Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już za kilka dni ruszają dopłaty do hektara

Barbara Kociakowska [email protected]
W tym roku wprawdzie płatności uzupełniające są niższe, ale łączna suma dopłat podstawowych i uzupełniających do hektara będzie wyższa o 3 proc.

Podobnie jest w przypadku tzw. płatności zwierzęcych (płaconych do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych). Tegoroczne stawki są niższe, ale po zsumowaniu z płatnościami podstawowymi (JPO) rolnicy otrzymają trochę wyższą kwotę.

Minister rolnictwa opublikował już rozporządzenia w sprawie stawek płatności bezpośrednich za 2013 rok. Wynika z nich, że jednolita płatność obszarowa (JPO) będzie wyższa o blisko 100 zł na hektar, niż ta obowiązująca w zeszłym roku. Płatność JPO przysługuje każdemu rolnikowi, który gospodaruje na co najmniej 1 hektarze gruntów i utrzymuje go w dobrej kulturze rolnej.

Skąd te zmiany? Otóż w 2013 roku miało już nie być płatności uzupełniających (nie we wszystkich krajach są one w tym roku). Jednak zapadła decyzja, że zostaną one utrzymane, aby dopłaty dla polskich rolników nie były niższe niż w innych państwach.

Mogą wydawać decyzje

Po opublikowaniu przez ministra rolnictwa stawek płatności Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może już przystąpić do naliczania rolnikom płatności bezpośrednich.
- Nasze biura powiatowe wydały już decyzje o wypłacie dopłat bezpośrednich dla około 10 tys. rolników - tłumaczy Jerzy Leszczyński, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Listy zleceń płatności zostały przekazane do Warszawy. Pierwsze wypłaty powinny ruszyć już 2 grudnia, czyli w przyszły poniedziałek.
W woj. podlaskim o dopłaty bezpośrednie ubiega się 81 tys. rolników.

W minionym roku do końca grudnia płatności bezpośrednie otrzymała aż połowa ubiegających się o nie rolników. W tym roku w pierwszej kolejności pieniądze mają trafić do tych regionów, w których wystąpiły klęski żywiołowe (w woj. podlaskim nie było w tym roku większych anomalii pogodowych).

- Trudno powiedzieć, jak to będzie wyglądało w praktyce - mówi Jerzy Leszczyński. - Ale jeśli nie w tym roku, to w pierwszym kwartale przyszłego roku powinniśmy osiągnąć taki wynik.

Większa część ONW już na kontach

Od października ARiMR wypłaca gospodarzom dopłaty z tytułu ONW, czyli niekorzystnych warunków gospodarowania. Woj. podlaskie ma największy w kraju udział takich terenów w ogólnej strukturze użytków rolnych. Do dopłat z tytułu ONW kwalifikuje się 80 proc. wszystkich obszarów.

- Z tytułu ONW wypłaciliśmy już 109 mln zł - mówi Jerzy Leszczyński. - Dopłaty te otrzymało już 49 tys. osób, czyli 70 procent wszystkich wnioskodawców.
Według jego szacunków do końca tego roku płatności ONW powinno otrzymać 80 proc. ubiegających się o nie osób.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna