Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hancewicz: Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej
Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej podlaska KAS
O szczegółach tegorocznej kampanii rozliczeń podatkowych oraz o jej nowościach rozmawiamy z Radosławem Hancewiczem, rzecznikiem prasowym podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Od kilku dni możemy już składać PIT-y za 2022 rok. Ministerstwo i Krajowa Administracja Skarbowa zachęcają, by korzystać przy tym z usługi Twój e-PIT, czyli rozliczać się elektronicznie. Dla kogo jest Twój e-PIT?

W ramach usługi udostępniliśmy, najczęściej wypełniane zeznania podatkowe, czyli PIT-37 i PIT-38 oraz PIT-28 oraz PIT-36 z wyłączeniem przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej, a także oświadczenie PIT-OP o przekazaniu 1,5 proc. podatku dla OPP. Nowością będzie PIT-DZ - informacja o danych dzieci uprawniających do ulgi dla rodzin 4+. Zeznania zostały przygotowane w oparciu o dane, które posiada KAS m.in. od pracodawców. Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Czytaj również:

Krótko, jak korzystać z usługi Twój e-PIT?

Usługa ta działa przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym, na stronie podatki.gov.pl. Serwis ma też angielską i ukraińską wersję językową. Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się Profilem Zaufanym, e-Dowodem, przez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel, a także korzystając z danych ze swojego poprzedniego zeznania PIT.

Do kiedy w 2023 roku trzeba rozliczyć się z fiskusem?

Do 2 maja, bowiem 30 kwietnia to niedziela. Do tego dnia podatnicy mogą weryfikować i modyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia. Jeżeli ktoś nie złoży sam zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2022 rok, to wraz z upływem 2 maja zostanie ono automatycznie zaakceptowane, a PIT będzie złożony w terminie. Nawet jeżeli podatnik nie zrobi nic. W ubiegłym roku w województwie podlaskim automatycznie zaakceptowanych zostało aż 158 tys. PIT-ów, czyli co czwarty złożony

Czytaj również:

Co się zmienia w przypadku przekazywania części podatku dla OPP?

Przez Twój e-PIT można w tym roku zadeklarować przekazanie nie 1 proc., a 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, pod warunkiem, że znajduje się ona w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 rok w 2023 roku. Jeśli ktoś korzystał już z tej możliwości rok temu, a w Podlaskiem jest wielu takich podatników, będzie miał ponownie wpisany numer KRS tej OPP. Ale, oczywiście, w tym roku można organizację pożytku publicznego zmienić.

Nadal można się rozliczać przez e-Deklaracje i w formie papierowej?

Formularze dla osób prowadzących działalność gospodarczą: PIT-28, PIT-36 i PIT-36L będą dostępne w systemie e-Deklaracje na stronie podatki.gov.pl. Natomiast z uwagi na dużą popularność Twojego e-PITu, zeznania PIT-37 i PIT-38 oraz oświadczenia PIT-OP będą dostępne tylko w usłudze Twój e-PIT. Odchodzimy od ich wypełnienia w systemie e-Deklaracje. Deklarację PIT można też wypełnić w formie papierowej i wysłać pocztą lub złożyć w dowolnym urzędzie skarbowym.

Czytaj również:

Czy można szybciej otrzymać zwrot nadpłaconego podatku?

Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie - do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

Jak najprościej zapłacić podatek, jeżeli mamy niedopłatę?

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którzy będą musieli dopłacić podatek, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by łatwo dokonać płatności online. Jeżeli natomiast zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie (przez Twój e-PIT), urząd skarbowy w ciągu miesiąca wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty.

Czytaj również:

Co to jest hipotetyczny podatek należny, kto go oblicza i po co?

W rozliczeniu PIT za 2022 rok podatnik nie będzie uwzględniał tzw. ulgi dla klasy średniej, której nie ma od 1 lipca 2022 roku. Dla części osób, rozliczenie z tą ulgą może okazać się korzystniejsze. Jednak żaden podatnik nie straci na likwidacji ulgi dla klasy średniej. Naczelnik urzędu skarbowego, po złożeniu przez podatnika zeznania, obliczy hipotetyczny podatek należny z jej uwzględnieniem. Jeżeli obliczony przez KAS hipotetyczny podatek należny będzie niższy od kwoty, którą wyliczył podatnik w zeznaniu, urząd skarbowy zawiadomi o różnicy i kwocie do zwrotu, a potem tę różnicę zwróci. Stanie się to automatycznie, po złożeniu PIT-u.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna