Jacek Kmiecik
Hubert Hurkacz nie dał rady „zastrzelić” swoimi serwisami Francisa Tiafoe
Hubert Hurkacz nie dał rady „zastrzelić” swoimi serwisami Francisa Tiafoe AP/EASTNEWS
Polski tenisista Hubert Hurkacz drugiego dnia Pucharu Lavera na Rogers Arena w kanadyjskim Vancouver rozegrał dwa mecze – w singlu i deblu. „Hubi” nie zdołał obronić honoru Starego Kontynentu, przegrywając najpierw w godzinę i 14 minut z Amerykaninem reprezentującym drużynę Reszty Świata Francisem Tiafoe 5:7, 3:6, a następnie w parze z Francuzem Gaelem Monfilsem ulegli kanadyjsko-amerykańskiemu duetowi Felix Auger-Aliassime/Ben Shelton 5:7, 4:6.

We wcześniejszych starciach drugiego dnia meczu Europa – Reszta Świata reprezentujący Europę Norweg Casper Ruud pokonał w godzinę i 31 minut Amerykanina Tommy’ego Paula 7:6(6), 6:2, a Rosjanin Andriej Rublow przegrał już swój drugi pojedynek, tym razem w singlu w godzinę i 30 minut uległ Amerykaninowi Taylorowi Fritzowi 2:6, 6:7(3).

Stan konfrontacji o Puchar Lavera po piątkowych i sobotnich spotkaniach wynosi 10:2 na korzyść Reszty Świata, mimo iż reprezentacja świata wygrała siedem z ośmiu spotkań. Punkty w Laver Cup najliczane są jednak metodą progresywną, zwycięstwo w pierwszym dniu zawodów wyceniane było na 1 punkt, a drugim dniu wygrana dawała 2 punkty, a w trzecim ostatnim dniu turnieju, w niedzielę każdy triumf zapewni 3 punkty.

Europa więc ma jeszcze teoretyczne szanse zdobycia trofeum, w przypadku wygrania wszystkich czterech niedzielnych spotkań, za które otrzymałaby 12 punktów plus 2 uzyskane za wygraną sobotnią partię Ruuda. W przypadku wygrania 3 pojedynków zebrałaby jedenie 11 „oczek”, a więc przy jednym niedzielnym zwycięstwie za 3 punkty Reszta Świata miałaby punktów 13 i tym samym zdobyłaby Laver Cup.