Integracja dzieci przez sport

Materiał informacyjny kampanii ,,Sport Bez Barier"
Rekreacja i sport to dziedziny o dużym potencjale w dziedzinie integracji dzieci nie tylko z rówieśnikami w szkole, ale także z innymi członkami rodziny.

Nie każde dziecko może samodzielnie uprawiać sport, ale wtedy warto, aby rodzice lub opiekunowie zapewnili im inne możliwości aktywności fizycznej. Jest przecież wiele form rekreacji na świeżym powietrzu, można np. organizować wspólne wycieczki rowerowe po lasach, nad jeziorami, czy do miejscowości z ciekawymi obiektami zabytkowymi i historycznymi (zamki, pałace, skanseny, tereny bitew itp.).

Taka rodzinna aktywność bardzo dobrze wpływa na dzieci i rodziców. – Wspólna rekreacja umacnia, scala rodzinę, która lepiej sobie radzi z wyzwaniami związanymi z wychowywaniem niepełnosprawnego dziecka. Zwłaszcza, że takie dziecko czuje się wtedy bardziej akceptowane przez rodzeństwo, gdyż jego zachowania niewiele odbiegają od zachowania sprawnych sióstr i braci – uważa pani Dorota, terapeutka prowadząca prywatny gabinet rehabilitacji psychologicznej dla dzieci z niepełnosprawnościami. – Widzę bardzo często, że podjęcie przez niepełnosprawne dziecko aktywności fizycznej przynosi bardzo dobre rezultaty w terapii tego dziecka i jego rodziny. Można bowiem planować wspólne wypady poza miasto w weekendy, a także dłuższe wyjazdy wakacyjne. Obecność niepełnosprawnego dziecka w rodzinie nie skazuje tej rodziny na życie tylko w swoim domu – wyjaśnia pani Dorota.

Lubię pływać

Wiele mówią także reakcje samych dzieci z niepełnosprawnościami. Mikołaj jest 9-letnim dzieckiem z porażeniem mózgowym i przez to ma trudności w poruszaniu się. Ale jeśli tylko jest taka możliwość, to jeździ z rodzicami i dwoma braćmi np. na wycieczki rowerowe, a jego stan pozwala również na to, aby w asyście wykwalifikowanego instruktora jeździł na koniu. Po każdym takim wypadzie – jak opisuje mama Mikołaja – chłopiec jest zrelaksowany, spokojniejszy, chętnie słucha jak ktoś mu czyta książki, łatwiej zasypia.

11-letnia Klara miała dwa lata, gdy zdiagnozowano u niej autyzm. Chodzi do szkoły integracyjnej, a od trzech lat uczęszcza na lekcje pływania. – Na basen chodzę we wtorki, czwartki, soboty i niedziele. Zawsze o 15 – opowiada dziewczynka. Pływanie niejako jest odniesieniem dla jej harmonogramu dnia, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na jej samopoczucie, humor, otwiera na kontakty z rówieśnikami i dorosłymi, generalnie nieco osłabia objawy autyzmu. Dziecko jest spokojniejsze, bardziej wyciszone, wykazuje coraz większe zainteresowanie nauką, jest po prostu lepiej skoncentrowane na swoich szkolnych zajęciach.

Walory aktywności fizycznej, jej znaczenie dla osób z niepełnosprawnościami dostrzegła Fundacja Neuron+, która już po raz drugi organizuje kampanię społeczną „Sport bez Barier”. Jej celem jest promowanie sportu, rekreacji i turystyki wśród OzN, także wśród dzieci. W ramach kampanii promowane są dyscypliny sportu dedykowane osobom z niepełnosprawnościami, relacjonowane są również najważniejsze wydarzenia sportowe z udziałem niepełnosprawnych sportowców.

Ogólnopolska kampania „Sport bez Barier” – edycja 2023, realizowana jest przy wsparciu: Fundacji ARP, Fundacji BGK, Fundacji PFR, Fundacji PGNiG oraz Totalizatora Sportowego.

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier”- edycja 2023.

Więcej na
https://sportbezbarier.pl/
https://www.facebook.com/FundacjaNeuronPlus
https://www.instagram.com/neuronplus/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Integracja dzieci przez sport - Dziennik Bałtycki

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna