Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety bardziej narażone na długotrwałe skutki COVID-19. Nowe badania brytyjskich naukowców to potwierdzają

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Według najnowszych badań na brytyjskich pacjentach, którzy przechorowali COVID-19, kobiety częściej doświadczają długoterminowych skutków choroby.
Według najnowszych badań na brytyjskich pacjentach, którzy przechorowali COVID-19, kobiety częściej doświadczają długoterminowych skutków choroby. Pixabay
Kobiety są bardziej narażone na występowanie szeregu uporczywych, wyniszczających objawów po leczeniu szpitalnym z powodu COVID-19. Wyniki dwóch dostępnych niepublikowanych badań (preprintów) dowodzą, że kobiety częściej zgłaszają takie skutki jak: zmęczenie, duszność, bóle mięśni, lęk, depresja i „mgła mózgowa” (brain fog) – nawet 7 miesięcy po przechorowaniu.

71 proc. osób nie wyzdrowiało całkowicie[/sb]

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Leicester przebadała 1077 pacjentów wypisanych z brytyjskich szpitali w 2020 r. Rekrutowano osoby w wieku powyżej 18 lat, które leczyły się w jednym z 53 szpitali National Health Service (NHS) w Anglii, Irlandii Północnej, Szkocji i Walii. Ocenę stanu zdrowia przeprowadzono w okresie od 2 do 7 miesięcy po rozpoznaniu COVID-19. Analizowano występowanie takich długoterminowych skutków choroby jak: duszności, zmęczenie, pogorszenie zdrowia psychicznego, funkcji poznawczych i sprawności fizycznej.

W okresie obserwacji tylko 29 proc. badanych czuło, że w pełni wyzdrowiało, reszta doświadczyła objawów tzw. długiego covidu. Ponad jedna czwarta miała klinicznie, istotne objawy lęku i depresji, 12 proc. zgłaszało objawy zespołu stresu pourazowego, 17 proc. miało co najmniej łagodne zaburzenia poznawcze, 46 proc. - niższą sprawność fizyczną niż grupa kontrolna dobrana pod względem wieku i płci, a 20 proc. rozwinęło nową niepełnosprawność.

Spośród 68 proc. pacjentów, którzy pracowali przed przyjęciem do szpitala, 18 proc. nie wróciło do pracy, a 19 proc. nie mogło wykonywać obowiązków na dotychczasowych zasadach, głównie z powodu złego stanu zdrowia.

Brak pełnego wyzdrowienia wiązał się z takimi czynnikami jak: płeć żeńska, pochodzenie etniczne rasy białej, średni wiek (40-60 lat), występowanie dwóch lub więcej chorób współistniejących i ostrzejszy, cięższy przebieg choroby.

Co ciekawe, badacze zauważyli, że ciężki, ostry przebieg choroby COVID-19 nie wydawał się wpływać na prawdopodobieństwo wystąpienia długotrwałych objawów zakażenia COVID-19. Skutki „długiego covidu” nie miały bezpośredniego związku z uszkodzeniem serca i płuc.

Silniejsza odpowiedź immunologiczna u kobiet

Drugie, mniejsze badanie przeprowadzone przez International Severe Acute Respiratory and emerging Infections Consortium (ISARIC), wykazało, że kobiety poniżej 50. roku życia zgłaszały pełne wyzdrowienie z COVID-19 pięć razy rzadziej niż mężczyźni.
Kobiety dwa razy częściej zgłaszały intensywne zmęczenie, siedem razy częściej miały zadyszkę. Raportowały również osłabienie pamięci, obniżoną ruchliwość, komunikację, wzrok lub słuch.

Ponad połowa z 327 pacjentów z 31 szpitali w Wielkiej Brytanii uczestniczących w badaniu nie czuła się w pełni zdrowa po 7 miesiącach od diagnozy COVID-19. Badani najczęściej narzekali na przewlekłe zmęczenie oraz duszność.

Badacze przypuszczają, że różnice w odpowiedzi immunologicznej związane z płcią mogą być odpowiedzialne za częstsze występowanie objawów długiej choroby zakaźnej u kobiet. Wiąże się to z potwierdzonymi już obserwacjami, że kobiety w wieku 40-60 lat częściej niż mężczyźni zapadają na choroby autoimmunologiczne. Według naukowców kobiety częściej wykazują przewlekłą reakcję zapalną.

Naukowcy konkludują, że osoby, które przeszły COVID-19, doświadczyły długotrwałych objawów, dodatkowych problemów zdrowotnych, zwiększonej duszności i obniżonej jakości życia. Odkrycia te były zauważalne nawet u osób młodych, w wieku produkcyjnym, które wcześniej nie skarżyły się na żadne dolegliwości. Najczęściej obserwowane były u kobiet.

Przeczytaj również:

Omawiane w artykule badania dostępne są pod poniższymi linkami:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kobiety bardziej narażone na długotrwałe skutki COVID-19. Nowe badania brytyjskich naukowców to potwierdzają - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna