Kanał Augustowski już przyciąga turystów. Ale trzeba go wpisać na listę dziedzictwa

(hel)
- Powołałem pełnomocnika, który ponownie będzie zabiegał o wpisanie kanału na listę UNESCO - mówi burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.
- Powołałem pełnomocnika, który ponownie będzie zabiegał o wpisanie kanału na listę UNESCO - mówi burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. UM Augustów
Udostępnij:
O konieczności wpisania szlaku wodnego na listę UNESCO rozmawiali m.in. członkowie polsko-białoruskiej grupy roboczej ds. rozwoju Kanału Augustowskiego.

- Promocja kanału powoduje jego ożywienie - mówi Wojciech Walulik, burmistrz Au-gustowa. - Jest coraz więcej turystów, zarówno po naszej stronie, jak i w Grodnie.

Ale, by sprostać ich oczekiwaniom, potrzebne są regulacje prawne i pieniądze. Burmistrz szacuje, że budowa infrastruktury może pochłonąć nawet 100 mln złotych.

- Chcemy włączyć do projektu Litwę - dodaje rozmówca, ponieważ kanał łączy trzy państwa. Można byłoby z takimi ośrodkami, jak Grodno, Druskienniki i Augustów oczywiście skonstruować wspólną politykę promującą cały region.

Przypomnijmy, że w grudniu minionego roku powstała grupa robocza ds. rozwoju Kanału Augustowskiego. Ma ona opracować katalog zadań, które umożliwią maksymalne wykorzystanie szlaku wodnego w aspekcie turystycznym i promocyjnym. Posiedzenie zespołu odbyło się w minionym tygodniu, w Augustowie. Poruszono m.in. kwestie stosunków wodnych na kanale, czy potrzebę uruchomienia międzynarodowego szlaku pieszo-rowerowego, który połączyłby polski, Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo z białoruskim. - Powołałem pełnomocnika, który ponownie będzie zabiegał o wpisanie kanału na listę UNESCO - dodaje burmistrz.

Ponownie, ponieważ kilka lat temu takie przymiarki już były. Ale wniosek został wycofany, bo nie spełniał wszystkich wymagań.

- Na szczęście - dodaje Walulik. -To umożliwia nam pojęcie ponownych starań.

Rozmówca nie ukrywa, że prace nad zagospodarowaniem kanału utrudnia fakt, iż uzgodnienia należy dokonywać z dużą liczbą podmiotów, czyli Lasami, zarządem gospodarki wodnej, konserwatorem zabytków, a także właścicielami gruntów położonych wzdłuż szlaku. Kolejne spotkanie grupy roboczej jesienią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kajakarz

Walulik jak chcesz to wypowiadaj się na temat Kanału Augustowskiego będącego na terenie miasta Augustów, czyli ok 1 km, bo pozostała część kanału do Augustowa nie należy, także nie wypowiadaj się w imieniu tych, z którymi nawet nie masz kontaktu. UNESCO wcale nie pomoże, tylko wprowadzi kolejne ograniczenia dla mieszkańców, którzy mieszkają przy kanale. Burmistrz, pamiętaj że twoja władza kończy się tam gdzie kończy miasto Augustów.

e
ec

Do Natury 2000 wpisywali wszystko jak leci i teraz narzekają, bo nic nie mogą zrobić (np. słynna rospuda). Strefę sanatoryjną ledwo zmienili, bo nie mogli wiele lat utworzyć przez nią strefy ekonomicznej. Teraz przez strefę sanatoryjną lądowisko przyszpitalne robią ludziom pod oknami,  bo z drugiej strony gdzie jest las i dużo miejsca jest strefa uzdrowiskowa.  Teraz lataja z kanałem, żeby go wpisać. To ja pytam: jakie z tego korzyści będą? Takie same patykiem na wodzie pisane jak poprzednio? Czy myślenie właczy się po szkodzie?

Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie