MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie grzyby można zebrać w sierpniu? Po deszczu pojawiły się popularne okazy. Większość znasz, ale niektóre są trujące

Katarzyna Zawada
Grzybobranie 2022 wcale nie zaczyna się jesienią, tylko latem. Zobacz, co można znaleźć w polskich lasach.
Grzybobranie 2022 wcale nie zaczyna się jesienią, tylko latem. Zobacz, co można znaleźć w polskich lasach. Krzysztof Kapica/Polska Press
Koniec lipca przyniósł deszcz w większości kraju, co oznacza raj dla grzybiarzy. Na początku sierpnia mogą ruszyć do lasu i zebrać wiele znanych i smacznych gatunków grzybów. Warto na nie postawić, bo oprócz walorów smakowych, działają dobroczynnie na nasz organizm. W gąszczu drzew można jednak trafić na przykre niespodzianki. Niektóre okazy są trujące i łatwo pomylić je z jadalnymi. Na co należy uważać?

Spis treści

Grzybobranie 2022. Jaki będzie sezon?

Choć przyjęło się, że najlepsze grzybobranie odbywa się jesienią, to już na początku lata pojawiają się pierwsze okazy. W sierpniu amatorzy leśnych wycieczek polują na kurki, maślaki lub borowiki. Doświadczeni zbieracze potrafią obłowić się na kilkadziesiąt kilogramów rocznie. Część trafia na handel, część na domowe zapasy.

- Pod Lublinem są już piękne kanie, o kurkach nie wspomnę – mówi nam Maria, która od 20 lat zbiera grzyby.

Najczęściej zbierane grzyby. Tych szukaj w sierpniu

Kilka dni temu były wicepremier Janusz Piechociński stwierdził w programie „Newsroom” WP, że tegoroczne zbiory są słabe. Wszystkiemu winne susza i brak opadów. Dopiero końcówka lipca przyniosła upragniony deszcz. Na początku sierpnia najwięcej grzybów można zebrać na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Pomorzu, w Łódzkiem, w innych regionach też zdarza się zapełnić koszyk.

- W lesie mieszanym bukowo-świerkowym zebrałam 2 wielkie sowy (czubajki), 6 borowików i 1 ceglastoporego – czytamy na forum.

Najczęściej zbierane teraz grzyby to borowiki (zwane też prawdziwkami), maślaki, podgrzybki, kanie i kurki. Wśród znalezionych okazów są też mniej znane żółciaki siarkowe, gołąbki, boczniaki i mleczaje.

- Trzeba wierzyć, że jesień będzie bardziej deszczowa – podsumował na antenie WP Piechociński.

Jak właściwie zbierać grzyby? Leśnicy przypominają o zasadach

Najważniejsze to wybierać te gatunki, które znamy. Warto też skupić się na rozmiarze grzyba, zbyt małe mogą być trudne do określenia. Nie bez znaczenia jest też forma pozyskiwania znalezionego okazu.

– Pamiętajmy, aby nie niszczyć grzybni, ponieważ w takim wypadku nikt inny nie znajdzie w tym miejscu więcej grzybów. Dlatego najlepiej jest wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała – przypominają Lasy Państwowe.

Co ważne, skarby leśnego runa można legalnie pozyskiwać, pod warunkiem, że nie pochodzą one z rezerwatu, parku narodowego lub lasu objętego zakazem wstępu.

Pod jakimi drzewami znajdziesz najwięcej grzybów?

Współpraca drzew z grzybami w przyrodzie nazywana jest mikoryzą. Oba gatunki czerpią korzyści ze swojej obecności. Niektóre wyjątkowo lubują się w swojej obecności. Najwięcej gatunków grzybów znajdziemy pod sosnami, borowiki często widuje się przy bukach, podgrzybki przy dębach, maślaki przy modrzewiach, a koźlarze pod świerkami i brzozami.

Gatunki trujące. Tych w Polsce nie brakuje

Jednym z grzybów, na które szczególnie trzeba uważać, jest muchomor zielonawy sromotnikowy. Niektórzy mylą go z gąską, gatunki te nie wyróżniają się też smakiem ani zapachem. Zatrucie objawia się po czasie, zaczynają się problemy trawienne, które mogą doprowadzić do poważnych problemów z nerkami i wątrobą, w konsekwencji nawet do śmierci. Wśród grzybów, na które trzeba brać poprawkę, są też m.in. muchomor czerwony, borowik szatański, zasłonak rudy i maślanka wiązkowa.

Na bazarkach lub przy drogach wielu grzybiarzy sprzedaje zebrane okazy. Warto wybierać te grzyby, które są nam znane. W razie wątpliwości można skonsultować się z grzyboznawcą. Zobacz, co znajdziesz w sierpniu w polskich lasach:

Źródło: grzyby.pl, Lasy Państwowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna