Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Językoznawca prof. Michał Kondratiuk: Hołubowicz pochodzi od gołębia, a Wanczewski od brzucha

Dorota Naumczyk, prof. Michał Kondratiuk
Jak dodaje językoznawca, nazwisko Hołubowicz jest popularne we wszystkich językach wschodniosłowiańskich.
Jak dodaje językoznawca, nazwisko Hołubowicz jest popularne we wszystkich językach wschodniosłowiańskich. sxc.hu
Kilkuset Czytelników „GW” zgłosiło się za naszym pośrednictwem do prof. Michała Kondratiuka z prośbą o rozszyfrowanie ich nazwisk i nazw miejscowości. Na razie więc wstrzymujemy przyjmowanie kolejnych zgłoszeń, by językoznawca mógł zająć się tymi, które otrzymał.

Niedawno odwiedzając rodziców w Augustowie, natknąłem się we „Współczesnej“ na stronę poswięconą pochodzeniu nazwisk i nazw miejscowości“ - pisze do nas Kamil Hołubowicz. - „Wtedy postanowiłem napisać z zapytaniem o swoje nazwisko. Z tego co zauważyłem, nazwisko Hołubowicz jest spotykane głównie (o ile nie wyłącznie) w Polsce północno-wschodniej, zwłaszcza na suwalszczyźnie. Mogłoby to potwierdzac teorię o litewskim pochodzeniu nazwiska. Jestem ciekaw w jaki sposób i gdzie się ono narodziło“.

Hołubowicz

- Nazwisko patronimiczne, utworzone od nazwy osobowej Hołub, a ta od apelatywu białorusiego i ukraińskiego hołub, rosyjskiego gołub, czyli „gołąb, rząd ptaków obejmujących liczne gatunki, żyjące w stanie dzikim lub oswojonym; przenośnie - symbol pokoju“ - wyjaśnia prof. Michał Kondratiuk. - Nazwisko Hołub poświadczone jest w źródłach polskich w 1423 roku, zaś Gołąb w roku 1370. W nazwisku Hołubowicz sufiks -owicz ma znaczenie „syn, potomek“.

Jak dodaje językoznawca, nazwisko Hołubowicz jest popularne we wszystkich językach wschodniosłowiańskich. Na obszarze Polski mieszka 1.098 nosicieli tego nazwiska, z tego w dawnym woj. białostockim było 93 nosicieli, natomiast w dawnym woj. suwalskim - aż 409 osób o tym nazwisku. Podobnie jak w nazwiskach Goług, gwarowo Hołub, tak i w nazwiskach pochodnych często formy gwarowe z początkowym [h] w wyniku substytucji zamieniane są na [g].

Aktualnie w województwie podlaskim nazwisko Hołubowicz najczęściej można spotkać w Suwałkach (nosi je 105 mieszkańców), Białymstoku (39), Augustowie (37) - na podst. www.nazwiska-poslkie.pl

POPOWSKI

Od jednego z naszych Czytelników dostaliśmy list o treści: „Witam, chciałbym, aby pan profesor sprawdził pochodzenie nazwiska Popowski, Mój ojciec pochodził z wsi Kapice koło Grajewa. Jego ojciec miał na imię Jan, matka - Natalia. Mieli ośmioro dzieci, w tym mojego ojca - Henryka.“

- Nazwisko Popowski poświadczone jest w źródłach polskich w 1387 roku - rozpoczyna językoznawca. - Pochodzi ono od nazw miejscowości typu: Popowo (jest m.in. w pow. augustowskim, grajewskim), Popówka, Popowice. Nazwisko Popowski nosi w Polsce 1953 osoby, z tego w dawnym woj. białostockim - 148 osób, suwalskim - 141. Nazwiska odmiejscowe informują o dawnym pochodzeniu osoby z danej osady, czy obecnym miejscu jej zamieszkania.

W północno-wschodniej Polsce nazwisko Popowski najczęściej spotkamy w Ełku (75 mieszkańców), Białymstoku (35), Mońkach (34), Suwałkach (25), Grajewie (18), Czarnej Białostockiej (13), Łapach (9).

FRANKOWSKI

Nasz Czytelnik Kondrat Frankowski z wsi Tyniewicze Duże prosi o wyjaśnienie etymologii swojego nazwiska.

- Nazwisko Frankowski poświadczone jest w źródłach polskich już od 1629 roku - wyjaśnia prof. Michał Kondratiuk. - Pochodzi ono od nazw miejscowości typu Franki (między innymi w powiecie augustowskim, kilka wsi w pow. wysokomazowieckim, m.in. Franki-Dąbrowa, Franki-Perki, Franki-Piaski), Franków, miasto Fankiwśk ( Frankowsk) na Ukrainie. W Polsce nazwisko Frankowski jest bardzo rozpowszechnione, nosi je około 11.100 mieszkańców.

W naszym regionie najczęściej możemy je spotkać w Białymstoku (174 mieszkańców).

WANCZEWSKI

Szymon Wanczewski pisze do nas: „ Chciałbym poznać pochodzenie mego nazwiska - Wanczewski. Ojciec mój urodził się we wsi Wysokie Laski niedaleko Sokólki. Samo nazwisko jest rzadkie i właściwie na Podlasiu żyją tyko członkowie mojej rodziny o tym nazwisku“.

- Podstawą nazwiska Wanczewski (i jego wariantów fonetyczno-słowotwórczych typu Wańczewski, Wanczowski, Wańczowski, Wańciak, Wanczuk, Wańczuk) może być nazwa osobowa Wanca, pochodząca od gwarowego słowa wanc, wanca w sensie „brzuch“ lub od imienia skróconego Wan (= Iwan), czy też od niemieckiej nazwy osobowej Wanz - tlumaczy profesor Kondratiuk. - Nazwisko Wanczewski w dawnym woj. białostockim nosi 33 osoby, a nazwisko Wańczewski - 20 osób.

W województwie podlaskim nazwisko Wanczewski najczęściej występuje w Białymstoku (14 osób) i w Wasilkowie (9). Można je też spotkać w Sokółce.

BAŁAZY

Rafał Bałazy dopytuje zaś o pochodzenie swojego nazwiska.

- Nazwisko to występowało dawniej w formach: Bałaz (1621 r.), Bałaza (1668 r.), Bałazy (1591 r.), Bałaż, Bałaży - wymienia językoznawca. - Pochodzi ono od węgierskiego imienia Balazs (= Błażej). Forma Bałazy w źródłach historycznych polskich jest poświadczona najwcześniej. W Polsce nazwisko Bałazy ma wielu nosicieli (1141 osób). Najwięcej nosicieli tego nazwiska mieszka na południu Polski w dawnych województwach: katowickim (266), krakowskim (118), ale jest również sporo w daw. woj. łomżyńskim (193), ostrołęckim (167), suwalskim (36), natomiast w woj. białostockim tylko 2 osoby.

Aktualnie w woj. podlaskim nazwisko Bałazy najczęściej można spotkać w Łomży (mosi je 66 mieszkańców). Występuje też w Suwałkach, Nowogrodzie, Zambrowie, Białymstoku.

Bagienki

Czytelnik Janusz Gąsowski pisze: „Szanowny Panie Profesorze, moja siostra Elżbieta postanowiła napisać książkę o naszej rodzinie. Ja jej pomagam. W jej treści zdaniem moim powinno być genologiczne rozpoznanie miejscowości Bagienki, koło Tykocina, gdzie mieszkał nasz ojciec Fabian Gąsowski (przeprowadzał ściganych przez Sowietów przez granicę do Generalnej Guberni) i dziadek Bronisław Gąsowski (wywieziony za przechowywanie osób ściganych przez Sowietów na Syberię, skąd nie powrócił), a także etymologiczne wyjaśnienie nazwiska Gąsowski. W miejscowości Bagienki nazwisko to miało trzy rodziny. Przed wojną mieszkał tam właściciel tej miejscowości pan Czarnocki, który po rozpoczęciu wojny wyjechał do Warszawy i tam zmarł. Bagienki były nazywane szlacheckim zaściankiem. Zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Profesora o udzielenie pomocy w powyższym przedmiocie.“

Nazwisko Gąsowski prof. Kondratiuk omówił już na łamach Magazynu „Gazety Współczesnej“ z dnia 5 lutego, a dzisiaj zajmie się nazwą miejscowości Bagienki.

- Jeżeli chodzi o wieś Bagienki w gm. Tykocin, to najstarsza o niej informacja pochodzi z pracy A. Jabłonowskiego „Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym“, gdzie zapisano: „Bagienskie, śl.[achetny] Andrzej i Mikołaj Bagienscy, z 3 wł.[ók] ślacheckich + 1/8, Śl.[achetny] Marcin Baginski, z wł. ślacheckiej, Summa: włók szlacheckich 3 ˝ + 1/8“ - kontynuuje językoznawca. - Nieznane są zapisy nazwy osady z innych źródeł historycznych i trudno określić, kiedy nastąpiła zmiana formy nazwy Bagieńskie na Bagienki. Obie nazwy mieszczą się w grupie semantyczno-słowotwórczej nazw rodowych (rodzinnych). Przypuszczalnie pierwotna nazwa osady brzmiała Bagienko / Bagienka. W „Inwentarzu starostwa tykocińskiego“ z 1573 r., sporządzonego przez Łukasza Górnickiego (sekretarza i bibliotekarza króla Zygmunta Augusta, pisarza i miłośnika języka polskiego), nazwa wsi i folwarków Bagieńskie czy Bagienki nie występuje.

STAWISZCZE

Kolejna nasza czytelniczka, Barbara Smyk ze wsi Stawiszcze prosi o rozszyfrowanie nazwy jej miejscowości. Pani dopytuje też o etymologię nazwiska swoich rodziców - Biszczuk, którą profesor Kondratiuk omówił już na łamach Magazynu „Gazety Współczesnej“ z dnia 18 grudnia 2015 roku.

- Wieś Stawiszcze w gm. Czeremcha pierwsze poświadczenia źródłowe nazwy ma w rękopisie „Inwentarz ekonomii brzeskiej i kobryńskiej z 1786 roku”, przechowywanym w Centralnym Historycznym Archiwum Litwy w Wilnie - rozpoczyna jęzkoznawca. - Kolejne potwierdzenie nazwy osady w formie Stawiszcza pochodzą z lat 1878 i 1886 „Spisok ziemlewładienij w Grodnienskoj gubiernii, P. Dikowa“, wydany w Grodnie 1890 roku. W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego... tom XI, s. 296 wieś Stawiszcze należy do gminy Połowce pow. brzeskiego. Do dziś część wsi Stawiszcze ma nazwę gwarową Suchary, która nie występuje w spisach nazw urzędowych i na mapach, ale znana jest w tej wsi i wsiach okolicznych. Być może obecna nazwa Stawiszcze / Stawiszcza kryła się wcześniej pod osadą Suchary, wymienioną zarówno we wspomnianym Inwentarzu ekonomii brzeskiej i kobryńskiej: Suchary, ze wsi Sucharow (1786 r.) i poświadczonej znacznie wcześniej w formie Suchory (1566 r.), a podanej w pracy A. Wawrzyńczyk „Rozwój wielkiej własności na Podlasiu w XV i XVI wieku“, Wrocław 1951. Można też przypuszczać, iż dzisiejsze Stwiszcze /-cza to dawny, występujący w 1560 roku, zaścianek miasta Kleszczele, położony między ścianą Nurską [dziś wieś Czeremcha] i Połowiecką od puszczy miejskiej, od granicy pana Baki, morgów 4, prętów 2 i 1/2 oraz tamże u Dedowa Błota od Połowcow gruntu morgów 13, prętów 10 (zob. Rękopis A-290, w pracy M. Kondratiuk, Nazwy miejscowe południowo-wschodniej Białostocczyzny).

Jak dodaje językoznawca, nazwa wsi Stawiszcze należy do kategorii nazw topograficznych.

- Stawiszcze, stawiszcza to było miejsce, gdzie był staw lub stawy h tłumaczy prof. Kondratiuk. - Stawiszcze to inaczej wyschnięty staw porośnięty trawą. Część wsi, dawniej odrębna osada Suchary/ Suchory została utworzona od nazw osobowych Suchar, Suchora, znanych w języku polskim i językach wschodniosłowiańskich. Pod względem semantyczno-słowotwórczym należy do grupy nazw rodowych, które mają formę mianownika liczby mnogiej rodzaju niemęskoosobowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna