Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idziesz na rozmowę o pracę? Skorzystaj z naszych rad

Anna NIEDZIELSKA echodnia
Gdy zostajesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj, by listownie lub telefonicznie skontaktować się z firmą i potwierdzić dzień, godzinę i miejsce spotkania. Następnie przygotuj się do rozmowy, powtarzając jeszcze raz ważne informacje dotyczące swojego życia zawodowego.

Może się zdarzyć, że w sytuacji stresu spowodowanego rozmową, zapomnisz jakieś istotne fakty, które powinieneś podać pracodawcy. Możesz zrobić notatki na swój temat i opracować odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (te znajdziesz w kolejnym odcinku naszego cyklu).

TECZKA I WIEDZA
Przed rozmową zawsze należy przygotować teczkę z najważniejszymi dokumentami (powinny się tam znaleźć CV, list motywacyjny, wszelkie referencje i certyfikaty, świadectwa pracy i dyplomy ukończenia szkół). Warto mieć przy sobie dwie teczki - jedną z kopiami, drugą z oryginałami dokumentów, które pracodawca - jeśli tylko będzie sobie tego życzyć - może przejrzeć.

Kolejny etap przygotowania to zebranie jak największej ilości informacji na temat firmy, w której chcemy znaleźć zatrudnienie. Dzięki temu być może uda się przewidzieć przynajmniej część pytań, które zostaną zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić, czym się firma zajmuje, ilu zatrudnia pracowników, czy praca odbywa się w systemie zmianowym, jakie są plany rozwoju firmy, jakie są jej najnowsze osiągnięcia i produkty. Ta wiedza świadczy o tym, że jesteśmy zainteresowani konkretnie tą pracą.

Warto także dowiedzieć się, przez kogo przeprowadzana jest rekrutacja - bezpośredniego przełożonego, firmę doradztwa personalnego, dział kadr, czy wewnętrzny dział personalny - najlepiej dowiedzieć się, kto będzie przeprowadzał rozmowę, poznać wcześniej nazwisko, tytuł i stanowisko tej osoby.

W DOBRYM TONIE
No i wreszcie na spotkaniu powinniśmy pokazać pracodawcy, że zależy nam na pracy u niego, okazując mu szacunek. Konieczna jest punktualność, więc podróż na rozmowę trzeba zaplanować tak, by mieć czas na nieprzewidziane "wpadki" - autobusy zawsze w taki dzień będą się spóźniały, a miasto będzie zakorkowane. Jednak należy pamiętać o tym, że za wczesne pojawienie się też nie będzie dobrze widziane. Najlepiej stawić się w umówionym na rozmowę miejscu na 5 minut przed wyznaczoną godziną.

Dobre maniery wymagają od nas także wyłączenia przed rozmową telefonu komórkowego - wtedy mamy pewność, że nie zakłóci jej dzwonek.
Tuż przed wejściem do pokoju, w którym będziemy mieć spotkanie trzeba pamiętać o ...uśmiechu. To na nim przyszły pracodawca zbuduje sobie wyobrażenie o naszej osobie. A to pierwsze wrażenie podpowie: w sytuacji stresującej ten pracownik potrafi się opanować.

Tekst pochodzi z portalu www.echodnia.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna