Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak nad wodą zapewnić dziecku bezpieczeństwo?

opr. now
Upewnijmy się, że miejsce, które wybraliśmy, nie jest objęte zakazem kąpieli. Najpewniejsze są kąpieliska strzeżone.
Upewnijmy się, że miejsce, które wybraliśmy, nie jest objęte zakazem kąpieli. Najpewniejsze są kąpieliska strzeżone.
Morze, jezioro, nawet niewielka rzeczka to dla dzieci obietnica wspaniałej zabawy. Co zrobić, żeby wypoczynek nad wodą był nie tylko przyjemny, ale też bezpieczny?

Gdzie po pomoc

integrowany System Ratownictwa obsługuje specjalne numery ratunkowe. Nad wodą jest to numer 601 100 100. To pierwszy na świecie systemem ratownictwa wodnego wykorzystującym technologie GSM/UMTS/GPS. Zapewnia szybką łączność ze wszystkimi kąpieliskami morskimi i mazurskimi. Od wezwania pomocy do momentu zlokalizowania osoby, która wezwała pomoc, upływa maksymalnie do 3 minut.

Większość dzieci wody się nie boi. Dlatego im wcześniej wpoimy im zasady bezpiecznych kąpieli, tym będziemy spokojniejsi, gdy jako nastolatki samodzielnie wybiorą się nad morze lub jezioro.

Przede wszystkim sami bądźmy odpowiedzialni. Wypoczywajmy w miejscach, gdzie kąpiel jest dozwolona i można liczyć na pomoc ratownika. Nie wchodźmy do wody, gdy wywieszona jest czerwona flaga. Nigdy też nie zostawiajmy małych dzieci samych w wodzie, nawet jeżeli sięga ona tylko do kolan.

Pluskanie z głową

Nad wodę ciągnie nas szczególnie wtedy, gdy panuje upał. Kąpiel dla mocno nagrzanego ciała może oznaczać szok termiczny. Zanim nasza pociecha wejdzie do wody, ochłodźmy jej powoli ramiona, okolice serca i kark. Podczas pluskania dzieci zawsze powinny mieć na głowie czapeczkę. Zabierzmy taką, której nie będzie szkoda zamoczyć. Zadbajmy też o wodoodporny krem z filtrem.

Zajęte kąpielą maluchy są wyjątkowo odporne na zimno. Jeżeli jednak skóra dziecka zrobiła się blada, a usta sine, to natychmiast trzeba pociechę wyciągnąć, osuszyć i przebrać w ciepłe rzeczy. Nie zostawiajmy malucha w mokrym kostiumie, bo to właśnie może doprowadzić do przeziębienia prędzej niż moczenie się w zimnym morzu czy jeziorze. Pamiętajmy też, że długa kąpiel osłabia. Po wyjściu z wody zapewnijmy dziecku przekąskę i chwilę spokojnego odpoczynku.

Zabawa przestaje być zabawą

Nie zaszkodzi, jeżeli zasady bezpiecznych kąpieli przypomnimy także starszym dzieciom przed wyjazdem na kolonie czy obóz. Powtórzmy im zatem, że skok na głowę do wody nie głębszej niż 1,5 m często kończy się urazem kręgosłupa, kalectwem, a nierzadko nawet śmiercią.

Z kolei popularne wśród nastolatków wzajemne wpychanie się do wody z pomostu może spowodować - tylko w w wyniku nagłej zmiany temperatur - zatrzymanie krążenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna