Hiszpania ole! Rosja bezradna

Redakcja
Rosyjski bramkarz Igor Akinfiejew trzykrotnie był bez szans
Wiedeń. Piłkarze Hiszpanii zagrają w finale Mistrzostw Europy z reprezentacją Niemiec. We wczorajszym, drugim półfinale, podopieczni trenera Luisa Aragonesa pokonali Rosję 3:0 (0:0). Przypomnijmy, że w fazie grupowej Hiszpania również wysoko pokonała Sborną 4:1.

Od początku czwartkowego spotkania piłkarze musieli grać w strugach deszczu. Lepiej do tych trudnych warunków, na stadionie w Wiedniu, przystosowali się Hiszpanie, którzy już w 6 minucie po raz pierwszy zagrozili bramce Rosjan. Xavi dośrodkował w pole karne, ale do piłki minimalnie spóźnił się Sergio Ramos. W chwilę później umiejętności rosyjskiego bramkarza Igora Akinfiejewa sprawdził Fernando Torres. Strzał hiszpańskiego napastnika w krótki róg obronił golkiper Rosji.

W 16. minucie dał o sobie znać najlepszy strzelec Rosji Roman Pawliuczenko, który huknął z rzutu wolnego z ponad 30 metrów, ale piłka poszybowała tuż nad poprzeczką bramki Ikera Casillasa.

Ten sam zawodnik mógł jeszcze raz pokonać hiszpańskiego bramkarza, gdy na kwadrans przed końcem I połowy znów groźnie strzelił z 20 metrów, ale tym razem to Casillas wybił piłkę na róg, którego nie zauważył zresztą belgijski arbiter spotkania.

W 29. minucie z rzutu wolnego z ponad 20 metrów uderzał lider klasyfikacji na najlepszego strzelca Euro David Villa. Napastnik Valenci podczas tego strzału nabawił się kontuzji i w 34. minucie musiał zejść z boiska zastąpiony przez Francesca Fabregasa.

W tej samej minucie piłkarze holenderskiego trenera Guusa Hiddinka przeprowadzili jeden z najgroźniejszych swoich ataków. Jednak Pawliuczenko fatalnie przestrzelił z 7 metrów.

W drugiej połowie meczu Hiszpania dali prawdziwy koncert gry. Rosjanie byli bezradni wobec grających z wielkim polotem piłkarzy z Półwyspu Iberyjskiego. Najpierw w 50 minucie Xavi Hernandez, później w 72 minucie Daniel Guiza i wreszcie na osiem minut przed końcem spotkania David Silva strzelili bramki na wagę awansu Hiszpanii do finału mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii.
Rosjanie słaniali się na nogach, jakby nie wytrzymywali fizycznie spotkania i zasłużenie przegrali.

Wielki finał rozegrany zostanie w Wiedniu w najbliższą niedzielę, tradycyjnie o godzinie 20.45.