Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie

Barbara Kociakowska [email protected]
Aby złożyć wniosek o przyznanie płatności, rolnik musi posiadać login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego ARiM.
Aby złożyć wniosek o przyznanie płatności, rolnik musi posiadać login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego ARiM.
Najważniejszą zmianą, jaka czeka rolników w tym sezonie, jest zmiana kwoty płatności bezpośrednich - wyniesie ona średnio prawie 220 euro na hektar.

Zgodnie z unijnymi zasadami, wnioski można składać od 15 marca. W tym roku data ta przypadała w sobotę, więc biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęły przyjmowanie wniosków wczoraj (poniedziałek 17 marca). Wnioski o przyznanie płatności można składać do 15 maja.

Tegoroczny nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich będzie już 11 z kolei (pierwszy został przeprowadzony w 2004 r.). Na realizację płatności bezpośrednich za 2014 r. ARiMR ma ok. 3,4 mld euro. Szacunkowa maksymalna stawka jednolitej płatności obszarowej w 2014 r. wyniesie ok. 219,87 euro na 1 hektar.

Podobnie jak w poprzednich latach, także w tym roku na jednym wspólnym formularzu wniosku można ubiegać się o:

płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego;

pomoc finansową z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (płatność ONW);

płatność rolnośrodowiskową.

Wszyscy rolnicy, którzy ubiegali się o takie płatności w ubiegłym roku, otrzymali z agencji wstępnie wypełniony wniosek o przyznanie płatności wraz z załącznikami graficznymi oraz instrukcją ich wypełniania.

Warto mieć login

Podobnie jak w poprzednim roku, formularze można składać osobiście (w biurach powiatowych ARiMR), za pośrednictwem poczty lub przez internet. Agencja zachęca rolników do składania wniosków o przyznanie płatności za pośrednictwem formularza umieszczonego na jej stronie internetowej. Znajduje się on w zakładce "System teleinformatyczny ARiMR-Wniosek przez Internet" (http://www.arimr.gov.pl/dla-beneficjenta/system-teleinformatyczny-arimr.html). Umożliwia on wprowadzenie danych do systemu teleinformatycznego ARiMR oraz ich zatwierdzenie, co jest równoznaczne ze złożeniem do ARiMR wniosku o przyznanie płatności.

Jednak aby móc w ten sposób złożyć wniosek, rolnik musi posiadać login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR. Jeżeli nie posiada wymaganych uprawnień, powinien złożyć u kierownika "swojego" biura powiatowego specjalny wniosek o nadanie loginu i kodu dostępu. Można go pobrać ze strony internetowej ARiMR. Uprawnienia do systemu teleinformatycznego ARiMR nadawane są bezterminowo i pozwalają także na korzystanie z elektronicznej drogi przy zgłaszaniu spraw związanych z identyfikacją i rejestracją zwierząt gospodarskich.

Rodzaje płatności

W tym roku rolnicy mogą ubiegać się o następujące płatności:

jednolitą płatność obszarową;

specjalną płatność obszarową do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych;

oddzielną płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów);

oddzielnej płatności z tytułu owoców miękkich;

płatność cukrową;

płatność do tytoniu;

płatności do krów i owiec;

płatności uzupełniające w ramach przejściowego wsparcia krajowego, tj.:

- do powierzchni uprawy chmielu niezwiązanej z produkcją;

- dla producentów surowca tytoniowego (płatność niezwiązana do tytoniu);

- płatności uzupełniającej w zakresie produkcji ziemniaka skrobiowego (płatność niezwiązana do skrobi).

Płatności te (jak również płatności ONW) przyznawane są na takich samych zasadach, jak w roku ubiegłym, poza pewnymi wyjątkami.

To się zmienia**
W tym roku rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie nie obowiązuje zasada utrzymania gruntów w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 r.. Oznacza to, że mogą oni zgłaszać do płatności użytki rolne utrzymywane obecnie w dobrej kulturze rolnej, bez względu na to, czy były utrzymywane w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 r. Nie będą też stosowane modulacje (czyli zmniejszanie dla dużych gospodarstw) płatności bezpośrednich, ani też tzw. mechanizm dostosowania.
Nastąpiły również zmiany w zasadach przyznawania wsparcia z tytułu ONW. Teraz istnieje możliwość, że rolnik, który chce otrzymywać takie dopłaty, nie będzie musiał zobowiązywać się do prowadzenia przez 5 lat działalności na terenach ONW. Dotyczy to gospodarzy, którzy po raz pierwszy będą ubiegać się o przyznanie dopłat ONW lub właśnie zakończyli realizację 5-letniego zobowiązania do prowadzenia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania czy terenach górskich. W ich przypadku warunkiem otrzymania dopłat ONW będzie prowadzenie działalności rolniczej na takim obszarze. Natomiast rolnicy, którzy są w trakcie realizacji 5-letniego zobowiązania do gospodarowania na terenach ONW, mają obowiązek do kontynuowania tego zobowiązania na dotychczasowych zasadach.

Czytaj e-wydanie »

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna