Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest praca. Nie mogą znaleźć dobrych pracowników

(hel)
sxc.hu
W firmach przyjaznych środowisku, co trzeci pracodawca uważa, że absolwentom szkół brakuje wiedzy.

Kierunki kształcenia

Kierunki kształcenia

Największym zainteresowaniem młodzieży z powiatu suwalskiego cieszą się następujące kierunki kształcenia: technik rolnik, technik mechanik, technik mechanik samochodowy i technik hotelarstwa. Najmniejszym - technik usług fryzjerskich, technik technologii żywności i technik mechatronik.

Co drugi pracodawca z naszego regionu twierdzi, że s ą problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Co trzeci pracownik natomiast twierdzi, że w firmie wykonuje czynności niezgodne ze swoim wykształceniem.

Mają za mało wiedzy
Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku dokonali analizy potrzeb kadrowych w firmach, które stawiają na ochronę środowiska w powiecie suwalskim. Ocenili także, czy pracodawcy mają problemy z pozyskaniem odpowiedni wykwalifikowanych pracowników i czego się od nich spodziewają.

Wyniki badań specjalistów wskazały, że 43 procent absolwentów naszych szkół zawodowych jest dobrze przygotowana do pracy. Ale ten wskaźnik nie powinien specjalnie cieszyć, ponieważ w powiecie białostockim wynosi on 48,7, a w łomżyńskim - 45,6 proc.

Prawie 29 proc. przedsiębiorców uważa, że absolwenci suwalskich szkół posiadają wiedzę teoretyczną. Natomiast brakuje im praktycznej.

Jest też spora grupa, bo aż 7,8 procent pracodawców, zdaniem których młodzież nie ma żadnych wiadomości. Ani teoretycznych, ani praktycznych. Pod tym względem jesteśmy lepsi od powiatu łomżyńskiego (9,7 procent), ale gorsi od białostockiego.

Z przeprowadzonych badań wynika też, że połowa absolwentów naszych szkół zawodowych potrafi wykorzystać w pracy wiedzę, którą posiądzie w szkole. Co czwarty natomiast nie umie zrobić z niej użytku.

Pracownicy, podczas wywiadów, przyznali, że myślą o podwyższeniu swoich kwalifikacji. Chce to uczynić aż 51 procent respondentów. Co piąty nie zamierza poszerzać swojej wiedzy, a co siódmy już to robi.

Pracodawcy muszą szkolić
Zdecydowana większość, bo niemal 93 procent szkół twierdzi, że śledzi losy swoich absolwentów. Czyni to kontaktując się z urzędem pracy oraz właścicielami firm. Karierę swoich absolwentów śledzi też przez internet i w prasie.

Autorzy badań sugerują, aby pracodawcy inwestowali w rozwój wiedzy pracownika kierując go np. na kursy, czy szkolenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna