MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny superkomputer w Polsce. Superszybkość i supermoce obliczeniowe dla naukowców i administracji

Grzegorz Gajda
Grzegorz Gajda
Podczas kongresu naukowego Futurist of The Year, Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika dr Piotr Turek poinformował o inicjatywie wyposażenia uczelni w superszybki komputer. To doskonała wiadomość dla wszystkich przedstawicieli świata nauki.

- Ogłosiliśmy konsultacje społeczne, zamierzamy kupić superszybki komputer i utworzyć nowoczesną pracownię komputerową, dostępną dla studentów, doktorantów i naukowców naszej uczelni - mówi doktor Piotr Turek.

Rektor nazwał ten projekt spełnieniem oczekiwań kolegiów uczelnianych w zakresie dostępu do mocy obliczeniowych i spełnienia kryteriów dla sztucznej inteligencji. Inicjatywa ma szczególne znaczenie dla wsparcia nowatorskich projektów badawczych w astronomii, naukach przyrodniczych, ekonomicznych, medycynie, czy zastosowaniu sztucznej inteligencji do badań naukowych.

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika poszerza ofertę dla naukowców w obszarze wsparcia innowacji i badań naukowych i ogłasza rozpoczęcie szeroko zakrojonych konsultacji wstępnych dotyczących planowanej dostawy, instalacji i konfiguracji superkomputera wraz z wyposażeniem superpracowni dla Kolegiów Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

SGMK jest zaangażowana w poszukiwanie rozwiązań, które odpowiadają na wyzwania współczesnego świata. Dzięki swoim mocom obliczeniowym superkomputer umożliwi analizę ogromnych ilości danych, będzie to zatem inwestycja, która pomoże w umocnieniu pozycji ośrodka akademickiego oferującego naukowcom i studentom dostęp do najnowszych technologii.

Superkomputer SGMK, będzie integralną częścią krajowego zasobu obliczeniowego polskich ośrodków akademickich i będzie wykorzystany w projektach badawczych naukowców Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, także współrealizowanych z innymi krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi będzie więc służyć szeroko rozumianym: nauce i społeczeństwu.

Uczelnia zaprasza wszystkich przedstawicieli świata nauki zainteresowanych współpracą do udziału w konsultacjach.

Superkomputery w Polsce
Kraken - uruchomiony w 2023 roku superkomputer stanowiący część Centrum Informatycznego TASK Politechniki Gdańskiej. Jego planowana moc obliczeniowa ma osiągnąć 13,6 PFlops, co spowoduje, że może znaleźć się w top 100 najmocniejszych superkomputerów na świecie oraz być najszybszym superkomputerem w Polsce.

Athena to dotychczas najszybszy superkomputer w Polsce – nie uwzględniając nowo uruchomionego Krakena, który najprawdopodobniej osiągnie dwukrotnie większą moc obliczeniową. Athena, w listopadzie 2023, zajęła 155 miejsce na liście TOP500 superkomputerów na świecie, posiadając teoretyczną moc obliczeniową 7.71 PFlops. Uruchomiona w 2021 przez Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH posiada w swojej konfiguracji 48 serwerów z procesorami AMD EPYC i 1 TB pamięci RAM (w sumie 6144 rdzenie obliczeniowe CPU) oraz 384 karty GPGPU NVIDIA A100.9 Wykorzystywana jest w różnych symulacjach, zagadnieniach AI oraz w badaniach z zakresu fizyki, chemii, biologii i medycyny.

Altair - superkomputer w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym afiliowanym przy instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Uzyskał zmierzoną moc obliczeniową 3.53 PFlops, a teoretyczną 5.88 PFLops. Superkomputer posiada 63 360 rdzeni, procesory Xeon Platinum 8268 24C 2.9GHz w technologii Intel Cascade lake, a używanym systemem operacyjnym jest CentOS.

Helios - to superkomputer Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH. Zmierzona wartość Rmax dla Heliosa wyniosła 2.89 PFlops, a teoretyczna 3.58 PFlops. Maszyna używa procesorów generacji AMD Zen-4 (Genoa) i korzysta z systemu operacyjnego z rodziny Linuks o nazwie HPE Cray OS. Helios powstał jako wynik prac w koordynowanym przez Cyfronet projekcie Narodowa Infrastruktura Superkomputerowa dla EuroHPC – EuroHPC PL. Zbudowany został w oparciu o platformę HPE Cray EX4000. Helios będzie dostępny w pierwszej połowie 2024 po zakończeniu instalacji i testów, dla naukowców oraz dla administracji publicznej. Ma wspierać rozwój i przyspieszenie wprowadzania nowych technologii na rynek.

Ares - to superkomputer w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Zbudowany jest z serwerów obliczeniowych z procesorami Xeon Platinum, podzielonych na trzy grupy: 532 serwery, każdy wyposażony w 192 GB pamięci RAM, 256 serwerów, każdy posiadający 384 GB pamięci RAM i 9 serwerów, każdy posiadający 8 kart NVIDIA Tesla V100. Ares posiada zmierzoną wartość Rmax na poziomie 2.34 PFlops, a teoretyczną Rpeak na poziomie 3.51 PFlops. Od 2021 widnieje na światowej liście Top500.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejny superkomputer w Polsce. Superszybkość i supermoce obliczeniowe dla naukowców i administracji - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna