MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ilu uczniów przebywa obecnie na edukacji domowej? To pierwsza taka sytuacja w historii. Mamy najnowsze dane

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Edukacja domowa, a w zasadzie realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą to coraz popularniejsza forma nauki. Od czasu edukacji zdalnej cieszy się ona jeszcze większym zainteresowaniem. Najnowsze dane pokazują, że liczba dzieci w edukacji domowej na początku roku szkolnego 2023/2024 wynosi prawie 50 tysięcy. Jest też jedno zaskoczenie. To pierwsza taka sytuacja w historii edukacji domowej w Polsce.

Spis treści

Ile dzieci jest na edukacji domowej w roku szkolnym 2023/2024?

Fundacja Edukacji Domowej, która na podstawie danych z Ministerstwa Edukacji i Nauki na bieżąco monitoruje liczbę uczniów, realizujących obowiązek szkolny poza szkołą podała, że w roku szkolnym 2023/2024 (stan na 30 września 2023) dokładnie 48 114 osób uczy się w ramach tzw. edukacji domowej.

Mama z córką odrabiają lekcje.
Kolejny raz wzrosła liczba dzieci uczących się w ramach edukacji domowej. freepik/ pikisuperstar

Warto przypomnieć, że w raporcie „Nowa jakość czy patologia? Edukacja domowa w Polsce”, który został opublikowany w sierpniu tego roku, przedstawiono statystyki dotyczące liczby dzieci w nauczaniu domowym na maj 2023. Wówczas liczba ta wynosiła 42 329. Nagły wzrost mogliśmy obserwować w trakcie wybuchu pandemii i wprowadzenia nauki zdalnej (liczba dzieci na ED w 2019 roku wynosiła 19 947, a w 2020 już 31 770 – jak wynika z raportu).

To pierwsza taka sytuacja w historii edukacji domowej

Już we wspomnianym raporcie mogliśmy zauważyć trend wzrostowy w przypadku uczniów uczęszczających do szkół ponadpodstawowych, którzy zdecydowali się kontynuować naukę w ramach edukacji domowej. Dotychczas jednak dominowali uczniowie szkół podstawowych.

Z danych przekazanych przez fundację wynika, że pierwszy raz w historii liczba licealistów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą przewyższyła liczbę uczniów szkół podstawowych, którzy zdecydowali się na taką formę nauki:

Grafika Fundacji Edukacji Domowej
Pierwszy raz w historii więcej licealistów, aniżeli uczniów szkół podstawowych uczy się w ramach edukacji domowej. Dane Fundacji Edukacji Domowej

Duży wzrost uczniów realizujących edukację domową w dwóch województwach

Z przekazanych przez Fundację Edukacji Domowej danych wynika, że w woj. mazowieckim zmniejszyła się liczba uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą (z ponad 21 tys. w maju tego roku do ponad 18 tys. we wrześniu 2023). Z kolei liczba ta podwoiła się w dwóch województwach:

  • woj. śląskim (z niespełna 5 tys. do ponad 8 tys.);
  • woj. wielkopolskim (z niespełna 5 tys. do ponad 10 tys.).
Grafika Fundacji Edukacji Domowej
Największy wzrost obserwujemy w woj. śląskim i wielkopolskim. Dane Fundacji Edukacji Domowej

Czym jest edukacja domowa?

Edukacja domowa to alternatywna i darmowa forma nauki, która polega na tym, że uczniowie realizują podstawę programową poza budynkiem szkoły (w domu, podróży lub w innych okolicznościach). Jest ona uregulowana prawnie (art. 37 w ustawie Prawo oświatowe) i formalnie nazywa się „realizowaniem obowiązku szkolnego poza szkołą”.

Osoba, która uczy się w taki sposób, nie chodzi na lekcje, musi jednak przystąpić do egzaminów klasyfikacyjnych, które potwierdzają przyswojenie przez nią podstawy programowej. Obecnie coraz więcej szkół oferuje różnego rodzaju pomoce w nauce m.in. platformy, które przygotowują do egzaminów i nie tylko (np. Centrum Nauczania Domowego, Szkoła w Chmurze czy platforma International Montessori Institute).

Dzieci formalnie zapisane są do konkretnej placówki, najczęściej takiej, która nazywana jest „przyjazną edukacji domowej”. W Polsce przepisy dotyczące nauczania domowego w przeciwieństwie do niektórych krajów europejskich są dość swobodne. Nie obowiązuje rejonizacja (uczeń może być zapisany do dowolnej szkoły w Polsce), nie ma też konieczności okazania zgody z poradni psychologiczno-pedagogicznej (zmiana ta nastąpiła w 2021 roku).

Warto zaznaczyć, że edukacja domowa może być realizowana w różny sposób, niektórzy rodzice decydują się na zapisanie swojego dziecka do kolektywu edukacyjnego, nieszkoły, inni na zajęcia dodatkowe, a jeszcze inni do pobliskiej świetlicy wspierającej edukację domową. Ile rodzin, tyle pomysłów na realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ilu uczniów przebywa obecnie na edukacji domowej? To pierwsza taka sytuacja w historii. Mamy najnowsze dane - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna