Już na początku roku 2017 nie brakowało medali

Damian Czykier, płotkarz Podlasia Białystok
Damian Czykier, płotkarz Podlasia Białystok Andrzej Banas / Polska Press
Kończy się 2017 rok. Przed nami rok Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang oraz piłkarskiego mundialu w Rosji. Tradycyjnie zapraszamy na roczne podsumowanie osiągnięć podlaskich sportowców. W pierwszych miesiącach nie brakowało sukcesów łyżwiarzy Juvenii Białystok i lekkoatletów Podlasia i badmintonistów z Białegostoku i Suwałk.

STYCZEŃ

8 - Marta Mazurek z UKS Trzynastka Białystok zajęła 6. miejsce w Pucharze Świata Juniorek w szermierce (szabla) rozegranym w Budapeszcie.

15 - Natalia Maliszewska (ŁKS Juvenia Białystok) zajęła 10. miejsce na 1000 m w mistrzostwach Europy w short tracku w Turynie. Na 1500 metrów była 16. Z kolei Bartosz Konopko na 500 metrów był dziesiąty, a na 1500 metrów 11. Z kolei Rafał Anikiej na 1000 metrów zajął 11. miejsce, a Bartosz Bielecki 15.

22 - Damian Czykier (Podlasie Białystok) w pierwszym występie w hali, w mityngu w Nantes, w biegu na 60 metrów przez płotki zajął czwarte miejsce z czasem 7,81.

29 - W mistrzostwach świata juniorów w short tracku w Innsbrucku Rafał Anikiej był 20 na 1000 m i 35 na 500 metrów. Z kolei Patrycja Markiewicz zajęła 16. miejsce na 500 m, 20 na 1000 m i 28 na 1500 m. Sztafeta dziewcząt w składzie której pojechały Markiewicz i Wiktoria Żak zajęła 7. miejsce.

LUTY

5 - Hanna Popko z Hubala Białystok wywalczyła dwa złote medale Mistrzostw Polski Młodziczek i Uczniowskich Klubów Sportowych PZN w biegach narciarskich w grupie rocznika 2003-2004.

5 - Rafał Anikiej zajął 7. miejsce i ustanowił rekord Polski juniorów w biegu na 500 metrów w Pucharze Świata w Dreźnie w short tracku.

5 - Damian Czykier w halowym mityngu we francuskim Mondeville zajął trzecie miejsce w biegu na 60 metrów przez płotki w czasie 7,82.

13 - Damian Czykier z Podlasia zajał 4. miejsce na mityngu w Metz. W finałowym biegu na 60 m przez płotki białostoczanin uzyskał 7,78 sekund.

14 - W halowych lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski juniorów Sylwia Ciołko (Podlasie Białystok) wśród juniorek straszych na dystansie 1500 metrów była druga ustanawiając rekord życiowy 4:44,49.

Brązowy medal na dystansie 400 metrów wśród juniorek starszych zdobyła Karolina Łozowska (Podlasie Białystok) ustanawiając rekord życiowy 56,24. W skoku w dal juniorów młodszych srebro zdobył Dominik Mieczkowski z LKS Narew Kurpiewski Łomża - 6,74. Brąz zdobył Rafał Pogorzelski z Prefbetu Śniadowo Łomża na 3000 metrów - 8:38,78.

19 - Kamila Lićwinko i Damian Czykier z Podlasia zostali halowymi mistrzami Polski. Lićwinko w skoku wzwyż w Toruniu uzyskała 193 cm. Wcześniej podczas mityngu Orlen Cup w Łodzi pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości 197 cm wypełniając minimum na halowe mistrzostwa Europy w Belgradzie.Czykier złoto zdobył wynikiem 7,80 i także wcześniej w mityngu Orlen Cup wypełnił minimum na HME zajmując trzecie miejsce z czasem 7,71. Brązowymi medalistkami w Toruniu zostały jeszcze dwie zawodniczki Podlasia Białystok: w kuli Klaudia Kardasz (16,86 m) i w biegu na 800 metrów Paulina Mikiewicz-Łapińska (2:03,87).

19 - Martyna Tobiaszewska (UKS Trzynastka Białystok) wywalczyła srebro, a Marta Mazurek i Piotr Kurzyna brąz w szermierczych mistrzostwach Polski juniorów, które odbyły się w Warszawie.

26 - Białostocki pięściarz zawodowy Krzysztof Zimnoch (21-1-1. 14 KO) wygrał przez techniczny nokaut w siódmej rundzie z Mikem Mollo na gali w Szczecinie.

26 - Łyżwiarze z Juvenii Białystok zajęli dwa pierwsze miejsca w wieloboju mistrzostw Polski rozegranych w Opolu. Wśród panów pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji wywalczył 17-letni Rafał Anikiej. Zawodnik wygrał na 500 metrów oraz zdobył srebrne medale na 1500 i na 1000 metrów. Bartosz Konopko został złotym medalistą na 1000 m i 1500 m Wśród pań Natalia Maliszewska była najlepsza na 500 i druga na 1500 metrów. Maliszewska wygrała w superfinale na 3000 metrów. Maliszewska w wieloboju była druga.

MARZEC

5 - W Halowych Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce, rozgrywanych w Belgradzie, Damian Czykier odpadł w półfinale z rekordem życiowym 7,65 s. Kamila Lićwinko rozczarowała. Zaliczyła tylko 186 cm i nie awansowała do finału zostając sklasyfikowana na 9. miejscu.

5 - Tenisista stołowy Dojlid Białystok Wang Zeng Yi zdobył brązowy medal indywidualnych mistrzostw Polski rozegranych w Częstochowie.

5 - Urszula Kurzyna z UKS Trzynastki Białystok razem z polską drużyną wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy kadetek w bułgarskim Płowdiw.

12 - Natalia Maliszewska zajęła 8. miejsce na dystansie 500 metrów mistrzostw Europy w short tracku w Rotterdamie. Rafał Anikiej na 500 m został sklasyfikowany na 22. pozycji.

12 - Katarzyna Rutkowska z Podlasia Białystok została mistrzynią Polski w biegu przełajowym na 5 km. Mateusz Demczyszak (Prefbet Śniadowo Łomża) zajął 2. miejsce na 4 km. Medal srebrny indywidualnie zdobył także Rafał Pogorzelski z Prefbetu w kategorii do lat 20 na dystansie 6 km.

19 - Koszykarze Tura Bielsk Podlaski i Żubrów Białystok zakończyli sezon II ligi na pierwszej rundzie play-off. Łukasz Kuczyński z Tura znalazł się w pierwszej piątce ligi zasadniczej rundy.

26 - Robert Mateusiak i Nadia Zięba (Hubal Białystok) wywalczyli tytuł międzynarodowych mistrzów Polski w badmintonie pokonując w finale parę Tseng Min Hao/ Ling Fang Hu z Tajwanu. Tytuł mistrzowski w deblu wywalczyli Łukasz Moreń (SKB Litpol Malow Suwałki), Wojciech Szkudlarczyk (Hubal Białystok) wygrywając w finale z Alexandrem Dunn i Adamem Hallem (Szkocja). Michał Rogalski z Hubala zajął trzecie miejsce w turnieju indywidualnym.

26 - Szabliści Trzynastki Białystok Piotr Kurzyna, Damian Ławresz i Mateusz Prokopowicz wywalczyli w turnieju drużynowym brązowe medale MP młodzieżowców do lat 23.

30 - Siatkarze SKS Hajnówka zajęli 6. miejsce w I lidze.