunkach będziemy żyli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna