Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jula w gronie laureatów

Paweł Chojnowski [email protected]
Od lewej: Anna Bureś, Antoni Mieczkowski, Beata Antoniuk (odebrała nagrodę w imieniu męża Jarosława Antoniuka), Julita Fabiszewska i Henryk Gała
Od lewej: Anna Bureś, Antoni Mieczkowski, Beata Antoniuk (odebrała nagrodę w imieniu męża Jarosława Antoniuka), Julita Fabiszewska i Henryk Gała P. Chojnowski
Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie kultury wynosi nieco ponad 4 tys. zł. Ale osiągnięć laureatów nie da się wycenić.

Dzięki tym ludziom życie w mieście jest ciekawe, barwne - mówiła o lokalnych twórcach wiceprezydent Mirosława Kluczek podczas środowej gali w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży.
Prezydenckie nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury wręczono już po raz ósmy.

Uczą, wzruszają

Pierwsza laureatka to doskonale znana instruktorka w Pracowni Plastycznej MDK- DŚT Anna Bureś. Od ponad 20 lat dzieci pod jej okiem rozwijają talenty, zdobywając przy okazji wiele nagród w konkursach plastycznych.

- Najpiękniejszy w tej pracy jest właśnie szeroki uśmiech dziecka - laureata. W tym roku widziałam już 61 takich uśmiechów - pochwaliła się pani Anna.

Również plastyk - Antoni Mieczkowski został w tym roku wyróżniony za swą działalność twórczą, aranżowanie wystaw i projektowanie wydawnictw w Muzeum Północno - Mazowieckim i Galerii Sztuki Współczesnej oraz pracę pedagogiczną w Liceum Plastycznym w Łomży.

Jak mówił, od ponad 20 lat zajmuje się wystawiennictwem. W imieniu męża Jarosława Antoniuka, dyrektora Teatru Lalki i Aktora w Łomży nagrodę odebrała jego żona Beata. Jarosław Antoniuk od 18 lat szefuje tej uznanej placówce kulturalnej, ale również tworzy i reżyseruje sztuki dla dzieci, które regularnie zdobywają międzynarodowe nagrody i wyróżnienia.

Tu jest jego trzeci dom

W gronie laureatów znalazł się również sam założyciel Teatru Lalki i Aktora Henryk Gała. To człowiek - legenda łomżyńskiego środowiska artystycznego.

Poeta i pisarz, związany z Łomżą od 1976 r., stworzył tu Teatr Lalek oraz Łomżyńską Orkiestrę Kameralną. To on zainicjował "Spotkania Teatru w Walizce", założył też Łomżyńskie Towarzystwo Muzyczne.

Jak mawia, ma trzy domy: rodzinny (urodził się w Zalesiu w Wielkopolsce), Wrocław i "to miejsce nad Narwią obok Łomży" (mieszka w Drozdowie).

- Cieszę się, że mogłem odrobinę swojej aktywności oddać miastu, jego mieszkańcom, a instytucje, które udało mi się powołać do życia wciąż funkcjonują - mówił podczas podziękowań.

Gwiazda z Łomży

Nieco onieśmielona zasłużonym towarzystwem, w którym się znalazła, prezydencką nagrodę odebrała także Julita Fabiszewska, szerzej znana po prostu jako "Jula".

Młodej piosenkarce za znakomitą promocję miasta dziękował prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Bo rzeczywiście trudno wyobrazić sobie lepszą "twarz" Łomży. Jula na każdym kroku podkreśla swoje pochodzenie, a udział jej oraz wyselekcjonowanej tutaj drużyny w programie "Bitwa na głosy" rozsławił miasto na całą Polskę.

- Walczyłam do ostatnich chwil o pieniądze dla hospicjum - tłumaczyła Jula podczas uroczystości (główna nagroda w tym programie mogła trafić właśnie do łomżyńskiego Hospicjum pw. Św. Ducha, ostatecznie drużyna Julity zajęła 5 miejsce).

Ale na brak sukcesów Jula w tym roku narzekać nie mogła - zdobyła m.in. nagrody Radia RMF MAXX, Radia Eska, nagrody na festiwalu Top Trendy 2012. Wydała też debiutancką płytę "Na krawędzi".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna