Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki jesteś, internauto? My już Cię poznaliśmy!

(ka)
Raczej mężczyzna, rzadziej kobieta. Dobrze wykształcony, młody, pozytywnie oceniający dokonania rządu Donalda Tuska, popierający Platformę Obywatelską i nie narzekający na biedę. Odnajdujesz się w tym portrecie polskiego internauty? Czy może jednak statystyki kłamią?

O stworzenie portretu internauty pokusił się ostatnio CBOS. Przedstawiamy wyniki badań. Z internetu korzystają przede wszystkim ludzie młodzi i bardzo młodzi. Wśród seniorów powyżej 65 roku życia tylko 6 proc. korzysta z zasobów sieci. To pewnie nikogo nie zaskakuje. Ale warto zwrócić uwagę, że w ciągu kilku lat liczba Polaków regularnie wchodzących do sieci wzrosła kilkakrotnie.

Dzisiaj w Polsce korzystanie z sieci jest niemal powszechne wśród osób z wyższym wykształceniem. Zarówno w grupie mających wykształcenie wyższe z dyplomem magistra, jak i wśród tych, którzy ukończyli studia z tytułem inżyniera lub licencjata, zdecydowana większość używa internetu (po 85 proc.). W sieci bywa również ponad połowa ludzi mających wykształcenie średnie bądź pomaturalne lub policealne. Natomiast stosunkowo niski odsetek internautów
(35 proc. ) jest wśród ankietowanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

Jeśli chodzi o rodzaj wykonywanej pracy, internauci stanowią większość wśród specjalistów, kadry kierowniczej, pracowników administracyjno-biurowych i techników, jak również wśród prowadzących własną działalność gospodarczą . Z internetu korzysta także ponad połowa robotników wykwalifikowanych, dużo mniej natomiast rolników i robotników niewykwalifikowanych.

Podlaskie na szarym końcu

Niestety, województwo podlaskie wciąż zajmuje jedną z ostatnich pozycji w Polsce jeśli chodzi o liczbę użytkowników internetu. Najwięcej jest w województwie śląskim (56 proc. mieszkańców), opolskim (55 proc.), małopolskim (54 proc.) i dolnośląskim (53 proc.). Natomiast w podlaskim tylko 39 proc. mieszkańców regularnie korzysta z sieci. Mniej jest tylko w województwie kujawsko-pomorskim - 36 proc.

Co ciekawe, partią internautów jest PO - większość z nich oddałaby na nią głos. Pozostałe ugrupowania cieszą się niewielką popularnością. Internauci zdecydowanie lepiej niż niekorzystający z sieci oceniają także dotychczasowe dokonania rządu Donalda Tuska - większość uważa, że jego bilans wypada pozytywnie, podczas gdy wśród nieużywających internetu zaznacza
się niewielka przewaga ocen negatywnych. Jeżeli chodzi o urząd prezydenta, to internauci częściej niż pozostali są krytyczni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna