Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kara śmierci. Poznaj jej historię

(bisu)
sxc.hu
Polskie prawo nie przewiduje obecnie kary śmierci za zabójstwo. Jednak przez długi czas w wielu krajach na świecie była ona dopuszczalna. W największych religiach brak jednoznacznych poglądów na temat dopuszczalności jej stosowania:

W Starym Testamencie wymienione zostały liczne czyny, których popełnienie ma być karane śmiercią, m.in. pobicie rodziców, a nawet złorzeczenie im, czary, sodomia, cudzołóstwo, nieprzestrzeganie szabatu. Jednak jedynie za zabójstwo stosowanie kary śmierci jest nakazane w Biblii wielokrotnie; nakaz taki pojawia się w każdej z ksiąg Pięcioksiągu Mojżeszowego, co jest rozwinięciem pojawiającej się na początku Biblii zasady: kto przelewa krew człowieka, przez człowieka zostanie przelana jego własna krew.

W judaizmie. Do II w. n.e. kara śmierci na terenie Palestyny wykonywana była w różny sposób, w zależności od rodzaju przestępstwa, za które została orzeczona. Jeżeli nie było nakazane zastosowanie innego rodzaju kary śmierci, skazany był pozbawiany życia przez uduszenie. Kara ta stosowana była za m.in. cudzołóstwa i porwanie (ale tylko Żyda). Ścięcie było karą za morderstwo, a także bałwochwalstwo.

W Kościele katolickim. Obecnie oficjalnie Kościół katolicki jest niechętny orzekaniu kary śmierci, choć dopuszcza jej stosowanie w wyjątkowych przypadkach (nie definiując przy tym ściśle, jakie przypadki są wyjątkowe i pozostawiając pole do interpretacji).

W wyznaniach protestanckich. Wśród wyznań protestanckich panuje duża różnorodność w oficjalnych stanowiskach co do stosowania kary głównej.

W islamie. Obecnie trzeba odróżnić 2 kategorie pojęciowe: kara śmierci w islamie i kara śmierci w krajach islamskich, które pod wpływem wzorców zachodnich orzekają i wykonują takie wyroki znacznie rzadziej niż nakazuje Koran. Śmiercią wg najważniejszych szkół koranicznych karane jest też odstępstwo od wiary. Kara śmierci zgodnie z Koranem może być orzeczona także za poważne zbrodnie, jak zabójstwo, zdrada, itd., jak też za czyny mniej groźne dla społeczności, jak zdrada małżeńska (wg niektórych interpretacji szariatu tylko, jeśli było na to 4 świadków), homoseksualizm czy czary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna