Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeden znika, drugi się pojawia. Od stycznia nowy podatek od nieruchomości. Sprawdź, kto będzie zwolniony z podatku od PCC

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Dodatkowy podatek zapłacą osoby, które hurtowo kupują mieszkania. Ma to pomóc zwiększyć dostępność mieszkań dla rodziny w Polsce.
Dodatkowy podatek zapłacą osoby, które hurtowo kupują mieszkania. Ma to pomóc zwiększyć dostępność mieszkań dla rodziny w Polsce. 123rf.com/tychyl90
Początek roku to także nowy podatek od nieruchomości. 6-procentowy podatek od czynności cywilno-prawnych właśnie wszedł w życie. Podsumowujemy zmiany od 1 stycznia i sprawdzamy, kto zapłaci podatek od zakupu mieszkania, a kto może liczyć na zwolnienie z PCC?

Spis treści

Kupujesz więcej niż jedno mieszkanie? Zapłacisz dodatkowo

Jeszcze w 2023 roku prezydent podpisał ustawę o zmianach dotyczących podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC). Od 1 stycznia 2024 roku osoby nabywające szóste i każde kolejne mieszkanie w jednej inwestycji zapłacą dodatkowy podatek w wysokości 6 proc. wartości lokalu.

Podatek będzie obowiązywał także w sytuacjach, kiedy doszło do nabycia lokalu na zasadach współwłasności przez kilku kupujących, a przynajmniej jeden z nich jest zobowiązany do opłacenia takiego podatku.

Podatek w wysokości 6 proc. nie będzie dotyczył:

  • zakupu domów jednorodzinnych
  • dziedziczenia
  • darowizny
  • odwróconej hipoteki
  • renty dożywotniej
  • wyroków sądowych

Wprowadzenie podatku ma ograniczyć skupowanie mieszkań przez zagranicznych inwestorów i polskie firmy, a przez to poprawić dostępność mieszkań dla przeciętnego obywatela.

Podatek od PCC ma pomóc przeciętnemu Polakowi

Według rządu poprzedniej kadencji hurtowe kupowanie mieszkań oznacza dla przeciętnej polskiej rodziny znacznie mniejszy wybór i wyższe ceny. Według analityków nie to jest jednak głównym problemem na polskich rynku nieruchomości.

Zagraniczni inwestorzy (a więc podmioty kupujące duże ilości mieszkań w konkretnych inwestycjach), stanowią zaledwie kilka procent całego roku, a brak dostępności mieszkań jest bardziej prozaiczny.

W 2022 roku udzielono najmniej kredytów hipotecznych od 20 lat. W niektórych miesiącach spadki sięgały blisko 80 procent. Przez wysokie stopy procentowe zdolność kredytowa Polaków drastycznie spadła, banki windowały ceny kredytów przez niestabilną sytuację geopolityczną i fiskalną, a w efekcie deweloperzy wstrzymywali się z rozpoczęciem nowych inwestycji, nawet na terenach, które już do nich należały.

W 2023 roku rządowy program Bezpieczny kredyt 2 proc. zaskakująco szybko napędził popyt, ale podaż nie ruszy tak szybko. Mieszkania nie zaczną powstawać z dnia na dzień, a zaufanie deweloperów do stabilności obecnej sytuacji także nie poprawi się tak szybko. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2024 roku, ale już wiadomo także, że inwestorzy będą próbowali obejść przepisy, np. przepisując mieszkania na członków rodziny.

Pierwsze mieszkanie bez podatku

Do połowy 2023 roku każda osoba nabywająca nieruchomość na rynku wtórnym była zobowiązana do zapłaty 2-procentowego podatku od czynności cywilno-prawnych. Nowelizacja ustawy znosi podatek od PCC, co może dać nawet dać nawet kilkanaście tysięcy złotych oszczędności.

_Myślę, że mniej więcej pod koniec sierpnia będzie zlikwidowany podatek od czynności cywilnoprawnych zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym _– oceniał Waldemar Buda, były minister rozwoju latem 2023 roku.

Może zatem warto wstrzymać się jeszcze kilka tygodni z zakupem mieszkania na rynku wtórnym? Przepisy ustawy już weszły w życie, natomiast wygasł właśnie program Bezpieczny kredyt, a nowy rząd zapowiada wprowadzenie alternatywnego rozwiązania. Medialne doniesienia wskazują, ze nowy program wsparcia dla kupujących mieszkania ma dotyczyć także rynku wtórnego.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jeden znika, drugi się pojawia. Od stycznia nowy podatek od nieruchomości. Sprawdź, kto będzie zwolniony z podatku od PCC - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna