MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Henryk Gulbinowicz nie żyje. Kardynał zmarł w szpitalu w wieku 97 lat (zdjęcia)

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Henryk Gulbinowicz nie żyje. Kardynał zmarł w szpitalu w wieku 97 lat
Henryk Gulbinowicz nie żyje. Kardynał zmarł w szpitalu w wieku 97 lat Tomasz Hołod
Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje. Zmarł w poniedziałek 16 listopada 2020 roku w szpitalu we Wrocławiu.

W poniedziałek (16.11.2020) o godz. 10.40 w wieku 97 lat zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz. Od półtora tygodnia znajdował się we wrocławskim szpitalu. Trafił tam z domu księży emerytów.

Kardynał Henryk Gulbinowicz

Urodził się 17 października 1923 roku w szpitalu św. Rafała w Wilnie. W 1944 został przyjęty do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Wilnie i jednocześnie rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W 1945 jako kleryk uzyskał maturę i wstąpił do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, przyjmując imię zakonne Alojzy. Od tego samego roku odbywał studia w Białymstoku, dokąd przymusowo zostały przeniesione obydwie uczelnie, których był studentem. Święceń prezbiteratu udzielił mu 18 czerwca 1950 w prokatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku arcybiskup metropolita wileński Romuald Jałbrzykowski.

W latach 1950–1951 Henryk Gulbinowicz pracował jako wikariusz w parafii św. Wincentego Ferrariusza i św. Bartłomieja w Szudziałowie. Jednocześnie był prefektem tamtejszych szkół podstawowych. Po studiach w Lublinie, w latach 1956–1959 był wikariuszem parafii prokatedralnej w Białymstoku. W tym czasie przy kościele św. Rocha zorganizował duszpasterstwo akademickie dla studentów Akademii Medycznej. Później pełnił różne funkcje w kraju.

12 stycznia 1970 papież Paweł VI mianował go administratorem apostolskim części archidiecezji wileńskiej w granicach Polski z siedzibą w Białymstoku i biskupem tytularnym Acci. Urząd objął kanonicznie 17 stycznia 1970, zaś 8 lutego 1970 otrzymał święcenia biskupie i odbył ingres do prokatedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Konsekracji dokonał kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski.

Jako zawołanie biskupie Henryk Gulbinowicz przyjął słowa „Patientia et caritas” (Cierpliwość i miłość). Sprawując urząd administratora apostolskiego w Białymstoku, utworzył Diecezjalny Ośrodek Kształcenia Soborowego Księży i Ośrodek Duszpastersko-Katechetyczny, a także dokonał reorganizacji podziału administracyjnego.

Henryk Gulbinowicz 15 grudnia 1975 został mianowany, a 3 stycznia 1976 prekonizowany arcybiskupem metropolitą wrocławskim. Od 1976 do 2004 roku był metropolitą wrocławskim. Jest także honorowym obywatelem Wrocławia.

W ostatnich latach publicznie Gulbinowicza oskarżano o nadużycia seksualne, jakich miał dopuścić się dopuścić, ręczył też za księdza pedofila, zarzucano mu kontakty ze służbą bezpieczeństwa PRL.

Ofiara kardynała Gulbinowicza: Brali mnie za wariata

Kardynał Henryk Gulbinowicz pozbawiony insygniów biskupich i pochówku w katedrze. To były biskup białostocki i honorowy obywatel miasta

"Decyzja Watykanu motorem działań, które powinno przejąć świeckie państwo". Lewica domaga się wszczęcia śledztwa ws. kardynała H. Gulbinowicza (9.11.2020)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna