Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubilatka

(a)
Białystok. 17 września 1905 roku prałat wileński ks. Jan Kurczewski poświęcił nowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Obchody jubileuszu tej świątyni, która obecnie jest katedrą arcybiskupów metropolitów białostockich, trwają cały rok. Odbędą się one także w stulecie.

Długo trwały starania o wzniesienie drugiej świątyni w Białymstoku. W połowie XIX wieku niewielki kościół fundacji Piotra Wiesiołowskiego z 1617 okazał się zbyt mały, aby pomieścić wszystkich wiernych. Dopiero petycja do cara w 1898 roku zaowocowała pozwoleniem na powiększenie istniejącego kościoła.
Plan rozbudowy sporządził architekt Józef Pius Dziekoński. W istocie był to projekt dostawienia olbrzymiej, neogotyckiej katedry, wzorowanej na kościele św. Floriana na warszawskiej Pradze, do "starego" kościółka. Roboty rozpoczęto w kwietniu 1900 roku, a już 11 czerwca ks. Wilhelm Szwarc uroczyście poświęcił kamień węgielny.
W budowę włączyli się parafianie, zwożąc cegły własnymi furmankami, wykonując inne prace i wpłacając pieniądze. Po pięciu latach od momentu rozpoczęcia największej na ziemiach wschodnich inwestycji sakralnej, świątynię oddano do użytku.
Uroczyste poświęcenie kościoła w dniu 17 września 1905 roku nie oznaczało jednak końca budowy. Pozostały bowiem niezwykle kosztowne prace wykończeniowe i wyposażenie wnętrza świątyni. Aby temu sprostać, w 1906 roku wydano cegiełkę.
II wojna światowa nie przyniosła kościołowi większych szkód. Wśród całkowicie spalonego śródmieścia ocalała jedynie fara. Stoi do dzisiaj, przywrócona świetności. Z jej dziejami można zapoznać się w Muzeum Wojska na wystawie "Oczami czerwonych cegieł".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna