Przez trzy dni czerwca to niewielkie uzdrowiskowe miasto będzie żyło ekologią. Wydarzenie pod hasłem „Energia przyszłości w bezpiecznej Europie” organizuje Fundacja Ośrodek Wspierania Ekologii przy współpracy Politechniki Białostockiej i gminy Supraśl.
IX już edycja EKOFORUM odbędzie się między 15 a 17 czerwca i trzeba podkreślić, że jest to największe takie wydarzenie branżowe w północno-wschodniej Polsce. O jego tematyce mówili we wtorek (9.05) organizatorzy.
Supraśl dba o ekologię
Jak powiedział burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, miasto jest uzdrowiskiem, w którym w sposób szczególny dba się o ekologię. – Dbamy o to, żeby nie było emisji pyłów zawieszonych, emisji CO2, żeby było czysto i ekologicznie. Chcemy, aby Supraśl był miastem harmonii między cywilizacją, a naturą – mówił Radosław Dobrowolski.
Czytaj również:
Dodał, że przykładem takich działań jest zrewitalizowany park-ogród z połowy XVIII wieku w centrum miasteczka.
– Jako uzdrowisko ciągle się uczymy. Cieszę się, że będziemy mieli merytoryczne wsparcie ze strony Politechniki Białostockiej, bowiem przed nami wiele zadań. W nowej perspektywie unijnej mamy otrzymać olbrzymie wsparcie środków europejskich na tworzenie ekologicznych rozwiązań w Supraślu, a chodzi m.in. o produkcję ekologicznej energii elektrycznej z powietrza, wody i słońca. Słowem EKOFORUM jest dla nas i poligonem doświadczalnym, i transferem wiedzy na temat nowych technologii – podkreślił burmistrz dodając, że w tym roku EKOFORUM zostanie połączone z Dniami Supraśla (m.in. wioska indiańska, stoiska edukacyjne, dmuchane place zabaw, dania kuchni regionalnej).
Partner naukowy z doświadczeniem
- To naturalne, że zostaliśmy partnerem Kongresu, bo to realizacja naszej misji. Tematy takie jak: OZE efektywność energetyczna czy poszukiwanie smart rozwiązań podejmowane są na naszej uczelni od wielu lat. To tematyka badań naukowych, ale też przedmiot naszej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczych – mówiła rektor Politechniki Białostockiej Marta Kazberuk-Kosior.
Przypomniała też, że chodzi m.in. o poprawę efektywności energetycznej w architekturze, o wytwarzanie paliw stałych pochodzenia roślinnego, budownictwo zeroemisyjne czy pozyskiwanie zielonej energii z turbin wiatrowych, fotowoltaiki.
- Bardzo doceniam formułę EKOFORUM, czyli dyskusję władz, przedsiębiorców, ekspertów i naukowców, bo wzajemne zrozumienie jest najważniejszym krokiem przy wdrażaniu nowych rozwiązań po powszechnego użycia – podkreśliła rektor PB.
Kongres w nowej formule
Z kolei Krzysztof Jan Stawnicki, główny organizator i prezes Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii poinformował, że tegoroczne EKOFORUM zostały wydłużone do trzech dni, a jego formuła zmieniona.
- Podczas pierwszego dnia będzie pięć paneli dyskusyjnych, w tym ten najważniejszy zatytułowany „Energia przyszłości w bezpiecznej Europie”, który zainauguruje wydarzenie 15 czerwca. Będą też cztery sesje tematyczne w tym AgroOZE, Efektywność energetyczna w jednostkach samorządu terytorialnego oraz Ciepło z OZE – wyliczał Krzysztof Stawnicki.
Czytaj również:
COMPONENT {"params":{"id":"23038979"},"component":"single_article"}
W kolejnych dniach zaplanowano m.in. konferencję naukową, która przygotowała PB o efektywności energetycznej i technologiach Smart.
- Finałem tegorocznego EKOFORUM będzie Piknik Św. Jana Nepomucena (17.06) oraz zlot aut elektrycznych i hybrydowych. Dodam, że udało nam się ściągnąć również samochód wodorowy (Toyota Mirai), który będzie można nie tylko obejrzeć, ale także przetestować – podsumował prezes Fundacji OWE.
Poza dyskusjami zaplanowano także wernisaż wystawy "Polskie malarstwo na łamach magazynu OZEON", wieczór branżowy czy wręczenie Eko Certyfikatów.
Chętni, którzy chcą wziąć udział w panelach dyskusyjnych IX Międzynarodowego Kongresu EKOFORUM mogą się zgłaszać przez stronę https://ekoforum.info/